VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Ağustos 2015 Cuma | Anasayfa > Haberler > Başarı bir meydan muharebesidir
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Başarı bir meydan muharebesidir

“İç başarısını gerçekleştirmeden dış başarıya ulaşanlar, bir süre sonra başarıyı taşıyamayıp kendi içine çöker” diyen Mümin Sekman’la beş yüz farklı başarı öyküsüne yer verdiği “Hayat Bilgesi” kitabını konuştuk.

Başarı hikayelerine baktığımızda ya “kendimizle” ya da “başkalarıyla”bir yarışta olduğumuz gerçeğiyle yüzleşiyoruz. Sizce insan kendiyle mi yoksa başkalarıyla mı yarışarak başarıya ulaşır?

Başarı iki aşamalı bir meydan muharebesidir. Önce içinizde, kendinizi yenersiniz. Kendinize amaçlı yaşamayı, disiplinli davranmayı ve sistematik çalışmayı öğretirsiniz. İnsan ilk zaferini hep kendine karşı kazanmalıdır. Bu aşamayı geçince, iç zaferinizi dış dünyada tekrarlarsınız. Dış meydan muharebesinden de zaferle çıkanlar, kalıcı başarıya ulaşır. İç başarısını gerçekleştirmeden dış başarıya ulaşanlar, bir süre sonra başarıyı taşıyamayıp kendi içine çöker.

Beyni “hayatımızın Ceo’su olarak tanımlıyorsunuz. Gerçekten böyle midir, hayatımızı yöneten beynimiz mi?

Beyin vücudun yüzde ikisi, ama geri kalan yüzde yüzde 98’i yönetiyor. Öğrenirken, düşünürken, karar alırken onu kullanıyoruz. Bazılarımız bilinçli kullanıcı, nasıl çalıştıracağını bilerek onu kullanıyor. Çoğumuz, beynin nasıl çalıştırılacağını bilmeden onu harala gürele çalıştırdığı için, çoğumuzun “kafası bozuk!” Bu beynin suçu değil, kullanıcı hatası! İnsan beynini tamamen olmasa da, önemli oranda kontrol edip yönetebilir. Bunu yapmalıdır da, çünkü madem beynimiz bizi yönetiyor, o halde beynimizi biz yönetmeliyiz.

Kitapta hiç Türk isim yer almıyor. Neden?

Dünyada 7 milyar insan yaşıyor, Türkiye’de 77 milyon. Yani insanlık ailesinin sadece yüzde birinin konuştuğu dille hayat tecrübesi biriktiriyoruz. Üstelik ortak aklı üretenlerimizin yüzde 48 ‘i ilkokul mezunu. Bu yüzden mantık kalitemiz düşük. Aynı fikirler içinde dönüp duruyoruz. Dilimizin sınırı dünyamızı sınırlandırıyor. Türklerin hayat ve başarı üzerine ne dediğini bilmek isteyen, dil engeline takılmadan araştırabilir ama dünya büyüklerinin ne dediğini bilmek için iyi derece yabancı dil bilmek gerekiyor. Ben öncelikle yabancı dildekileri içeri aktarmak, Türk kültürüne evrensel okyanustan farklı hayat dersleri katmak istedim. O nedenle hiç Türk kullanmadık.

Peki sizi en çok etkileyen hayatlar kimlere ait?

Steve Jobs’un, hikayesini de, tavrını da, söylemlerini de seviyorum. Benjamin Franklin zeki ve özgün bir söylemi var. Maya Angeleo ve Audrey Hepburn ise ruhsal yücelikleriyle beni şaşırttılar. Warren Buffett, mantık kalitesi harika olan biri, sarsılmaz bir muhakeme kabiliyeti var. Bernard Shaw, Oscar Wilde ve Woody Allen ise hınzır zekalarıyla, asimetrik tespitleriyle en beğendiğim insanlar. Bu üç ismi okuduktan sonra, hala Cem Yılmaz’a gülenlere, gülüyorum.

Paylaş