VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Aralık 2017 Cuma | Anasayfa > Biyografi > AYIN KİTAPLARI
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

AYIN KİTAPLARI


Gökhan Dağıstanlı’nın denemeleri kitaplaştı
Kafa dergisinde yayımlanan yazılarıyla geniş bir okur kitlesine sahip olan Gökhan Dağıstanlı’nın yazıları “Kimsesiz Mektuplar”da toplandı. Kendine has üslubuyla dikkat çeken Dağıstanlı’nın yazdıkları duygu dünyasının, çocukluğunun, hayallerinin de kapısını aralıyor.

“Şeyhülislamlık” makamına bakış
İBB Kültür A.Ş. tarafından yayımlanan “ Eserleri, Fotoğrafları ve Aileleriyle Osmanlı Şeyhülislamları” adlı kitapta, Osmanlı Devleti’nde görev almış 130 şeyhülislamın hayatları kapsamlı bir şekilde ele alınıyor. Serhat Başar’ın kaleme aldığı kitapta şeyhülislamların yüzlerini ve kıyafetlerini tasvir eden minyatürler, illüstrasyonlar ve portre fotoğraflar, şeyhülislamların mühürleri, imzaları, fetva belgeleri, vb. görseller ile okuyucuya şeyhülislamlık kurumu ve temsilcileri hakkında önemli bilgiler veriyor.

Cüceloğlu’dan “Evlilik” kılavuzu
Doğan Cüceloğlu, yeni kitabı “Evlenmeden Önce” ile çiftlere evlilik üzerine kılavuzluk ediyor. Cüceloğlu, farklı farklı insanların evlilik deneyimlerinden yola çıkarak kişinin kiminle evleneceğine karar verirken başvurması gereken boyutları inceliyor. Kendisine yollanan mektuplardan da alıntılar yaparak anlatılarını güçlendiren ve hayata dair hikâyeler sunan Cüceloğlu, evlilik yolculuğundaki kişilere farklı bakış açıları kazandırmayı hedefliyor.

Ürkütücü ve sarsıcı öyküler
Arjantinli gazeteci ve yazar Mariana Enriquez, 12 öyküden oluşan kitabı “Yangında Kaybettiklerimiz”le Türk okurlarıyla ilk defa buluşuyor. Farklı üslubuyla okuruna sarsıcı bir okuma deneyimi sunan Enripuez, toplumsal kötücülüğü ironik bir yaklaşımla işliyor; öykülerinden kullandığı sakin ve telaşsız dille de soğukkanlı bir anlatı yakalıyor.


ÇOCUK

Hayal dağına hoş geldiniz

Lukas’ın tek hayali uçmaktır. Kanat yapmayı dener. Uçmanın başka yolları olduğunu söyleyen annesi, ona doğum gününde bir kitap armağan edince, Lukas’ın yaşamı değişmeye başlar. Kitap, hayal gücünün sınırsızlığını rengârenk bir macerayla anlatıyor.


Beyinde yolculuk“Aklınızı Başınıza Alın” dokuz yaş ve üstü çocukları için. Amacı beynin yapısını ve nasıl çalıştığını okurlarına anlatmak. Bunu da Profesörün beyninde yolculuğa çıkan oğlu Can Korkmaz ile asistan Kerem’in yaşadığı maceralar sayesinde gerçekleştiriyor.

Dayanışma ve kardeşliğin gücü
Çocuk kitaplarının sevilen yazarı Fatih Erdoğan, bu kez bir dayanışma öyküsüyle okurunun karşısında. Parkta gezintiye çıkan iki kardeşin aniden bastıran selden kurtulmak için verdikleri mücadele ve dayanışma, kardeş bağını ve sevginin gücünü gözler önüne seren bir eser.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam