VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
13 Eylül 2013 Cuma | Anasayfa > Haberler > Bana bakmayı öğreten tüm kahramanlara selam olsun!
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Bana bakmayı öğreten tüm kahramanlara selam olsun!

Jules Verne’nin “Michel Strogoff”u Fatih’in fedaisi Kara Murat ile Jedi Şövalyesi Obi-Wan Kenobi’nin karışımı gibi bir şeydi ve yıllar sonra bile hatırlayacağım kadar süperdi!


Tuna Kiremitçi

Cevat Çapan’ın “Doğal Tarih” adlı bir şiiri vardır. “Michel Strogoff’un gözüne mil çekildiğinde ben sekiz yaşındaydım” diye başlayan.
O şiiri severim çünkü Michel Strogoff’un gözüne mil çekildiğinde ben de sekiz yaşındaydım. Babamın elinden tutmuş, Eskişehir’deki “Bizim Kitabevi”ne gidiyordum.

Daha önce Jules Verne’in eserinin Milliyet Çocuk’ta çıkan çizgi romanını okumuş, bayılmıştım. Ama kitapçıda gördüğüm kitabın kapağındaki atlı, çizgi romandakine benzemiyordu pek. Farklı bir çizimdi. Neyse ki o da beni Sibirya steplerinde, Volga Irmağında müthiş maceralara çağırıyordu!

Çarın mesajını onunla beraber taşıyacak, Tatar isyancılardan onun yanında kaçacak, gözlerine mil çekilirken annesini gördüğünde, onunla beraber gözyaşı dökecektim.

Eve döner dönmez başladım okumaya. Uzun zaman elimden bırakamadım. Süper bir aksiyon kahramanıydı Michel Strogoff! Fatih’in fedaisi Kara Murat ile Jedi Şövalyesi Obi-Wan Kenobi’nin karışımı gibi bir şeydi. Görev bilinci, vatan aşkı, merhamet, cesaret gibi değerlerin ete kemiğe bürünmüş haliydi resmen. Aynı zamanda bir yol hikâyesiydi ve okuduğum çocuk kitabı gibi olmayan ilk kitaptı.

Aslında gayet sıradan bir avantür olabilecekken Jules Verne’in dehası sayesinde klasik mertebesine yükseltmiş, yıllar sonra da hatırlanacak bir romana dönüşmüştü.

Ama o zaman bunları bu şekilde ifade edemezdim. Çünkü Michel Strogoff’un gözüne mil çekildiğinde sadece sekiz yaşındaydım. Ben sekiz yaşındayken, dünya 1981 yılını yaşıyordu. Türkiye bir kırılma noktasındaydı. Tam 32 yıl sonra, o yıl yaşananların gerçek anlamını biraz olsun kavradığımız, hakkında sakin kafayla düşünebildiğimiz bugünlerde bile, Jules Verne’in kitabın girişine astığı o cümle aydınlatıyor hâlâ karanlığı: “Bak, bütün gözlerinle bak.”
Başta Strogoff olmak üzere, bana hem akıl hem de gönül gözüyle bakmayı öğreten bütün kahramanlara, selam olsun!

Paylaş