VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
29 Ocak 2010 Cuma | Anasayfa > Haberler > Ben senin bildiğin vampirlerden değilim
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Ben senin bildiğin vampirlerden değilim

Vampirler hazır gün ışığına hazır yeniden çıkmışken Vatan Kitap olarak bir anket gerçekleştirdik ve okurlara ""En çok hangi vampiri, neden seviyorsunuz"" diye sorduk. Sonuçta listeye yakışıklı, tutkulu bir aşık, karizmatik olanlar girdi.

Canan Hatiboğlu

Kitabın adı: Drakula
Tam adı: Kont Vlad Dracula
Kitaptaki doğum tarihi: 1431
Yaratıcısı: Bram Stoker
Kitabın konusu: Kendi şatosunda yaşayan Dracula"yı bir grup insanın yok etmeye çalışmasını konu alan kitap, macerayı anlattığı kadar aşk, cinsellik ve şehvetle örülü olmasıyla da ünlü...
Alamet-i farikası: Yarasaya dönüşebilen, istediğinde görünmez olabilen, geceleri yaşayıp gündüzleri uyuyan, ölümsüz, cinsel açıdan çok kuvvetli olan Dracula aslında tam olarak kafalardaki vampir imajını yaratan karakterin ta kendisi...
Okur tarafından sevilme sebebi: Sivri dişleri, beyaz teni, kan kırmızısı dudaklarıyla vampir denildiğinde akla gelen ilk karakter... Ondan sonra anlatılan her vampir hikâyesindeki değişik unsur, Dracula yüzünden vampir mitine ihanetmiş gibi algılanıyor.
Uyarlanan filmde oynayan aktör: Gary Oldman

***

Kitabın adı: Alacakaranlık
Tam adı: Edward Anthony Cullen
Kitaptaki doğum tarihi: 1901
Yaratıcısı: Stephanie Meyer
Kitabın konusu: 17 yaşındaki Bella, annesinin yanından küçük bir kasabada oturan babasının yanına taşınır ve 17 yaş görünümünde bir vampir olan Edward"la aşk yaşamaya başlarlar. Edward, insan kanı içmediklerinden kendilerini vejetaryen olarak adlandıran bir vampir ailesinin üyesidir. Bella"nın insan oluşu, vampir ailesinin varlığını; Cullenların vampir oluşu Bella"nın canını tehlikede bırakır.
Alamet-i farikası: Kitaptaki vampirlerin güneşe çıktıklarında ölmemeleri ve gün ışığına parlamak dışında bir tepki vermemeleri bir yana Edward"ı diğerlerinden ayıran en büyük özellik insanların düşüncelerini okuyor olması.
Okur tarafından sevilme sebebi: Özellikle kadın okurlar tarafından tercih edilen Edward"ın Bella"yı her şeyin üstünde tutup koruyor olması, cinselliği aşkının odak noktasına almaması, dahası iffetine düşkün oluşu sevilmesini sağlıyor.
Uyarlanan filmde oynayan aktör: Robert Thomas Pattinson

***

Kitabın adı: Vampir Lestat
Tam adı: Lestat de Lioncourt
Kitaptaki doğum tarihi: 1760"lar
Yaratıcısı: Anne Rice
Kitabın konusu: 1760"lardan günümüze gelen Lestat yüzlerce yıl içerisinde değişim gösterir. 1980"lerde Lestat artık bir rock stardır. Kitapta Lestat"ın doğumundan başlayarak Vampir Lestat oluşunun hikâyesi var.
Alamet-i farikası: İnsanların düşüncelerini okuyabiliyor.
Okur tarafından sevilme sebebi: Oldukça karizmatik olan Lestat"ın kendi hayatını istediği gibi yaşaması okurlar tarafından sevilmesine yol açıyor. Özgürlüğüne, damak tadına ve sanata olan düşkünlüğüyle bir yaşam arsızı olan Lestat dikkat çekiyor.
Uyarlanan filmde oynayan aktör: Tom Cruise

***

Kitabın adı: Blade
Tam adı: Eric Blade
Çizgi romadaki doğum tarihi: Bilinmiyor
Yaratıcısı: Marvel Comics
Kitabın konusu: Vampir bir adamın ve insan olan bir kadının çocuğu olan Eric Blade, babasının doğumundan önce terk etmesi ve annesinin ona bakamayacağını düşündüğü için sokakta bırakmasıyla gelişen olaylar dizisini anlatıyor.
Alamet-i farikası: Tam bir vampir değil. Yarı yarıya insan özellikleri taşıdığından çok güçlü olsa ve kana ihtiyaç duysa da gündüzleri sokağa çıkabilmesi onu diğerlerinden ayıran etkenlerden.
Okur tarafından sevilme sebebi: Aslında bir Marvel çizgi karakteri olsa da Blade, asıl popülaritesini 1998 yapımı filmden sonra kazandı.
Uyarlanan dizide oynayan aktör: Wesley Snipes

***

Kitabın adı: Gündüz Ölüsü
Tam adı: Eric Northman
Kitaptaki doğum tarihi: 1046
Yaratıcısı: Charlaine Harris
Kitabın konusu: Diğerlerinden farklı olarak vampirlerin günlük hayatın bir parçası olduğu kitapta, vampirlik bir hastalık olarak görülmekte ve vampirler sentetik kan tüketmektedir. Fakat organik beslenmeyi seven vampirlerin de varlığı devam etmektedir.
Alamet-i farikası: Vampir özellikleri dışında bir farklılığı yok gibi dursa da bin yıllık geçmişinde ayakta kalmayı başarabilmiş güçlü bir vampir oluşuyla öne çıkıyor.
Okur tarafından sevilme sebebi: Özellikle kara mizah yeteneğiyle dikkat çeken Eric Northman, henüz vampir edebiyatında çok yeni olsa da gelmiş geçmiş en çekici vampirler listesine iyi bir yerden giriş yapmaya aday. Bunun sebeplerinden biri de kitaptan uyarlanan dizi de rolü oynayan Alexander Skarsgard...
Uyarlanan dizide oynayan aktör: Alexander Skarsgard

VATAN KİTAP"IN SEÇİMİ
Kitabın adı: Vampirle Görüşme
Tam adı: Louis de Pointe du Lac
Kitaptaki doğum tarihi: 1766
Yaratıcısı: Anne Rice
Kitabın konusu: ‹nsan olduğu zamanların, vampir oluşunun öyküsünü bir gazeteciye anlatan Louis"in hikâyesi, paralelinde Lestat"ın hikâyesini de taşıyor. Hikâyesini Lestat"ın onu yarattığı New Orleans"ın görkemli günlerinden 1970"lerin ortalarına kadar getiriyor.
Alamet-i farikası: Her şeyden önce insansı özelliklerini korumaya çalışan Louis, bu uğurda pek çok bedel ödemekten çekinmeyecek bir geniş yüreklilikte ve Lestat"ın onu ifade ettiği biçimde "kendi parıltısını göremeyecek kadar" alçakgönüllü...
Okur tarafından sevilme sebebi: Aslında bir vampir olarak oldukça güçsüz, zira kendisinin özel bir yeteneği yok. Fakat alçakgönüllülüğü, yakışıklılığı, aşkına sadakatinin yanı sıra Brad Pitt"in sinemada Louis"e hayat vermiş olması gözden kaçırılmayacak bir neden.
Uyarlanan filmde oynayan aktör: Brad Pitt

Paylaş