VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
05 Temmuz 2016 Salı | Anasayfa > Haberler > Bayramlık kitaplar
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Bayramlık kitaplar

''Bu bayram ne okusam?'' diye düşünüyorsanız işte size 'bayramlık öneriler':


"Düşünen Bir Yürek"-Susanna TamaroBeyazperdeye de aktarılan "Yüreğinin Götürdüğü Yere Git" romanıyla tanınan İtalyan yazar Susanna Tamaro, Türkçeye bu ay çevrilen "Düşünen Bir Yürek"te okurlarına ruhunun güncesini sunuyor. Susanna Tamaro yeni kitabında, çocukluk ve gençlik yıllarına dair kesitler sunarak yalnızlığı seven küçük bir çocuğun dünyayı anlamlandırma süreçlerini paylaşıyor okuyucuyla. Bir çocuğun hayata, varoluşa, yaşama, ölüme, inanca, dine dair sorgulamalarının bugünkü Tamaro'nun düşünceleriyle harmanlandığı kitap, aynı zamanda içinde yaşadığımız çağla ve toplumla samimi hesaplaşma hikayesi. Biraz durulmak, yaşamı ve dünyayı sorgulamak isteyenler için...

Çember-Dave EggersÇağdaş Amerikan edebiyatının sevilen yazarlarından Dave Eggers, tüm dünyada büyük yankı uyandıran ve listelerin ilk sıralarına yerleşen romanı "Çember", ütopik hikayeler sevenler için bir başucu kitabı niteliğinde. Google, Facebook ve Apple gibi devlere göndermelerle Eggers, Çember'de internetin bir sonraki evresini hayal ediyor ve dijital mecralardaki yaşamlara dair sürükleyici bir öykü anlatıyor. Gerçek olamayacak kadar mükemmel bir teknoloji şirketinde işe başlayan Mae Holland'ın Çember macerası, katıldığı ağlar ile yeni katmanlar kazanıyor ve özgürlük yavaş yavaş esarete, mahremiyet hırsızlığa dönüşüyor. Kameralar her şeyi kaydediyor, bulut tüm izlerimizi yedekliyor, birileri bizi her zaman gözetliyor. Çember herkesi içine alarak kapanıyor ve kaçacak yer bırakmıyor. Otuzu aşkın ülkede yayımlanan "Çember", yakın geleceğin ve uzak olmasını dileyeceğiniz ihtimalleri dile getiriyor.
"Listerdale'in Gizemi"- Agatha Christie

Macera ve polisiyeyi sevenler içinse Agatha Christie'nin usta kaleminden "Listerdale'in Gizemi"ni tavsiye ediyoruz. Kitap, heyecan verici, gizemli, aynı zamanda gerilim dolu on iki öyküden oluşuyor ve okuru garip bir cinayet soruşturmasıyla başbaşa bırakıyor. Üstelik bu soruşturmada sanık, bir gerilim romanı yazarı."Kırmızı Saçlı Kadın"- Orhan Pamuk


Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Orhan Pamuk'un baba-oğul ilişkisinin en önemli çatışmalarından olan otorite- itaat ve isyan gerilimini ele alan romanı. Suçluluk duygusu, korkularımız bütün bir hayatımızı nasıl etkiliyor? İnsanlığın ortak bilinçaltı, aşklarımızdan ülkemizdeki siyasete kaderimizi nasıl belirliyor? Türkiye'ye ve kendi benliğinize Orhan Pamuyk'un gözünden bakmak isteyenler için.

"Senden Sonra Ben"- Jojo Moyes
"Senden Önce Ben" kitabıyla okurlarına duygusal bir dünyanın kapılarını açan Jojo Moyes, "Senden Sonra Ben" ile duygusal macerasına kaldığı yerden devam ediyor. Duygusal ve dokunaklı kitapları sevenler için önerebileceğimiz kitabın konusundan biraz bahsedecek olursak: Clark ve Will Traynor birlikte altı ay geçirmiştir. Ve bu altı ay çok şeyi değiştirmiştir. Lou artık kendi hayallerinden korkan o kasabalı kız değildir fakat hayatı Will'in istediği gibi cesurca yaşamayı da başaramıyordur. Sevdiklerini kaybeden insanların yollarına nasıl devam ettiklerini bilmiyordur çünkü Will'in olmadığı bir dünya onun için hâlâ katlanılması zor bir yerdir. Boş bir apartman dairesinde yaşıyor, havaalanında korkunç bir işte çalışıyordur. Yaşasa da onun için hayat diye bir şey yoktur, ta ki karşısına onu Will'e götüren, kimsenin haberinin olmadığı bir bağlantı çıkana dek... Kederden arınma yolculuğu hiçbir zaman dolambaçsız değildir ama hayat bazen o incecik çizgide yürürken sunar mucizelerini... Lou sonunda umudu tekrar bulup yeni bir hayat için hayaller kurmaya başlayabilecek midir?


"Beyin - Senin Hikâyen"- David Eagleman


"İgnogcito" kitabıyla tanıdığımız David Eagleman yeni kitabı "Bryin- Senin Hikayen"de gerçeğin izini sürüyor mve bizi içimizdeki kozmosa doğru hızlı ve nefes kesici bir yolculuğa çıkarıyor: "Gerçek nedir?", "Sen kimsin?", "Nasıl karar veriyorsun?", "Beynin neden başkalarına ihtiyaç duyuyor?" "Teknoloji insan olmanın anlamını değiştirebilir mi?". Durak durak ilerleyen bu büyüleyici yolculuk ekstrem sporlar dünyasından ceza hukukuna, yüz ifademizden beyin ameliyatlarına, içgüdülerden ölümsüzlük arayışına kadar uzananan kitap hayatı sorgulamayı sevenler için.

"Bülbülü Öldürmek"- Harper Lee


1960 yılında yayımlandığından bu yana bütün edebiyatseverlerin gönlünde özel bir yer edinen, Pulitzer ödüllü "Bülbülü Öldürmek", Amerika'nın güneyinde yaşanan ırkçılığı ve eşitsizliği bir çocuk kahramanın, Scout Finch'in gözünden anlatıyor. Harper Lee'nin kullandığı yalın ama çarpıcı dil aracılığıyla adalet, özgürlük, eşitlik ve ayrımcılık gibi hâlâ güncel temaları, iyilik ve kötülüğü hem bireysel hem de toplumsal düzeyde mercek altına alarak harmanlayan kitap, dürüstlüğü ve adaleti savunanlar için.

Paylaş