VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
04 Kasım 2017 Cumartesi | Anasayfa > Haberler > ‘Ben’ demekten vazgeçip ‘Biz’ olabilecekler mi?
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

‘Ben’ demekten vazgeçip ‘Biz’ olabilecekler mi?

1978 yılında Amerikalı yazar Neil Simon tarafından kaleme alınan ve yazıldığı günden bu yana Broadway’de ve dünyanın birçok yerinde defalarca sahnelenen “Bak Bizim Şarkımızı Çalıyorlar” oyunu Yeşim Gökçe’nin çevirisi, Ersin Umulu’nun rejisiyle sahnelenmeye başladı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları bu yıl önemli bir oyuna daha imza atıyor: Amerikalı yazar Neil Simon’un “Bak Bizim Şarkımızı Çalıyorlar” . Pek çok ülkede beğeniyle izlenerek, ‘Tony’, ‘Outer Critics’, ‘Theater World’ ödüllerine layık görülen oyun, geçtiğimiz hafta Amerikalı yazar Neil Simon’un “Bak Bizim Şarkımızı Çalıyorlar” adlı eserini geçtiğimiz hafta Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde yapılan prömiyerle seyirci ile buluşmaya başladı. Bu eğlenceli Broadway müzikali, oyunun şarkılarının bestecisi Marvin Hamlisch ile şarkı sözlerinin yazarı Carole Bayer Sager’in gerçek hayatta yaşadıkları aşk hikâyesinden esinlenilerek yazılmış. Oyunda, şöhretli ancak takıntılı bir besteci olan Vernon ile ona hayran, çılgın ve yetenekli bir söz yazarı olan Sonia’nın yaratıcı iş birliği ve fırtınalı duygusal ilişkileri anlatılıyor. Bu renkli macerada kahramanlarımıza içlerindeki ‘öteki benler’ de keyifli şarkı ve danslarıyla eşlik ediyor.

Müziğini Marvin Hamlisch’in, müziğini Orçun Tekelioğlu’nun, dramaturgisini Arzu Işıtman’ın, sahne tasarımını Eylül Gürcan’ın, kostüm tasarımını Gamze Kuş’un, ışık tasarımını Kemal Yiğitcan’ın,koreografisini Köksal Ünal’ın, efekt tasarımını Nesin Coşkuner’in yaptığı, fotoğraflarını Nesrin Kadıoğlu’nun çektiği oyunda; Ali Mert Yavuzcan, Özge Özder, Köksal Ünal, Evrim Artut, Müge Gülgün ve Çağrı Büyüksayar rol alıyor.

Sevginin ateşi, egoyu batırabilir mi?
Oyunun yönetmeni Ersin Umulu, Bak Bizim Şarkımızı Çalıyorlar’ı şöyle anlatıyor:
“Oyun, ünlü besteci Vernon Gersch ile ona hayran söz yazarı Sonia Walsk’un bir albüm hazırlamak üzere, ajansları aracılığıyla ilk kez bir araya gelmesiyle başlar… Serüvenleri boyunca kahramanlarımıza eşlik eden iç sesleride dansları ve vokalleriyle sahnede var olur.

Bu sanatına tutkun, takıntılı ve zor iki insan birlikte çalışırken yakaladıkları uyumu, özel ilişkilerine taşıyabilecek mi? Ben demekten vazgeçip Biz olabilecek mi?
Sevginin ateşi, ego denen buzdağını eritebilecek mi”

Oyun, 8-11 Kasım tarihleri arasında Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde, 22-25 Kasım tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak.

Paylaş