VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Eylül 2018 Cumartesi | Anasayfa > Haberler > Ayın öne çıkanları
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Ayın öne çıkanları

Eylül ayının öne çıkan kitaplarını sizler için derledik.

Mavi Yolculuk/ Azra Erhat/ Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları/ 18 TL
Azra Erhat, kendilerinden sonraki mavi yolculara kılavuzluk edecek Mavi Yolculuk’ta; Bedri Rahmi Eyüboğlunun fırçasında, Halikarnas Balıkçısı’nın öykülerinde yeniden hayat bulan bu mavi gezegeni farklı bir bakış açısıyla sunuyor.

Besin Paradoksu/ Steven R. Gundry/ Çev.Gökçe Müderrisoğlu Aktaş/ Yakamoz Yayınları/ 30 TL
Doktor Steven Gundry, size bu kitapta “sağlıklı” olduğunu düşünerek tükettiğiniz pek çok besinin aslında sizi zehirleyip hasta ettiğini yıllara dayanan tecrübeleriyle ve bilimsel kanıtlarıyla gösteriyor. Doktor Gundry "Besin Paraoksu" ile sizi zehirleyen tüm besinlerden kurtularak daha mutlu bir hayata adım atmaya davet ediyor.


Malazgirt Zaferi-Bin Yıllık Miras/ Haz. Mustafa Alican/ Kronik Kitap/ 20 TL
Selçuklu tarihi üzerine çalışmalar yapmış olan Mustafa Alican’ın editörlüğünde “Malazgirt kültürü” üzerine birçok çalışma yapan ismin bir araya gelerek hazırladığı “Malazgirt Zaferi: Bin Yıllık Miras”, hem tarih meraklılarına hem de araştırmacılara hitap eden çok yönlü bir çalışma.

Mutluluk Endüstrisi/ William Davies/ Çev. Müge Çavdar/ Sel Yayıncılık/ 26 TL Kullanıcılarının duygularını manipüle eden uygulamalar, tüketim alışkanlıklarını şekillendiren reklamlar, yaşam koçları, spor hocaları ve mutluluk iktisatçıları...“Mutlu olma”yı dayatan yeni nesil kapitalist sistemin yaşamlarımızın kontrolünü nasıl ele geçirildiği bir oyun tadında sunulmuş.

Deliliğin Dağlarında/ H.P Lovecraft/ Çev./ Barış E. Alkım/ İthaki Yayınları/ 18 TL
"Yüce Eskiler"in dehşet verici şehrini keşfe hazır mısınız? Korku türünün en büyük yazarlarından olan H.P. Lovecraft, Deliliğin Dağlarında adlı kitabında yabancılaşma ve yüzleşme öyküsünün yanı sıra tuhaf kurgu türünün de en önemli örneklerinden birini veriyor.

Kral'ın Dönüşü/ Brian Windhorst&Dave Mcmenamin/ Çev. Orhan Efe Özenç/ Profil Kitap/ 40 TL
"Kral'ın Dönüşü" Lebron James'in, Cleveland Cavaliers'in ve NBA tarihindeki skandalların, komplo teorilerinin ve kavgaların arka planında olup bitenleri olaya dahil olmuş kişilerin anlatımıyla okuyucu karşısında.

Sokaklar Çocuk Doğurmaz-30 Yazar 30 Hikâye/Derleyen: Bekir Yılmaz/ Ayzıt Yayınları/22 TL
Sokak çocuklarını ne kadar tanıyoruz? 30 yazar yazdıkları 30 hikâyede sokakların doğurmadığı ama sokakların koruyup kolladığı, sokakların büyüttüğü çocukları anlatıyor.

Beyoğlu: Yapılar, Mekânlar, İnsanlar/ Turan Akıncı/ Remzi Kitabevi/45 TL
Beyoğlu, 19. yüzyılda Avrupalıların ziyaretleri ve kimilerinin yerleşmesiyle küçük bir Avrupa semtine dönüştü. Kitapta araştırmacı yazar Turan Akıncı, Beyoğlu'na damga vurmuş yapıları ve sokakları detaylı bir şekilde inceliyor.

Her Şey Nasıl Oldu?/ Irena Douskova/ Çev. Aslı Bülbül Candaş/ Cumartesi Kitaplığı/ 22 TL
“1950’lerin boğucu, kanlı yıllarından sonra, Çekoslovakya Sosyalist Cumhuriyeti’nde atmosfer biraz olsun rahatladı ve umut vaat etmeye başladı.” Siyasi bir hicivden çok basit gündelik hayatlarımıza dair yansımaları anlatan Çekoslovak bir öğrencinin ve ailesinin ailesini sizde beğeneceksiniz.

İstanbul'un 100 Eğitimcisi/ Mustafa Gündüz/ İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yayınları/ 25 TL
İstanbul'un unutulmayan eğitimcilerini anlatan bu derlemede, sadece sanatı veya mesleğiyle tanıdığımız simaların, aynı zamanda bir eğitimci vasfının da olduğunu görecek,Bizans'tan günümüze İstanbul'un binlerce simasından yüz tanesinin hocalık ve eğitimcilik vasfını, kısa biyografilerde görseller eşliğinde inceleyebilme fırsatı bulacaksınız.

Antika Titanik/ Murat Menteş/ April Yayıncılık/ 30 TL
“Antika Titanik”, polisiye ve felsefeyi aynı anda barındıran, modern bireyi yakından ilgilendiren meseleleri kurcalarken size kahkaha dolu bir macera vaad ediyor.

Neden?/Mario Livio/ Çev. Berna Gürpınar/ Altın Kitaplar/ 26 TL
'Merakı tetikleyen şey nedir?' 'Merak ve keşfetme güdümüzün temelinde hangi mekanizmalar var?' Mario Livio, farklı alanlarda çalışan bilim insanlarıyla söyleşi yaparak meraklarını irdeliyor. "Neden?" 'merak' konusuna ilgi duyan herkesin seveceği bir kitap.


Şarjlı İyilik Asası/Dicle Keskinoğlu/Kırmızı Kedi Yayınları/10 TL
Bir aile düşünün "iyilik" kelimesinden hiç hoşlanmıyorlar çünkü insanların başına ne gelirse bu kelime yüzünden geldiğini düşünüyorlar. Peki bir Şarjlı İyilik Asası onların fikrini değiştirebilir mi?

Ne Olsam?/Selin Kutucular-Caroline Erel/KVA Çocuk/30 TL
Acaba Turuncu Saçlı Kız ve Merak Eden Çocuk büyüyünce ne olacaklar? Pasta şefi mi yoksa bir şair mi? Selin Kutucular ve Caroline Erel sebze ve meyvelerle meslekleri tanıtırken aynı zamanda çocuklara leziz tarifler sunuyor.


Güneşi Arayan Çocuk/Bilgin Adalı/ hep kitap/14 TL
Dünyamızı ısıtan ve ışıtan Güneş hakkında ne biliyoruz? Güneş neden denizin ardında kayboluyor ya da sabahları nereden çıkıyor? Ayata güneşin gizemlerini çözmek için bu soruların peşine düşer. Çocuklara bilimi sevdirecek eşsiz bir eser.

Küçük İnsanlar ve Büyük Hayaller/ Maria Isabel Sánchez Vegara/ Çev. Nazlı Gürkaş/ Martı Yayınları/ 15 TL
Maria Isabel Sánchez Vegara'ın tasarımcılardan sanatçılara, biliminsanlarından yazarlara birçok önemli ismin hayat hikayesini çocuklarla paylaştığı "Küçük İnsanlar ve Büyük Hayaller" serisinin yedi kitabı Türkçede.

Paylaş