VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
31 Ağustos 2018 Cuma | Anasayfa > Haberler > Baudelaire’in 151’inci ölüm yıl dönümü
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Baudelaire’in 151’inci ölüm yıl dönümü

Acıya teslim olmayan fakat acıyı seçen “Kötülük Çiçekleri”nin yazarı ünlü şair Charles Baudelaire’in bugün 151’inci ölüm yıl dönümü.


"Her alanda, herkesin gözünde tiksinti uyandırdığımda yalnızlığı o zaman fethetmiş olacağım!"

Charles Baudelaire, 1821’de Paris’te doğdu. Kötü bir çocukluk geçiren Baudelaire, ‘bohem’ bir yaşam tarzı benimsedi. “şarabın şairi”, “acının şairi” gibi sıfatlarla anılan ünlü şair, acıyı seçmekle acıya teslim olmanın ayrı şeyler olduğunu söyler ve o acıyı seçmiştir.

"Agathe, var mı ruhunun uçtuğu ara sıra?
Şu kahrolası şehrin simsiyah havasından"


Yaşadığı dönemde kurulmakta olan modern Paris'in metropol yaşantısı üzerine inşa ettiği edebiyatı ve eleştiri yazıları modernist estetiğin habercisi sayılır. Kendisine, hayata, insanlara, Paris'e, belki hayatında onu o yapan her şeye karşı tiksinti duyar, Baudelaire.

"Her alanda, herkesin gözünde tiksinti uyandırdığımda yalnızlığı o zaman fethetmiş olacağım!"

20’li yaşlarında gittiği Hindistan’dan döndükten sonra hayatını değişiren kadınla tanıştı Baudelaire. O kişi Jeanne Duval’di. Jeanne Duval Baudelaire'in en kederli, en tensel aşk şiirlerinin esin kaynağı olacak, parfümü ve olağanüstü güzel siyah saçlarıyla, egzotik-erotik imgelemin başyapıtlarından sayılan "La Chevelure" (Saç) gibi şiirler yazmasına yol açacaktı.

"Hatıralar annesi, sevgililer sultanı
Başım göğsünde, nasıl da severdin beni
Seçerdim o karanlıkta göz bebeklerini
Mest olurdum nefesini içtikçe"


20. yüzyıl edebiyatının en etkili kılavuzlarından sayılan Baudelaire, Türk edebiyatında Cahit Sıtkı Tarancı, Yahya Kemal gibi pek çok ismi etkisi altına almıştır. Gerek klasik geleneğe, gerekse egemen çağdaş zihniyetlere karşı olan isyanı ve gerçekliğe kafa tuttuğu imgelemi zamanla avangart sanat ve edebiyatın çekirdeğini oluşturmuştur

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam