VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
19 Nisan 2017 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > AYIN ÖNE ÇIKANLARI
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

AYIN ÖNE ÇIKANLARI

Kitap alışverişine çıkmadan önce, sizin için seçtiğimiz ve türlerine göre ayırdığımız bu eserlere mutlaka bir göz atın!


***ROMAN***


Bir iç çekiş gibi
“Dünyanın ilk 100 entelektüeli” arasında yer alan Hindistan asıllı İngiliz yazar Salman Rushdie hemen tüm eserlerinde Hindistan’ı konu alır. 1981’de Booker’ı, 1993’te de Booker of Bookers’ı alan “Geceyarısı Çocukları” gibi. Rushdie’nin yeni romanı da okurlarını Hindistan’dan İspanya’ya uzanan düşsel ve fantastik bir yolculuğa çıkarıyor. Roman kahramanı Hintli-Yahudi olan Mağripli yeraltı dünyasını yöneten melezi bir soyun son temsilcisidir. Rushdie önceki romanlarında olduğu gibi arka planda Hindistan iç politikasına verirken okuru yine Doğu’dan Batı’ya yayılan türlü efsaneler arasında gezdiriyor.Ben ‘Buradayım’ sevgili okur...Türkiye’de kemik bir okur kitlesi yakalayan Jonathan Safran Foer, “Buradayım”da kendi hayatlarına sıkışıp kalmış iki insanı anlatıyor. Daha önce “Her Şey Aydınlandı”, “Aşırı Gürültülü ve İnanılmaz” ve et endüstrisinin arka planını sansürsüz bir dille anlattığı “Hayvan Yemek” kitaplarına imza atan yazar, bu kez de modern bir anlatımla okura sesleniyor.

Bir ben var, benden içeri
“Bizsiz Dünya”, kız arkadaşını Atlantik Okyanusu’nun öte yakasında bırakarak New York’a gelmiş, yalnız ve görünmez bir krizin içine düşmekte olan isimsiz anlatıcımızın romanı. Anlatıcının hiç susmayan beyni, insanın gündelik varoluşuna dair okura şu soruyu soruyor: Yaşamayı nasıl başarıyoruz?***Çok satanlar***

Sinan Yağmur’un hüznü
Arda Turan, “Bana sabrı öğretti” der demez, bir anda gözler Sinan Yağmur ve 230 baskıyı aşan “Aşkın Gözyaşları” serisine çevrildi.
Üstelik Yağmur, bilinen çok satar yazarlardan da değildi, 657’ye tâbi bir din öğretmeniydi. Romanlarında da Mevlana’yı, Mesnevi’yi, ilahi aşkı vs. konu alıyordu. 100 bin basılan yeni romanı “Hüzün Yanığı” da öyle.

Bir Kudüs aşkı!“Aşkın Secdesi”, “Aşkın Elçisi”, “Aşkın Şehidi” vd... Ahmet Turgut bir diğer çok satar ilahiyat yazarı. Yeni romanı “Kalbim Kudüs’te Kaldı” yüz yıl öncesine giderek Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküş ve dağılma sürecini konu alırken Kudüs’ün düşüşüne odaklanıyor. Arabistanlı Lawrence ve Bedevi isyanlarını da anlatan kitap, aynı zamanda aşka, zevc ve zevce üzerinden zevciyata da odaklanıyor.


Aşk her şeyi affeder mi?“After” serisinin üçüncü kitabı. Genç yazar Anna Todd’u (25) bir anda wattpad fenomeni yapan serinin hikâyesi ise “Grinin Elli Tonu”nun genç versiyonu tadında. Romanın ana kahramanlarından Hardin ve Tessa’nın aşkı devam ediyor. Yayımlandığında 800 milyondan fazla “tık”lanan romanın üçüncü bölümünde kıskançlık ve kavgalardan bunalan Tessa’nın kafası karışıyor. “Aşk ve sevgi” bir çifti bir arada tutmak için yeterli midir? Bu sorunun üzerinde yoğunlaşan romanın, filmi de yolda.

***POLİSİYE-GERİLİM***Dedektif Erika av peşinde


Slovak asıllı İngiliz dedektif Erika Foster’ın “Buzdaki Kız” ile başlayan yüksek tempolu macerası “Gece Avı” ile sürüyor. Bu kez homofobi cinayeti gibi görünen bir olayla başlayan seri cinayetlerin peşine düşen Foster, bir yandan üstleriyle didişmeye devam ederken öte yandan da geçmişin kötü hatıralarıyla yüzleşiyor. Kurgusu, temposu ve geri plana yerleştirilen hikâyeleriyle İskandinav polisiyelerini anımsatan bir dille yazan Robert Bryndza’nın 21 dile çevrilen ve milyonlarca kopya satan serisi devam ederken yazar Coco Pinchard adlı karakterinin romantik ve komik maceralarını da kaleme almaya devam ediyor. Yarattığı Erika Foster karakterinin tam tersi olarak Slovakya’da yaşayan bir İngiliz olan Robert Bryndza, eşcinsel bir evlilik yaparak eşinin soyadını almış. Bu nedenle de kurguladığı polisiyede, pek çok eşcinsel karaktere hayat veriyor. Yüksek tempolu, sadece polisiye kodlarının değil iyi işlenmiş karakterlerin özel hayatlarını da yansıtan bir roman arıyorsanız “Gece Avı” kuşkusuz iyi bir seçenek olacaktır.


Trenden öncesi vardı“Önceki Kız”, “Trendeki Kız” serisinin kahramanları Emma ve Jane’in geçmiş ve gelecekteki hikâyelerini anlatıyor. 35 ülkede yayımlanacak olan roman, 2017 Ekim’inde Oscarlı yönetmen Ron Howard tarafından da sinemaya uyarlanacak.
Çocuk kurbanlarEserlerini Güney Afrika ve Namibya’da konuşulan Afrikaans dilinde yazan Deon Meyer’in romanı insanın geçmişini geride bırakıp bırakamayacığını ve kurban-adalet kavramlarını sorguluyor.Odaklandığı konuysa tüyler ürpertici: Çocuk cinayetleri.
Çetin Altan çevirisiEverest Yayınları, Türk edebiyatının büyük ustalarının çevirdiği polisiyenin kült ismi George Simenon romanlarına devam ediyor. Serinin yedinci kitabı Çetin Altan’ın çevirdiği “Oynayan Gölgeler”. Simenon’un ünlü dedektifi Komiser Maigret bu kez, iki ayrı kişi tarafından işlenmiş iki suçun peşine düşüyor.


***KILAVUZ KİTAPLAR***


Yazmak isteyenler için“Dümeni Yaratıcılığa Kırmak”, Amerika’nın yaşayan en önemli yazarlarından Ursula K. Le Guin’in, diğer deneyimli yazarların metinleriyle de güçlendirdiği bir rehber kitap. “Bir içgüdüdür aslında yazarlık. Kimseye tam olarak anlatılamayacak bir çağrı gibi ele geçirir insanı ve kurulan bir hayal, bütün gerçekliğe baskın çıkar. Kâğıda dökülenden çoğu kez memnun kalınmaz, eksiklikler fark edilir ancak adı konulamaz” diyerek yazarlık alanında kendi sırlarını da açan Ursula K. Le Guin’in okura modern çağda yazmanın zorluklarını ve yöntemlerini anlattığı kitap şu sorulara da yer veriyor: “Doğru yerde doğru kelimeyi kullanarak bir ritim yakalamak mümkün mü?”, “Bakış açısında tutarlılık metni nasıl etkiler?” gibi... Yazmak isteyenler için bulunmaz bir kılavuz “Dümeni Yaratıcılığa Kırmak.”Unutursak kalbimiz kurusun

17 Ağustos 1999 İzmit depreminde resmi olmayan bilgilere göre, 50 bin kişinin ölümüne, 100 bine yakın kişinin yaralanmasına neden oldu. Depremin ardından açılan davalarsa yıllarca sürdü. Bunlardan biri de Nurhan Atalay’ın depremde kaybettiği kardeşi Aslı ile ilgili. Aslı’nın davası, deprem sonrası hukuk fakültesinden mezun olan Atalay’ın mesleğini icra ettiği ilk dava. “Deniz Kabuğundan Evler” Atalay’ın, tuttuğu günlük aracılığıyla kaybının acısını, hukuki süreci ve yaşadığı haksızlıkları tüm deprem mağdurları açısından anlatan bir kitap.***KLASİKLER***


Cicero’nun yaşlıları

MÖ 106-MÖ 43 arasında yaşamış, Romalı devlet adamı, hatip ve düşünür Cicero, ölümünden bir yıl önce kaleme aldığı “Yaşlı Cato Veya Yaşlılık Üzerine”yi kaleme aldığında 62 yaşındaydı. Eserini Platon’u örnek alarak diyalog biçiminde kurgulayan Cicero, esas konuşmacı olarak ele aldığı Cato’nun kişiliğinde yaşlılığın da çocukluk, gençlik, olgunluk gibi insan ömrünün doğal bir aşaması olduğunu, bu çağı bir yük gibi görmemek gerektiğini anlatır.

İşçisin sen, işçi kal!


7 yaşındayken New York’ta piyano eğitimi almak için evden ayrılan, ancak hiçbir zaman okula devam edemeyen, hizmetçilik yapan ve ancak Dorothy Scarborough’un Colombia Üniversitesi’nde geceleri verdiği yaratıcı yazarlık derslerine katılan McCullers’in otobiyografik ögeler taşıyan ilk romanı. 1930’lu yıllar ABD’sinin küçük ve kasvetli bir Güney kasabasında yaşayan sağır bir kuyumcu, bir genç kız, zenci doktor, bir lokantacı ve aykırı bir gezgin işçinin öykülerinin birleştiği romanın çevirmeni Mehmet H. Doğan.

***ÇOCUK***


Kendini keşfetme hikâyesi


20’yi aşkın çocuk ve gençlik kitabına imza atan, 20’den fazla dile çevrilen Alman yazar Vanessa Walder’ın mizah yüklü bir kendini keşif yolculuğu sunan “Kurtlarla Uluyan Kuzu” kitabı, Genç Osman Yavaş’ın çevirisiyle Türkçede. Vejetaryen bir kurdun, ait olduğu sürüyü bulma arayışını konu edinen romana ünlü illüstaratör Zapf’ın etkileyici çizimleri eşlik ediyor. Kitap, keyifli anlatımıyla çocuklara zengin bir hayal dünyası sunmasının yanı sıra güçlü kurgusuyla bir kendini keşfetme yolculuğu.

Sürprizler sürüyor

Yazar, senarist Sevgi Saygı’nın “Yasemin ve Lavanta”yla başlayan dört kitaplık dizisi, “Çizmeli Gıcır”la devam ediyor. Yasemin, bez bebeği Lavanta ve yeni dostları Çizmeli Gıcır’ın birbirinden keyifli maceralarını konu alan kitap, dostluğun ve hayal gücünün önemine değiniyor. Sevgi Saygı’nın keyifli uslubuna illüstratör Merve Atılgan’ın birbirinden güzel desenleri eşlik ediyor.


Masal peşinde

“Cambazın Son Adımı”ve “Benim Babam Bir Melek” kitaplarıyla tanıdığımız Erol Hızarcı, “Masal Çetesi”nde masalları korumak amacıyla Eren’in kurduğu çetenin masallarla şekillenen serüvenlerini anlatıyor. Akıcı diliyle dikkat çeken kitap, Çanakkale Savaşı fonunda ilerleyerek aynı zamanda çocuklara tarih hakkında da bilgiler veriyor.

Paylaş