VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Haziran 2017 Perşembe | Anasayfa > Haberler > AYIN ÖNE ÇIKAN KİTAPLARI
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

AYIN ÖNE ÇIKAN KİTAPLARI

Kitap alışverişine çıkmadan önce, sizin için seçtiğimiz ve türlerine göre ayırdığımız bu eserlere mutlaka bir göz atın!Bu kez yargıcın peşinde

Hukuk polisiyeleri ile ünlü, Hollywood’u peşinden koşturan yazar John Grisham, son kitabı “Muhbir” ile okurlarını yine hayal kırıklığına uğratmıyor. Roman, gizli bir tanığı temsil eden avukat Greg Myers’ın Yargı Teftiş Kurulu’nda görevli müfettiş Lacy ile irtibata geçmesiyle başlıyor. Ortağı Hugo ile birlikte bu pek de güvenilir olmayan avukatın verdiği bilgileri değerlendiren Lacy, içinde Kızılderililer, mafya ve mesleğini kötüye kullanan bir yargıcın bulunduğu soluk kesen bir maceraya atılıyor. Şüphe uyandırmadan yargıç aleyhine deliller toplarken Hugo’nun beklenmedik ayrılığı Lacy’nin işini daha da zorlaştırıyor.

Muhbir
John Grisham
Çev. Leyla İsmier Özcengiz
Remzi Kitabevi


İsim, Hayat, Eser
Alman yazar Angelika Overath’ın incelikli ve kapsamlı çalışması, ünlü yazar ve sanatçıların özel hayatlarının yanı sıra bilinmeyen yanlarını bilmeceler yoluyla anlatıyor. Bu bilmeceleri oluştururken mevzu bahis kişiliklerin biyografilerinden mektuplarına, günlüklerinden edebi ve sanatsal eserlerine pek çok kaynaktan faydalanan Overath, sizleri farklı bir okuma deneyimine davet ediyor.

Bilmeceler
Angelika Overath
Alfa Yayınları
Çeviri: Zehra Aksu
24 TL

1818 basımıyla Frankestein
Modern tarihin en önemli mitlerinden birisi olarak lanse edilen “Frankenstein”, 1818 yılında ilk yayımlanan baskısı üzerinden çevrilerek yeniden raflardaki yerini alıyor. “İletişim Klasikleri” serisi yeniden basılan kitap, yazar Mary Shelley’in en ünlü romanı. Murat Belge’nin Shelley ve kitaba dair önsözü ve Walter Scott’ın sonsözüyle yayına hazırlanan kitabın içerisinde ayrıca Frankenstein ile ilgili görseller de yer alıyor. Birçok kitaba ilham kaynağı olmuş, filmleri çekilmiş bir başyapıt olan Frankenstein, edebiyat tarihinin en saygın ve en çok okunan kitaplarından birisi olmuştur.
Frankestein
Mary Shelley
İletişim Yayınları
Çeviri: Serpil Çağlayan
22,50 TL

Anılara sahip çıkan öyküler
“Mevsim Apartmanı”, Sumru Uzun’un ilk öykü kitabı. On iki adet öykü barındıran ve her bir öyküyü aylara bölerek okuyucuyla buluşturan Uzun, öykülerinde objelerden, hayvanlardan karakterler yaratıyor; birbirine bir şekilde bağlı kalan hikâyeler okura sıcak bir okuma deneyimi yaşatıyor. Okurken yormayan, anılara ve yaşanmışlıklara sahip çıkan bir öykü kitabı “Mevsim Apartmanı.

Mevsim Apartmanı
Sumru Uzun
Bilgi Yayınevi
18 TL

Yalnızlığın görünmeyen tarafı
Geçen senenin adından söz ettiren kitaplarından olan “Sessizliğimle Dans” kitabının yazarı Mirza Tazegül ikinci kitabı “Yalnızlığın Bilinmeyen Yüzü” ile yeniden okurla buluşuyor. İlk kitabında olduğu gibi yine okurlarını farklı duygusal yolculuklara çıkaran Tazegül, bu kitabında deneme, öykü ve masal türündeki anlatılarla başarılı bir iş ortaya koyuyor.
Yalnızlığın Bilinmeyen Yüzü
Mirza Tazegül
Libros Kitap
16 TL

Altüst olmuş hayatlar
“Bundan Sonra Her Şey Biziz”, 2016 yılında Man Booker ve Governor General Edebiyat Ödülleri’nde finale kaldı, Scotiabank Giller Ödülü’nün ise sahibi oldu. Madeleine Theien, bizi Mao Zedong’un Çin’de gerçekleştirmeye çalıştığı devrimlerin halk tabakalarındaki etkilerini ve bu etkilerin kuşaklar boyunca nasıl sürdüğünü sağlam bir kurguyla anlatıyor. Kanada’da yaşamakta olan Li-ling’den başlayarak birbirine bağlı bölümler halinde ilerleyen roman, devrimin altüst ettiği hayatların kuşaklar boyu süren ve sosyolojik olarak irdelenmesi, incelenmesi gereken bir konunun hikâyesini bizlere anlatıyor.
Bundan Sonra Her Şey Biziz
MadeleineTheien
hep kitap
Çev. Özlem Yüksel
33 TLGolding’in ‘Deniz Üçlemesi’
Nobel ödüllü William Golding’e Booker Ödülü’nü de kazandıran Deniz Üçlemesi, yazarın en önemli eserleri arasında. Üçlemenin ilk kitabı olan “Geçiş Ayinleri” İngiliz soysal ve sınıfsal yapısına dair önemli yansımaları görebildiğimiz ve dönemin askerlerinin, göçmenlerinin sınıfsal ve ruhsal koşullarını okuyabildiğimiz ciddi bir eser. Torpille Amerika’da bir işe yerleştirilen Edmund Talbot isimli karakterimiz, İngiltere’den Yeni Dünya’ya gemiyle seyahat etmektedir ve bu yolculuk esnasında günlük tutmaktadır.

Geçiş Ayinleri
William Golding
Sel Yayıncılık
Çeviri: Bülent Doğan
20 TL

Deneyimli gazeteciden ‘Sağlık’ kitabı Deneyimli sağlık yazarı ve muhabiri Coşkun Bel, ülkemizdeki sağlık sektörünün sıkıntılarını; doktorlardan hastalara, çalışanlardan eczacılara kadar çeşitli açılardan değerlendirerek bir analiz ortaya koyuyor. Birçok sorunun irdelenerek çözümü konusunda yöntemler ve yollar sunan kitap, önemli bir sektörün sıkıntılarına dikkat çekiyor.

Ölümlerden Ölüm Beğen
Coşkun Bel
Dahi Yayınları
20 TL

Osmanlı’ya bakış
Ünlü Türk tarihi profesörü ve araştırmacısı Halil İnalcık, Osmanlı dönemini en iyi aktaran tarihçilerden. İnalcık’ın önemli söyleşilerinden, makalelerinden, sempozyum ve çeşitli etkinliklerin açılış konuşmalarından derlenen “Halil İnalcık’ın Merceğinden Osmanlı” kitabı, Osmanlı tarihi hakkında detaylı bilgiler sunuyor. Osmanlı’da mutfak kültüründen, şehir hayatına, istatistikten basın oluşumlarına kadar çeşitli konularda tarihi doğru okumamızı sağlayacak bilgiler ediniyoruz.

Halil İnalcık’ın Merceğinden Osmanlı
Halil İnalcık
Profil Kitap
15 TL

Başarısızlık hikâyeleri
Özlem Gürses Tatar, alanında başarılı insanlarla söyleşip hayatlarındaki başarısızlık hikâyelerini “Bazen Olmaz” ismiyle kitaplaştırdı. Cem Yılmaz, Ali Sabancı, Cem Boyner, Hüsnü Özyeğin gibi ünlü isimlerin ağzından, ilk kez duyacağınız hikâyeler okuyoruz. “Bazen Olmaz” başarıya giden yolun zorluklardan ve bazen de başarısızlıklardan geçtiğini gösteriyor.

Özlem Gürses Tatar
Bazen Olmaz
Kronik Kitap
22 TL


Bir ‘Şövalye’ romanı
Tolkien’e ilham veren yazar Friedrich de la Motte Fouque, “Tılsımlı Yüzük”te okurlarını Ortaçağ’a götürüyor. Adalet ve barış sağlamak için yollara düşen şövalyelerin yaşadığı güçlükleri ve başlarından geçen doğaüstü olayları İskandinav mitlerine dayanarak yeniden anlatan yazarımız, tüm bunların etrafında şövalyeler arasında doğan güçlü dostluk bağlarını ve tüm bu yolculuklarda yaşanan diğer insani şeyleri efsanevi bir dille anlatıyor. Kitabın sayfaları arasında sizleri periler, hayaletler, orman cinleri bekliyor, şimdiden söyleyelim.

Tılsımlı Yüzük
Friedrich de la Motte Foque
Can Yayınları
Çeviri: Zehra Kurttekin
34 TL
Paylaş