VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
10 Nisan 2011 Pazar | Anasayfa > Haberler > Aşk başkasında kendi yolculuğumuzu yapma halidir
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Aşk başkasında kendi yolculuğumuzu yapma halidir

Gazeteci yazar Nevval Sevindi “Fırtınalı İlişkilere Kullanma Kılavuzu” alt başlığıyla yazdığı yeni kitabı “Ruhunu Arayan Aşk”ta sürekli savrulan ve değişen toplumsal yapıda kadın erkek ilişkilerine dikkat çekiyor. Kitapta ilişkinin ilk adımı olan tanışmadan, samimiyete, yapılan hatalardan, yasaklar ve kıskançlıklara kadar bir ömürde yaşanacaklara ışık tutacak tüyolara yer veriliyor.

Fatma Kahraman

“Ruhunu Arayan Aşk” adıyla günümüz tüketim toplumuna eleştiri mi getiriyor?

Evet ciddi bir eleştiri! Sadece cinsel partner arayan, bağlanmayan, aile istemeyen, kendine odaklanmış bencil tüketicilere karşı kendi kültürümün değerlerini koyarak ve sentezleyerek ruhu olmayan bedenin sadece ceset olduğunu anlatıyorum.

Bu ruh kadın ruhu mu erkek ruhu mu? Olaylar ve durumlar kadın ya da kadına yakın duran anlatıcının gözünden mi yoksa erkek anlatıcının gözünden mi aktarılıyor?

İlk kitabım “Aşkın Ölümcül Etkileri” rahmetli Muzaffer Buyrukçu dahil bir çok ciddi yazar tarafından ele alınıp yazılmıştı ve kadın erkek diye ayırmadan ve hakkaniyetle yazılmış ilk kitap diye tanımlamışlardı. Kadın veya erkek ruhu diye ayrım doğru değil, elbette fıtrat dediğimiz özgün yanlarımız var. Ancak ruh cinsiyetten önce insan olma aşamalarını belirten bir kavram.

Bu ve bundan önceki ilişkiler üzerine yazdığınız kitaplarınız aşk konusunda rehber durumunda. Özellikle kadın erkek ilişkilerine eğilme sebebiniz nedir? Bu kitabı size yazdıran sebep nedir?

Devamlı savrulan ve değişen bir toplumsal yapının bireylere yansıması ağır bir fatura getiriyor. Bu değişimde bireye yardımcı olacak kurumlar, örgütlenmeler veya liderler yok ülkemizde. O nedenle savrulup duruyor insanlar. Başvuracak yer arıyor. Ne anne baba, ne büyükler yol gösterici veya sevgi verici. Onlar devamlı maddi gerekçelerle meşgul ve sadece kazançla ilgili. Bakıcılarla büyüyen çocuklara kim rehberlik edecek? Toplum ruh sağlığını kaybetmekte. İnsanlar sadece internet veya televizyona bağımlı. Çare buralarda aranıyor. Toplum yaralıyken birey mutlu olamaz. İç içeyiz ve kişisel iradeye ihtiyacımız var.

Siz çok güçlü bir kadınsınız. Kanserle mücadele ettiniz ve iki kez kanseri yenmeyi başardınız. Güçlü durmayı nasıl başardınız? Bu yaşadıklarınız yazın hayatınızı nasıl etkiledi?

Kanserle mücadele etmek veya içe kapanıp küsmek önümdeki yol ayrımıydı. Ben hayata devam etmeyi ve normalleştirmeyi seçtim. Başkalarının acılarıyla kendi acımı birleştirip bal eyledim.

Ben onlara bilgi, onlar bana dua ve şefkat verdi. Ben onlarla paylaşırken öğrendim. Batı kültürünün aşıladığı “daima al ve hiç verme” tezi yerine kendi kültürümün “veren el alan elden üstündür” tezini hayata geçirdim.

Aynı zamanda politikayla ilgileniyorsunuz. Politikada aktif kadın sayısı çok az. Mesele

“kadın” “erkek” meselesi mi

yoksa Türkiye”nin genel siyaset anlayışı mı?

Kadın erkek meselesi bütün dünyada da. Politika=İktidar demek, erkek doğal olarak iktidarın sahibi görüyor kendini ve kadını dışlıyor.

Kadınlar bu hakkını söke söke aldı ve çok yeni Batı’da da zaten. İtalya’da hâlâ mecliste kadın oranı yüzde 10! Türkiye’de siyasette kadınlar kadınları desteklerse daha hızlı yol alırız. Bir de yasal değişiklikler gerekiyor seçim yasalarında olduğu gibi.GERÇEK SEVGİ DÖNÜŞÜR

VE DÖNÜŞTÜRÜRFırtınalı aşklar nasıl yönlendirilir?

Kendinizin farkına vararak. Yaptıklarınızın farkına vararak yani farkındalığı artırarak. Suçu hep başkalarında bulmak yerine kendimde ne eksik sorusunu sorarak kendi yüzümüzü karşımızdakinin aynasında görerek yapabiliriz. Çünkü aşk başkasında kendi yolculuğumuzu yapma halidir.

Her ilişki yönlendirilebilir mi?

Yönlendirmekten ne anladığımıza bağlı. Eğer benim istediklerimi yapar mı diye soruluyorsa; Hayır! Kimse başkasının istediklerini durduk yerde yapmaz. Ya tehdit altında yapar ya da daha geniş bir korku alt yapısı yaptırır. Yönlendirme birlikte değişme anlamındaysa Evet mümkün. Gerçek sevgi dönüşür ve dönüştürür.

Kitaptan ilişkilerde en çok yapılan hataları öğreniyoruz. Fakat davranışlarımızı bu şekilde sistematikleştirmek doğallığı yok etmez mi?

Ben bir prototip vermiyorum. Ben davranış ve alışkanlıklara dikkat edilmesi gerektiğinin altını örneklerle çiziyorum. Örnekler sizin yaşadığınızla uyumluysa düşünmenizde fayda var! Ancak ruhsal eksiklikler denk gelebilir, ihtiyaçlar ihtiyaçları karşılayabilir.

Biz “Neden katlanıyor bu işkenceye” diye düşünürken kadın mutlu olabilir. Aşağılık kompleksini tatmin eden bir cevap vardır ilişkide. Veya başka bir şey. Bunu bilemeyiz. Kimsenin ilişkisine neden sen bununla mutlusun diye bakamayız. Ama gençler için “Neden farklı bir seçim olmasın” sorusu önemlidir.

Evlilikler neden kötüye gidiyor günümüzde? “eski aşklar” başka mıydı?

Aşk binlerce yıldır var ve olacak. İnsan ruhunun en tepe noktası ve harikası olan aşk bitmez. Aşkın anlamını kaybeden birey köksüz ve kimliksiz savrulurken her şeyi kötü görür. Evliliklerin kötüye gitmesi bencilliğin artması ve ego patlamasının körüklenmesi maalesef. Ego merkezli bir hayatta başkası için fedakarlık edemeyen bireyler evliliğe sıcak bakmıyor. Başaramıyor. Evlilik bir kurum sadece onu iyi veya kötü yapan bireylerdir. Sorumsuz bir insandan ne birey çıkar, ne koca!


Paylaş