VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
26 Nisan 2013 Cuma | Anasayfa > Haberler > Beyaz perdede can bulan romanlar
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Beyaz perdede can bulan romanlar

Sinema, ortaya çıktığı tarihten beri edebiyatla sıkı bir ilişki içerisinde olmuştur. Beyaz perdede can bulan romanlar ve karakterler, bu şekilde daha geniş kitlelere ulaşmışlar, hem sinemanın hem de edebiyatın unutulmazları arasında bulunan eserler de sinema ve edebiyat tarihinde yerlerini almışlardır.

George Orwell’ın ütopyasından, Oliver Twist’in hüzünlü ama neşeli hayatına, Alice’in olağanüstü hayal gücünden, Chuck Palahniuk’un muhteşem tasarısına kadar birçok ölümsüz roman ve kahraman beyaz perdede tekrar can buldular. İşte beyaz perdenin unutulmayan edebiyat uyarlamalarından bazıları:-Baba (The Godfather) (1972): Mario Puzo'nun Corleon ailesini anlattığı romanı, Francis Coppola’nın dokunuşuyla sinemanın unutulmazları arasında yerini aldı.-Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption) (1994): Stephen King’in "Rita Hayworth and Shawshank Redemption" kitabından uyarlanan film, Tim Robbins ve Morgan Freeman’ın performansıyla büyük beğeni topladı.-Brokeback Dağı (Brokeback Mountain) (2005): Genç yaşta hayata gözlerini yuman Heath Ledger'ın rol aldığı bu üç Oscar ödüllü Ang Lee filmi, Annie Proulx'un “Brokeback Mountain” adlı kısa romanından uyarlandı.

-Shindler'in Listesi (Schindler’s List) (1993): Steven Spielberg’in bu en ciddi ve trajik filmi Thomas Keneally'nin "Schindler's Ark" romanından sinemaya uyarlandı.-Dövüş Kulübü (Fight Club) (1999): David Fincher’in, Brad Pitt’i bir mega-star haline getiren filmi yer altı edebiyatının usta kalemlerinden Chuck Palahniuk’un aynı adlı romanından uyarlama.

-1984 (Nineteen Eighty-For) : George Orwell'in en önemli eserlerinden biri olan ütopik romanı "1984" ün Michael Radford tarafından yapılan uyarlaması, tüyler ürpertici bir toplumu tasvir ediyor.-Alice Harikalar Diyarında (Alice in Wonderland): Lewis Carroll takma adıyla yazan Charles L. Dodgson'un bu fantastik hikâyesinin birden fazla uyarlaması mevcut. 1951 tarihli Disney uyarlamasının ardından ünlü yönetmen Tim Burton, kendine has üslubuyla Alice’in dünyasını zengin bir görsellikle anlatıyor.-Charlie'nin Çikolata Fabrikası (Charlie and the Chocolate Factory) (2005): Roald Dahl'ın çocuk edebiyatı'nın klasiği olmuş öyküsünü Tim Burton sinemaya uyarladı. Başrolde Johnny Depp’in oynadığı film her yaştan izleyici tarafından çok sevildi.-İngiliz Hasta (The English Patient) (1996): Michael Ondaatje'nin 300 dile çevrilen romanı, Ralph Fiennes ve Juliette Binoche'un başrolde olduğu epik bir Hollywood filmi oldu ve 1996 tarihli film en iyi film de dâhil dokuz dalda Oscar kazandı.-Lolita (1997): Vladimir Nabokov'un en dokunaklı ve incelikli romanlarından biri olan "Lolita" yı, Stanley Kubrick beyazperdeye taşıdı. 1962 yapımı filmin başrollerinde James Mason, Shelley Winters, Sue Lyon ve Peter Sellers oynuyor.-Oliver Twist: Bu ünlü Charles Dickens klasiği pek çok defa sinemaya uyarlandı. David Lean'in 1948 tarihli müzikali ve 2005 yapımı Roman Polanski filmi en başarılı ve unutulmaz Oliver Twist uyarlamalarından sayılabilir.
-Tiffany’de Kahvaltı (Breakfast at Tiffany's) (1961): Truman Capote'nin muhteşem romanı, Audrey Hepburn’ün muhteşem performansıyla birlikte 1961 yılında Blake Edwards'ın elinde unutulmaz bir klasiğe dönüştü.-Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo’s Nest) (1975): Tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak gösterilen filmin başrolünde Jack Nicholson oynuyor. 1975 yapımı dramatik film, Ken Kesey’in 1962 tarihli aynı adlı romanından uyarlama.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam