VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Haziran 2014 Cumartesi | Anasayfa > Haberler > Aşka tutulmak
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Aşka tutulmak

Halil Bezmen “Atatürk’e Aşklanmak” adını taşıyan yeni romanında aşk acısından cepheye hemşirelik yapmaya kaçan Cemile’nin çok daha büyük bir aşka tutulmasını anlatıyor. Bu aşk, Mustafa Kemal’e duyulan aşktır.Halil Bezmen’in yeni romanının adı “Mustafa Kemal’e Aşklanmak.” Kitabın adı, pek çok kişiye tuhaf gelebilir. Zira “aşklanmak” daha önce duymadığımız, Türk Dil Kurumu Sözlüğü’nde yer almayan, “selfie” gibi dünya çapındaki bir olgunun ya da ihtiyacın ürettiği bir kelime değil.

Tamamen Halil Bezmen’in ürettiği bir kelime. Anlamı da “birini sevmek ama karşılığını alamamak.” Bu yüzden de roman, Lacandan bir alıntı ile başlıyor: “Aşk sahip olmadığınız bir şeyi, onu istemeyen birine ikram etmektir.”
Kitabın ana karakteri Cemile. Osman’a aşık oluyor. Cemile’nin güzelliği nasıl sakin, kibirden uzaksa, Osman tam tersi. “Tek bir gülle ömür geçmez” diyenlerden. Bu nedenle de Cemile ile olan nişanını bozuyor, ayrılıyorlar. Kızının çektiği acıyı gören babası, Cemile’yi savaşta hemşirelik yapsın diye bir hastaneye gönderiyor. Cemile’nin, başkalarının acılarını gördükçe kendi acısının hafifleyeceğini düşünüyor. İşte Cemile burada Mustafa Kemal’le karşılaşıyor ve ona aşık oluyor.

GÜÇLÜ BİR KARAKTER
Kurtuluş Savaşı’nda adı geçen Cemile hem eski bir büyükelçinin kızı hem de İstanbul’dan Anadolu’ya Kuva-ı Milliye için silah kaçırırken İngilizler’in elinden kaçmayı başaran fiilen Kurtuluş Savaşında rol almış önemli bir karakter. Halil Bezmen kitabında; onu birkaç adım daha öteye götürerek, Mustafa Kemal’e âşık olmaya yakışacak bir kadın yaratmaya çalışmış. Güçlü bir karakter. Ne de olsa Mustafa Kemal milyonda bir çıkacak bir insan!
Halil Bezmen kitabı yazarken olaylara tamamen objektif bir tarihçi gözüyle bakmış. Ülkelerin savaş sırasında neler yaşadığını eşit mesafeden ele almış.

Roman bir kadının bir lidere olan aşkını anlatsa da arka fonda savaşın gölgesindeki Anadolu ve İstanbul’u görüyoruz. Halil Bezmen, Mustafa Kemal’e sonsuz bir aşkla bağlanan bir genç kızın hikâyesini anlatırken, bu büyük devlet adamının insani yönlerini ve hatta zaaflarını da ele alıyor.

Romanın öne çıkan unsurlarından biri de Bezmen’in, kullandığı aforizmalar. Yani uzun cümleler yerine kısa ve tek cümleleri tercih ediyor. İlkokuldan beri devlet adamı ve asker kimliği ile bildiğimiz Atatürk’ün ötesindeki Atatürk’ü, onun insani özelliklerini, bir kadının gözünde nasıl bir aura yarabileceğini anlatmayı amaçlayan romanı için Halil Bezmen ise şöyle diyor: “Sevgili okuyucum, aşkı yazdım. Karşılık görmeden, kendi kendine büyüyebildiğine göre, büyük aşk dedikleri bu olmalı. Kitabımın ilk taslağını bitirdiğimde bir tuhaflık sezdim: İçi şiddet doluydu. Böyle aşk romanı mı olur? Bir tutam sevgi bulabilmek için, sizi sayfalar dolusu vahşet okumak zorunda bıraktım, diye kendime kızdım. Belki de farkına varmadan, bir savaş romanı yazmıştım. ‘Mustafa Kemale Aşklanmak’, aşk dolu bir savaşa, savaş dolu bir aşka davettir.”

Mustafa Kemal´e AşklanmakMustafa Kemal´e Aşklanmak

Halil Bezmen

Detay için tıklayın

Paylaş