VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
09 Ağustos 2012 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Bakan Şahin''''e Yayıncılar Birliği''''nden cevap
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Bakan Şahin''e Yayıncılar Birliği''nden cevap

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin''in sözlerine bir cevap da Türkiye Yayıncılar Birliği''nden geldi.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Marmara Yöneticiler Federasyonu’nun düzenlediği iftar yemeğinde yaptığı açıklamada Güneydoğu’da süren silahlı çatışmalarla ilgili "Ülkenin olağanüstü gündemi sadece çatışma alanı ile ilgili değildir, bu çatışma İstanbulda kalemle devam ediyor, İstanbulda kitapla devam ediyor. Geçimlide atılan havan mermisiyle burada, Ankarada yazılan yazıların bir farkı yoktur" sözlerine tepkiler sürüyor. Bakan Şahinin açıklamasına bir cevap da Türkiye Yayıncılar Birliğinden geldi.

Türkiye Yayıncılar Birliği yaptığı yazılı açıklamada Bakan Şahinin sözlerini endişe verici bulurken, basın açıklaması şu sözlerle devam ediyor: "Düşüncelerini ifade etmeyi, yazı yazmayı ve yazılarını kamuoyu ile paylaşmayı silah kullanmakla, şiddet uygulamakla bir tutan bu yaklaşımı, hem kültür hayatımız hem de toplumsal barış ve huzur açısından büyük bir tehdit olarak görüyoruz.

Yayınlanmamış kitap ve çeviri taslaklarının, kitap listelerinin örgüt dokümanı olarak iddianamelerde yer almasının, kitabı bombaya benzeten yaklaşımların temelinde bu zihniyet vardır.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’i kınıyor, kendisini görüşlerini yazıyla sözle özgürce ifade ederek düşünce ufkumuzu genişleten tüm yazar ve gazetecilerimizden özür dilemeye, uluslararası anlaşmalar ve Anayasa ile güvence altına alınan düşünce ve ifade özgürlüğüne saygıya davet ediyoruz."

Paylaş

İtimatGaliba en iyisi bir çırpıda söylemek. Doktorların yaptığı gibi. Ekim’den beri kanser tedavisi görüyorum ve biraz daha yolum var.

Devam
15 Eylül 2017 Yıl : 13
Sayfa : 163