VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
02 Ekim 2018 Salı | Anasayfa > Haberler > Bandırma Kitap Günleri başladı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Bandırma Kitap Günleri başladı

Bandırma Belediyesi’nce bu yıl ikincisi düzenlenen Bandırma Kitap Fuarı, dün Yenikapı’dan feribotla gerçekleşen kitaba yolculuk etkinliğiyle başladı.
Bandırma 2. Kitap ve Kültür Fuarı kapsamında Yenikapı Deniz Otobüsü iskelesinde düzenlenen 'Kitaba Yolculuk' etkinliğine yazar Ahmet Ümit, şair Ataol Behramoğlu, televizyon programcısı Deniz Bayramoğlu ve gezgin-yazar Wilco van Herpen katıldı. Kitaplarla okuyucuları, yazarlarla Bandırma yolcularını buluşturmayı amaçlayan etkinlikte Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, feribotla seyahat eden yolculara Türk ve Dünya edebiyatının seçkin yazarlarının kitaplarını hediye etti.İlki geçtiğimiz yıl düzenlenen fuarın büyük ilgi gördüğünü söyleyen Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza; “İlk önce bilgi sahibi olacağız daha sonra fikir sahibi olacağız. Avrupa’da trende, vapurda otobüste herkes elinde kitapla yolculuk ediyor. Bizde de bu alışkanlığın kazandırılması için ilk önce aile bireylerinden başlayarak çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandıracağız" şeklinde konuştu.Bandırma'ya ulaşan feribot yolcularını Bandırma Belediyesi Bando Takımı İzmir Marşıyla karşıladı. Kalabalık bir grupla gerçekleştirilen kortej yürüyüşünün ardından kurdele kesilerek kitap fuarının açılışı yapıldı.Binlerce kişi imza için sıra bekledi

Kitap Günlerinin ilk söyleşisini gerçekleştiren Ahmet Ümit de “kültür ve kitap okuma alışkanlığıyla kötü günlerin aşılacağını” söyleyerek geçen yıl da Bandırma kitap günlerine katıldığını ve bu sene daha coşkulu, daha heyecanlı ve daha çok kitapla geçmesini beklediğini belirtti. Sözlerini "Sanatla, kültürle, kardeşlikle ve vicdanla kalın” diyerek sonlandırdı. Ümit söyleşinin ardından, her yaştan okurunun kitabını imzaladı.
Bandırma Kitap Günlerinde İlber Ortaylı, Murat Menteş, Sinan Yağmur, Mahir Ünsal Eriş, Şermin Yaşar ve Erhan Altunay gibi isimler de söyleşi ve imza günlerine katılacak.

Paylaş