VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Eylül 2017 Cuma | Anasayfa > Biyografi > AYIN ÖNE ÇIKANLARI
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

AYIN ÖNE ÇIKANLARI
Biz kadınlar iyi ki varız!

Nilgün Bodur, yaşamındaki zorluklardan yola çıkarak samimi bir kitapla karşımızda. Sosyal medyada, güzellik, bakım ve yemek tariflerini de paylaşan ve geniş bir takipçi kitlesine sahip olan Bodur, konu başlıkları ve çeşitli çizimlerle okuyucuyu yormadan geçmişi, geleceği düşünmeye davet ediyor. Bunca yaşanmışlık içinde karşısına çıkan kötü niyetli insanları, kıskançlıkları, acıları, ayrılıkları; yaşamına kattığı dersler, devam etme gücünü sağlayan enerjiler olarak gören Bodur, her birini aslında umudu yaşattığı için önemli birer hediye olarak görüyor. Ve diyor ki, biz kadınlar iyi ki varız, yalnız da kalsak küllerimizden doğarız. (YONCA BOZTUNALI)
Kahve hakkında her şey

Cenk R. Girginol’un kaleme aldığı “Kahve-Topraktan Fincana”, kahve hakkında temel ve gastronomik bilgilerin derlendiği kapsamlı bir çalışma. Kahvenin çiğ halinden fincanımıza gelene kadarki tüm aşamalarını; toplanması, kavrulması, harmanlanması ve demlenmesi gibi süreçleri bizlere anlatan kitap, yaptığı dördüncü baskının içerisinde kültürel mirasımız Türk Kahvesi bölümünü de ekleyerek kahve tutkunlarıyla yeniden buluşuyor. A7 Kitap tarafından yayımlanan kitap, kahve tutkunları dışında, kahvecilik sektöründe çalışan herkese hitap ediyor.
Uzman psikologtan ebeveynlere tavsiyeler

Psikolog Rabia Ünsaldı Köle, ebeveyn-çocuk ilişkisine dair tavsiyelerini “Çocuğunun Psikoloğu Olmak” isimli kitabında topladı. Bilgi Yayınevi tarafından yayımlanan kitapta, anne ve babaların, çocuklarını anlama, dinleme, yönlendirme ve çözüm getirme gibi noktalarda izlemeleri gereken yöntemleri anlatıyor. Onları ebeveyn olarak zorlandıkları noktalarda; ölüm, boşanma, sosyal medya ve oyun bağımlılığı gibi konularda çözüm yolları sunuyor.


Uzmanından yaşam tavsiyeleri

Dünyaca ünlü yaşam terapisti Dr. Rami Bleckt, sağlık, mutluluk ve başarı öğretilerini bir araya getirdiği kitabı “Mükemmel İnsanın El Kitabı”nda, yaşam kalitesini arttırmanın yollarını gösteriyor. ABD, Almanya, İngiltere, Kanada gibi birçok ülkede verdiği konsferanslarda dinleyici ve takipçileriyle paylaştığı atölye çalışmalarını kitabında okurlarına sunuyor. Mükemmelliğe ulaşmanın, sağlıklı, mutlu ve istikrarlı bir hayatın sırlarını taşıyan kitap Puslu Yayıncılık etiketiyle raflardaki yerini aldı.
Bir Brooklyn hikâyesi

Dilimize ilk defa Hep Kitap tarafından çevrilen Jacqueline Woodson, Türk okuruyla “Bir Başka Brooklyn” kitabıyla buluşuyor. New York Times çok satanlar listesinde zirveye çıkan kitap, 70’ler Brookly’inde geçen bir hikâyeyi konu ediniyor. Annesinin ölümü sonrası babası ve kardeşinin kendilerini İslam’a adamalarıyla tamamen yalnız kalan 8 yaşındaki August, henüz taşındıkları Brookly’de yeni arkadaşlar edinmeye çalışır. August’un hikâyesi, yaşadığı şehrin kötü şartlarına çocukluğun ümitleri, korkuları ve kırılganlıkları ekseninde hüzünlü bir şekilde anlatılıyor.


Ahmet Büke’den “Zeyno Kitaplığı”

Sait Faik ve Oğuz Atay öykü ödüllerinin sahibi Ahmet Büke, bu sefer çocuk okurlar için hikâyeler kaleme alıyor. Günışığı Kitaplığı etiketiyle yayımlanan “Zeyno Kitaplığı”, Büke’nin ilk çocuk kitapları niteliğini taşıyor. Sedat Girgin’in çizimlerini yaptığı iki kitaplık dizide, okumaya yeni başlayan küçükler için sevgi ve şefkat dolu bir aile hikâyesi hazırlayan Ahmet Büke, çocuk okurlarını şiirden gökyüzüne, uzaya uzanacak bir yolculuğa çıkarmayı hedefliyor.
Dizinin ilk kitabı olan “Eyvah, Babam Şiir Yazıyor!”da annesi uzaybilimci, babası ise belediyede şikâyet masası memuru olan Zeyno babasıyla evde baş başa kalır. Annesinin uzun bir yolculuğa çıkması sonrası babasının ilginç fikriyle Zeyno’yu bir macera bekler… Dizinin ikinci kitabı ise “Annemle Uzayda” ismini taşıyor. Zeyno bu sefer annesiyle bir maceraya çıkıyor. Annesinin yaptığı teklifle beraber bu yolculukta Zeyno’nun uzay maceralarını okuyoruz.


Savaşta ve barışta diktatörlerin rolü

İnkılap Yayınları etiketiyle çıkan “Savaşta ve Barışta Diktatörler”, Jessica L. P. Weeks’in dünya tarihindeki birçok diktatörü inceleyerek kaleme aldığı bir inceleme ve ders çıkarma kitabı. Weeks, araştırmasında savaş ve barış dönemlerinde “diktatör” olarak nitelendirilen devlet adamlarının stratejilerini, aldığı kararları ve bu kararların birbirleriyle benzerliğini ortaya koyuyor. Ülkenin yönetiminden, güç sahibi patronların bu süreçlerdeki etkilerine, diktatörlerin koltuklarını sağlamlaştırmak için hangi yolu izleyip hangi yasaları çıkarttığına kadar, detaylıca hazırlanmış bir tarih incelemesi.

Twain’den az bilinen bir klasik

Önemli dünya klasiği yazarlarından Mark Twain’in “Gizemli Yabancı ” kitabı Alakarga Sanat Yayınları tarafından yeniden yayımlandı. Kitapta Melekler soyundan gelen bir Şeytan’ın Eseldorf kasabasına gitmesiyle kasabada gizemli olaylar baş gösterir. Nikolaus, Seppi ve Theodore adlı üç arkadaşın Şeytan’la macerası tüm kasabayı ve kasaba insanlarını etkiler. K itapta olaylardan ziyade, Twain’in Şeytan aracılığıyla aktardığı düşünceler bize onun felsefi yönünü sunuyor . İnsan ve insanlık, iyilik-kötülük, erdem ve ahlak üzerine geçen konuşmalarda okur olarak bir düşünce akışı içerisinde kendimizi buluyoruz.

Latin edebiyatının özgün ve ayrıksı sesi

Siren Yayınları, çağdaş Latin Amerika edebiyatının ayrıksı ve özgün sesi Valeria Luiselli’nin kitaplarını yayımlamaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl yayımladığı “Kalabalıkta Yüzler”den sonra “Dişlerimin Hikâyesi” ile okurlarını selamlıyor. Kurmacanın tüm imkânlarından faydalanarak kaleme alınmış bir roman olan ve temelinde sıkıntılı bir baba-oğul ilişkisi üzerine kurulmuş bu roman, okurunu farklı ruh hallerine taşımayı keskin bir edebi nitelikten çıkmadan sağlıyor.

Kadim arayışlar üzerine
“Etemenanki”, “Diriliş Kehaneti”, “Plan” ve “Irklar Akademisi” kitaplarıyla tanınan Çiçek Sekban Tüfekçi, yeni kitabı “ARİ”de “Belki de huzur sandığın, fırtınanın gözünden ötesi değildi” cümlesinden hareketle Atatürk’ün anı notlarının yer aldığı ve anlamlar, kişiler, küresel hareketler, farklı zamanlar ve hayali kahramanlar ile örülü bir polisiye hikâye sunuyor.


Efsane bir kez daha yazıldı

“Efsane”nin hayatı kitap oldu.
4 kez NBA en değerli oyuncusu ödülü; 30 bin sayı barajını aşan en genç oyuncu; 5 şampiyonluk yüzüğü; 18 kez All-Star… Tüm bunları gerçekleştiren ve yakın zamanda profesyonel basketbol hayatını sonlandıran Kobe Bryant’ın hayatını konu alan kitap, Martı Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı. Roland Lazenby’in derin araştırma, istatistik okuma, söyleşi ve haber taraması sonucunda kaleme aldığı “Kazanmaya Odaklı Bir Karakter Kobe Bryant”, hayranları ve basketbol severler için arşivlik bir çalışma niteliğinde.2017 Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nün sahibi Cevat Çapan

Kaya Genç, Handan İnci, Asuman Kafaoğlu Büke, Oğuz Demiralp, Sibel Irzık, Cemil Kavukçu ve Sırma Köksal’ın bulunduğu değerlendirme kurulunun yaptığı açıklamayla, 2017 Erdal Öz Edebiyat Ödülü, Cevat Çapan’ın oldu. Ödül, Çapan’ın seçkin şairliği ve çevirileriyle şiirimizi dünyaya taşımasıyla edebiyatımıza yaptığı değerli katkıyla gerekçelendirildi. Çapan’ın ödülü 18 Eylül’de yapılacak törenle takdim edilecek.

Elveda Güzel Vatanım resimli roman oluyor

Ahmet Ümit’in 2015 yılında kaleme aldığı Elveda Güzel Vatanım isimli romanı, resimli roman olarak yeniden yayıma hazırlanıyor. Everest Yayınları etiketiyle çıkacak olan çalışmanın çizimlerini Bartu Bölükbaşı gerçekleştirdi.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam