VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
28 Haziran 2016 Salı | Anasayfa > Haberler > Ayşe Kulin Premio Roma''nın sahibi oldu
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Ayşe Kulin Premio Roma'nın sahibi oldu

Edebiyatımızın değerli yazarlarından Ayşe Kulin, Nefes Nefese adlı romanıyla İtalya'nın en prestijli roman ödüllerinden Premio Roma Ödülü'nün bu yılki sahibi oldu.
Ayşe Kulin, İtalya'nın en prestijli roman ödüllerinden Premio Roma'da "en iyi yabancı roman" dalında ödüle layık görüldü. Ödüle Kulin ile beraber ABD'den Roger Hobbs, Fransa'dan Charles Juliet, İngiltere'den Matt Haig ve İsrail'den Lavie Tidhar aday olmuştu. Kulin'in "Nefes Nefese" romanı, İtalya'da "L'Ultimo Treno Per Istanbul" (İstanbul'a Son Tren) adıyla Newton Compton yayınevi tarafından basılmıştı.

Bugüne kadar İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Portekizce, Çince ve Felemenkçe dahil olmak üzere 34 ülkede yayımlanan "Nefes Nefese" sadece ABD'de 200 binin üstünde satmiştı.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam