VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
11 Kasım 2016 Cuma | Anasayfa > Haberler > Asırlık ihtiyarın tuhaf yaşamı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Asırlık ihtiyarın tuhaf yaşamı

Tam 45 dile çevrilen, 14 milyon satan, filme çekilen “Yüz Yaşında Camdan Atlayıp Kaybolan Adam”, İsveçli Jonas Jonasson’un ilk romanı.
Allan Karlsson’ın 100. doğum günü hazırlıkları tüm hızıyla sürerken, o bir anda aklına gelen planı uygular ve odasının penceresinden atlayarak huzurevinden kaçar. Aslında kaçar demeyelim de yavaş yavaş yürüyerek yakınlardaki otobüs garına gider. Niyeti bellidir; o huzurevinde ölmeyecektir! Ancak yaptığı plan sadece camdan atlamaktır; gerisini düşünmemiştir. Ayağında terlik, cüzdanında bozukluklarla ancak en yakın kasabaya gidebilecektir. Otogarda dolanırken kocaman bavuluyla tuvalete bir türlü sığmayan genç bir adam, Allan’a bavuluna göz kulak olmasını söyler. Tam o sırada yaşlı adamın otobüsü gelir. Nazik şoför bavulunu otobüse koymasına yardım ettikten sonra gaza basar. Allan, otobüsten bir tren istasyonunda iner ne var ki o istasyon artık kullanılmamaktadır ve bina Julius Jonsson tarafından satın alınmıştır. Julius, yaşlı adamı evine bir şeyler içmeye davet eder. İkilinin keyfi yerindedir; ta ki bavulun sahibi onları bulana kadar. Genç adamı etkisiz hale getirmeyi başaran ikili, bavulu açtıklarında müthiş bir sürprizle karşılaşırlar; bavul parayla doludur. Bu esnada genç adamı saatlerdir buzhanede tuttuklarını hatırlayıp kontrole gittiklerinde artık kurtulmaları gereken bir ceset olduğunu görürler. Sonrası, İsveçli gangsterlerle yaşlı ikili ve yolda edindikleri dostları arasında başlayan amansız bir kaçıp kovalamaca…

Tarihin akışını değiştiriyor
Bu absürd romanın günümüzde geçen heyecanlı anları kadar, Allan’ın çocukluğundan itibaren yaşadığı inanılmaz hayat da hikâyeyi eşsiz kılıyor. Babasının Ruslar tarafından kurşuna dizilmesinin ardından Allan’ın patlayıcılara olan aşırı merakı daha çocuk yaşta başına büyük dertler açar. Annesinin ölümünün ardından kendini bir psikiyatri kliniğinde bulan Allan, çıktığında bir dizi tesadüf sonrasında İspanya’ya, Franco karşıtları ile omuz omuza savaşmaya gider. Yine tesadüf sonucu öldürmek için uğraştığı Franco’nun hayatını kurtarınca kahraman ilan edilir. Amerika’da bir inşaatta çalışırken bu kez Oppenheimer’ın atom bombasını yapmasına yardım eder; ne de olsa patlayıcılar konusunda uzmandır. Bu başarısı onu Sovyetler Birliği’ne Stalin’e kadar götürür. Stalin, atom bombasıyla ilgili her şeyi öğrenmek istemektedir. Ne var ki, Allan’ın beceriksizliği Stalin’in sonu olur. Allan da bir daha asla pervaneli uçak, denizaltı ve votkayı karıştırmamaya karar verir. Ancak tarih kahramanımızın peşini bırakmaz; yine beceriksizliği sayesinde Berlin Duvarı’nın yıkılmasını sağlar, Rusya ve ABD arasında çift taraflı casus olarak çalışır. Daha ilk romanıyla tüm dünyada fenomen olan gazeteci Jonas Jonasson, art arda yayımladığı iki romanla daha çok satan listelerine girdi. Dördüncü romanı üzerinde çalışan Jonasson hikâyeleri alabildiğine eğlenceli!


Paylaş