VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Temmuz 2016 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Astrolojİk cinayetler
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Astrolojİk cinayetler

Afrikalı yazar Sam Wilson’un kaleme aldığı “Zodyak- Burç Kuşağı Cinayetleri”, burçlarına göre sınıflara ayrılmış, statüleri doğuştan belli bir ülkede yaşanan cinayetleri anlatan gerilimi yüksek bir polisiye.

İPEK CEYLAN ÜNALAN

“En Önemli 200 Genç Güney Afrikalı” listesinde yer alan ve Cape Town’da televizyon kanalı yöneticiliği yapan Sam Wilson’ın kısa sürede uluslararası bestseller kitaplardan biri olmayı başaran ilk romanı “Zodyak- Burçlar Kuşağı Cinayetleri” Türkçede. Wilson, romanında, farklı burçlardan insanların öldürülmesinin ardındaki sır perdesine odaklanıyor.

“Astroloji ne kadar gerçek, ne kadar değil?”, “Yıldızlar kaderi söyleyebilir mi söylemez mi?” gibi bir dolu soruyla sorgulanan astrolojinin, toplum üzerinde bilinçli oynanan büyük bir oyuna alet edilmesini konu alan kitapta katiller de maktuller de burçlarına göre seçiliyor. Ve kitapta görüyoruz ki cinayet faillerinin pek çoğu, Koç’lar! Roman, Rachel Wells isimli bir temizlik görevlisinin bir villaya temizliğe gitmesiyle başlıyor. Rachel, temizlik için gittiği evin kapısındaki camın kırık olduğunu görünce irkilir. Dahası evin bahçesinden sesler gelmektedir. Tedirgin bir şekilde bahçeye doğru yürüyen Rachel, bahçede bir hendek kazıldığını ve hendekte midesi deşilmiş hâlde yatan kanlar içinde bir adam olduğunu farke dip polisi arar. Polis gelene kadar bir yığın aksilikle karşılaşan Rachel, cinayetin faili olan kişiyle evde köşe kapmaca oynar. Failin elinden kaçmaya çalışan Rachel caddeye doğru koşar. Tek şansı o anda oradan geçmekte olan bir arabadır. Arabayı durdurup yardım ister ve araca biner. Ancak Rachel için bu bir kurtuluş değil, bir yakalanmadır. Çünkü faillerindir bu araba ve Rachel, araca bindiği gibi, şakağında demir bir metalin soğukluğunu hisseder. Kapana kısılmıştır. Polis olay yerine ulaştığında, yaralı hâlde olan ev sahibi hayatını çoktan kaybetmiştir. Olayı haber veren temizlik görevlisinin ise akıbeti belirsizdir. Komiser Daniel ve Komiser Burton’ın başlattığı soruşturmada bir kişi eksiktir: bir astrolog. Zira olayın faillerinin burçlarla ilişkilendirilmesi gerekmektedir.

Kehanetlerden etkilendim
Burçlara ve rasyonel bilimlere küçüklüğünden beri ilgi duyguduğunu belirten Sam Wilson, astrolojinin hayatının ayrılmaz bir parçası olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Astroloji ile ilgili pek çok makale okudum. Astrolojinin etkili olduğu kehanetlerden çok fazla etkilendim. Daha önceki çağlarda yıldız haritalarına ne kadar çok önem verildiğini ve insanların burçları üzerinden değerlendirildiğini anlatan metinlere rastladım. Bütün bunlar bu romanı yazmamda çok etkili oldu.” Begüm Kovulmaz’ın çevirisiyle yayımlanan “Zodyak- Burçlar Kuşağı Cinayetleri” akıcılığı, sürprizlerle dolu kurgusu ve gerçekçi anlatımıyla bir solukta okuyup uzun süre etkisinde kalacağınız bir roman.Paylaş