VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Ekim 2016 Cuma | Anasayfa > Haberler > Baylar, bayanlar karşınızda biz; Güzel Kaybedenler!
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Baylar, bayanlar karşınızda biz; Güzel Kaybedenler!

Kerimcan Kamal yeni kitabı “Güzel Kaybedenler”de gündelik hayat, iş hayatı, kadınlar, umut, gözyaşı, kibir, büyümek, yalnızlık, anlar ve anılar hakkındaki görüşlerini samimi bir dille anlatmış.

YONCA BOZTUNALIKerimcan Kamal, teknolojiyle hızlanmış, maddi çıkarlarla yüzeyselleşmiş hayata, içten içe isyan eden büyümek istemeyen, duyarlı, kendini ve dünyayı sorgulayan, endişeli, huzursuz, ironilerle dolu ama bir o kadar da her şeye rağmen umudu elden bırakmayan düşüncelerini, duygularını kendine özgü bir üslupla dile getiren içimizden biri.

Yıllarca habercilikle uğraşmış olması, konunun özünü bulma ve güçlü ifade yeteneği, sosyal medya üzerinden paylaştığı yazıların dikkat çekmesine vesile olmuş. Öyle ki; okundukça beğenilen, paylaşılan bu yazıların kitap olmasının yolu açılmış.

Doğan Kitap’tan çıkan “Güzel Kaybedenler”, Kamal’ın kolay okunur ama bir o kadar da etkileyici üslubuyla hepimizin zaman zaman kafasını kurcalayan pek çok konuyu irdeliyor. Kitap kimi zaman bir itirafname, kimi zaman günlük, bazen de keyifle okunacak bir köşe yazısı tadında ilerliyor… Asla sıkılmıyorsunuz, dahası bir sonraki başlığı merak ediyorsunuz, sonra bir diğerini… Birbirinden bağımsız başlıklar altında, gündelik şehir ve iş hayatında rutine kapılmış bir kuşağın bireyi olarak; haksızlıklar, kadınlar, umut, kendin olmak, gözyaşı, kibir, büyümek, yalnızlık, anlar, anılar ve daha pek çok şey hakkında çok samimi düşüncelerine yer vermiş. Her başlıkla ilgili dost sohbetlerinde uzun uzun konuşulabilir, derinlere inip onun gibi kaybolabilirsiniz. Zira; Kerimcan’ın düşünceleri ve ele aldığı konular, hepimizin her daim gündeminde olan başlıklar.

Kaçınılmaz gerçeklerle yüzleşme
“Asıl güç içimizde, iyi düşünelim, hayat güzel” şeklindeki klişe kişisel gelişim cümlelerinden sıyrılıp gayet dibe batmış, hüzünlerle yoldaş olmuş, şehir hayatının griliğine, yapay ilişkilere isyan bayrağını çekmiş son derece gerçekçi bir dille lafını sakınmadan düşüncelerini paylaşıyor Kamal. Bir taraftan bakıldığında, karamsarlık bulutu içinden sesleniyor gibi gelebilir. Zira, yaşadığımız dünyanın kaçınılmaz acımasız geçekleriyle yüzleşiyorsunuz onunla birlikte. Sonra bir ironi başlıyor ve ardından herşeye rağmen umut etmeyi bırakmamak, sevgi ve aşk geliyor. Bir erkek olarak çok dürüst itiraflar da var kitapta; “ağlamaktan çekinmem” diyor Kamal.

“Kazansak da kaybetsek de güzel olalım diye söze başlıyor” Kerimcan Kamal. Yaşamda pek çok şey aslında kaybedildiği zaman insana farkındalık kazandırıyor. Kaybettikçe değerini anlıyor ve aslında kendimizi de tanıyoruz bir şekilde. Kamal da kaybetmenin doğal olduğunu ama aslolanın “güzel kaybetmek” olduğunu ve kaybederken kendimizi üzmeden, suçlamadan ve kimseye zarar vermeden, kin beslemeden ve aslında kaybetmenin de bir anlamda yeniden başlamak olduğunu düşünerek centilmence yaşamanın güzelliğine şiirsel bir anlatımla dikkat çekiyor.


Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam