VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
18 Mayıs 2016 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Aziz Sancar Nobel Madalyası''nı bağışlıyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Aziz Sancar Nobel Madalyası'nı bağışlıyor

2015 Nobel Kimya Ödülü’nü alan İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Mezunu Prof. Dr. Aziz Sancar, Nobel Madalyası ve Sertifikası'nı İstanbul Üniversitesi’ne bağışlıyor.DNA onarımı hakkındaki bilimsel çalışmasıyla 2015 Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Aziz Sancar Nobel Madalya'sını ve Setifikatısı'nı İstanbul Üniversitesi'ne bağışlayacak. İÜ'den yapılan açıklamaya göre, Prof. Dr. Aziz Sancar 23 Mayıs'ta üniversiteyi ziyaret ederek, İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Mezuniyet Töreni'nde dönem birincisine diplomasını takdim edecek ve bir konuşma yapacak.

Sancar, daha sonra program kapsamında İÜ Rektörlük Binası Mavi Salon'da düzenlenecek törenle Nobel madalyası ve sertifikası'nı İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak'a takdim edecek. Prof. Dr. Aziz Sancar'a dünya bilimine yaptığı katkılardan dolayı "Onur Ödülü" verilecek.

Nobel ödülünü aldıktan sonra, ödülü Atatürk sayesinde aldığını belirterek ödülünü ona vermek istediğini söyleyen Aziz Sancar, Nobel Madalyası ve Sertifikasını Genelkurmay Başkanlığı'na emanet etmişti. Sancar, Anıtkabir'de düzenlenecek bir törenle ödülünü Anıtkabir Müzesi'ne teslim etmek için 11 Mayıs'ta Türkiye'ye gelmişti.

"GENÇLERE İLHAM OLACAK"

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Prof. Dr. Aziz Sancar’ın Nobel Ödülünü İstanbul Üniversitesi’ne hediye etmesine yönelik, “Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Aziz Sancar İstanbul Üniversitesi’ne ve ülkemize büyük bir gurur yaşattı. Kendisi İÜ İstanbul Tıp Fakültesi’nin yetiştirdiği bir değer olarak bilim alanında başarabileceklerimizi gösterdi. Prof. Dr. Aziz Sancar’ın üniversitemize bağışladığı bu ödül İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’nde sonsuza dek sergilenecek ve genç bilim insanlarına da ilham kaynağı olacaktır" dedi.
Prof. Dr. Aziz Sancar’ın İstanbul Üniversitesi ziyaret programı şöyle:


23 Mayıs 2016/Pazartesi

* 10.00-10.30 İstanbul Tıp Fakültesi Mezuniyet Töreni’ne Katılım
Dönem Birincisine Diploma Takdimi

* YER: Haliç Kongre Merkezi/Sütlüce
11.30 Nobel Ödülünün Üniversiteye Takdimi
Prof. Dr. Aziz Sancar’a Onur Ödülü Verilmesi
Prof. Dr. Aziz Sancar’ın Konuşması

- YER: Rektörlük Binası Mavi Salon/Beyazıt Yerleşkesi
15.00 Prof. Dr. Aziz Sancar’ın adı verilen Enstitü’nün Açılış Töreni
YER: Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü/Çapa Yerleşkesi

Paylaş