VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
03 Temmuz 2013 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Babamla bir kere bile tatile çıkmadım
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Babamla bir kere bile tatile çıkmadım

Sivas Katliamının üzerinden 20 yıl geçti. Babasının şiirlerini “Bir Acıya Kiracı” ismiyle kitaplaştıran Zeynep Altıok, babasıyla olan hikayesini geçtiğimiz aylarda Vatankitap için kaleme almıştı. İşte o yazı:

Zeynep ALTIOK z.altiok@gmail.com

Onun “Şimdi bu gözün gördükleri benimle birlikte yok olup gidecekler öyle mi...?” dizesine inat; tüm dizelerinin, hissettiklerinin, gördüklerinin okurla buluşması ve yok olup gitmemesi için... Onun şiirlerinde sıkça rastladığımız “bilici” yönü sanki çok yaşamayacağını hissetmiş olsa gerek işim çok zor olmadı. Yoksa 52 yaşında 14 yıla 11 kitap sığdırmış bir şair niye “bütün eserleri”ni hazırlasın ki? O değil miydi halama “10 kitaptan fazla yazmayacağım, 50 yaşından çok yaşamayacağım, ölümüm sigaradan olmayacak!” diyen.
Evet... Bilici bana kapağında “Bir Acıya Kiracı” yazılı bir dosya bırakmıştı. Bu dosyada o yıl yayıncıya teslim ettiği “Soneler ve Hesap İşi Şiirler” hariç tüm şiirleri sıralanmıştı.
Ve onun her zaman hünerli usta elleriyle “el yapımı” bir ciltle kitap formunu bile almıştı bu eser. Bu külliyat Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı. Kitabın editörü hoş bir tesadüfle seneler sonra Metin Altıok Şiir Ödülü’nü alacak olan Birhan Keskin’di. Buluşmaları önemseyen babamın bundan hoşlanacağını düşündüm, umdum hep. 2008 yılında kitabı bir hayalin peşinden giderek Metin Altıok anısına bir ödül kurgulayabilmek amacıyla YKY’den alarak Kırmızı Yayınları'na aktardım. Bu kararım sadece bir ödül uğruna değildi. Yayınevi sahibi babamın “dostu” olduğunu söylüyor, onun son kitaplarını basacağını ancak ölümü ile bunun olamadığını anlatıyordu. Babamı, anısını yaşatmanın onun için özel bir görev olduğundan bahsediyordu. Annemin kitaplarına da talipti. Anneciğimle uzun uzun düşündük, tarttık ve karar verdik. İşler yolundayken bu “dostluk” yürüdü. 4 yıl boyunca Metin Altıok Şiir Ödülü’nü birlikte organize ettik. Ancak son dönemde bizim için talihsiz bir sürece dönüştü her şey. Metin Altıok, 2011 yılında ilk kez TÜYAP Kitap Fuarı’nda yoktu! Bir süre sonra ne yayıncıya ulaşabilir olduk ne kitaplarımıza! 5. yılımızda şairimize, sanatçılarımıza mahçup olduk ve günlerden bir gün “dostumuzun” artık kendisine ait olan yayınevi ile tüm ilişkilerini bitirdiğini bir sosyal medya grubunda (Facebook’ta) Metin Altıok grup sayfasına iliştirilen birkaç satırlık bir nottan öğrendik!
Yaşamı talihsizliklerle dolu “yerleşik yabancı” ve “kendinin avcısı” bir şairin yaşam damarı böyle sekteye uğradı işte... O; sürgününü, acılarla izleğini imgelere aktarmış derinlikli şair, yazgısını da görmüştü ama ben Metin Altıok ismini nereye taşıdığımı göremedim. Yanıldım!
“Ömrümce kendimi hep / sözde buldum / Söz cehennemdi yanıp kavruldum / Yeniden doğdum kendi külümden / Ben Anka’ydım konuşuldum” demişti şair.


Metin Altıok Şiir Ödülü benim için Anka kuşunun yeniden doğuşunu temsil ediyor. Ve onun saygın bir şekilde yaşaması da en büyük dileğim. Ödülümüzü gerçekleştirmemize vesile olan yayınevine geçmiş yıllar için yine de teşekkürü borç bilirim ancak 5. yılın ödül sahibi Tozan Alkan ve gecemize anlam katan sanatçılarımıza mahcubiyetim ve haber verilmeksizin ortada bırakılmanın şerhiyle... 20 yıldır gerek hak ve adalet arayışımızda gerek yaşam dönemeçlerinde çok tökezledim ama yolumuza yakıştığı gibi devam edeceğiz.
“Bir Acıya Kiracı”, 14 Mart’ta Metin Altıok’un doğum gününde yeniden doğdu, Kırmızı Kedi Yayınevi’nden yayınlandı. Kırmızı her şeye rağmen iyidir. Direnişin, devrimin rengidir.
Kedi desen babamın kadim dostu. Şahane... Benim içim çok rahat. Kırmızı Kedi Yayınevi son dönemin yaralarına da duyarlı bir ses.


Babamın da hem saygınlığı hem derinlik ve duyarlığı olan bir yayın çizgisine ve tüm yaşamını adadığı idealizm ve toplumsal bilince sahip bir yayınevinde olmayı seçeceğine inanıyorum. Önümüzdeki günlerde Metin Altıok’un poetikası, “Şiirin İlk Atlası”, onun yayımlanmış tüm yazılarını da içeren bir derlemeyle yine Kırmızı Kedi’den çıkacak. Ödülümüzü de birlikte sürdüreceğiz. “Bir Acıya Kiracı”, Sivas Katliamı’nın 20. yılında “İki Kişi Gibi” şiirinin daha önce hiç yayınlanmamış yeni bulduğum bir versiyonu ile birlikte çıktı.

Paylaş