VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
11 Kasım 2016 Cuma | Anasayfa > Haberler > Beyaz yakalılara selam çakan roman
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Beyaz yakalılara selam çakan roman

Gene Kim, Kevin Behr ve George Spafford’un Amazon’da İlk 5’te yer alan kitapları “Bitmeyen Proje”, iş yaşamında başarı olmanın püf noktalarını veren ve olası sorunlarla nasıl başa çıkılacağını anlatan sürükleyici bir roman.


Hayatımızın neredeyse yarısını işyerlerinde çalışarak geçiriyoruz. Aramızda “becerikli” olabilen bir kısmımız, hayatı çeşitli kompartımanlara bölerek işini de yalnızca bu belirli zaman dilimleri arasında zihninde gezdirmeyi becerebilirken, daha şanssız olan birçoğumuz ise çoğunlukla mesai saatleri dışında da iş düşünmeye devam ediyor. Misal, biri evde çocuklarıyla konuşurken bir yandan da ertesi günkü toplantıyı düşünüyor: Kafa başka yerde olduğu için, çocukların sorduğu sorulara çoğunlukla anlamsız ve komik cevaplar verebiliyor.

Bir de bunun kurumsal cephesi var elbette. Hangi sektör olursa olsun, bir işyerinde her zaman iyi kötü bir plan yapılır ve o plana çoğunlukla riayet etmeye çalışılır. Ancak nadiren o plan tıkır tıkır işleyebilir. Çünkü zihnimizdeki tanımlanmaya çalışılan planlı iş evreni, hiçbir zaman gerçek dünyadaki akışa uymayacaktır. Zihnimiz düzensizliği düzene çevirmeye meyilliyken, maalesef hayat düzenden düzensizliğe doğru seyretme eğilimindedir. Araya planlanmamış işler girer, işi yapacak kişilerin başka işleri vardır veya ufak pürüzler devasa sorunlara neden olur.

Yaptığımız işlerin her aşamasında bin bir türlü sorun çıkar ve sorunlar da haliyle bizi çileden çıkarır. Hemen hemen bütün işyerlerinde aksayan, tıkanan ve bir türlü bitirilemeyen işler kaçınılmaz olarak vardır. Ve bunlarla belli bir sistem dahilinde meşgul olmazsak, “darboğaz” denilen iş süreci tıkanmaları yaşanır ve bu tıkanıklık bir noktadan sonra artık o işin rutini haline gelebilir. Peki, tüm bunlarla nasıl başa çıkılabilir? Gene Kim, Kevin Behr, George Spafford’un birlikte kaleme aldıkları “Bitmeyen Proje” iş dünyasında karşınıza çıkan zorlukların nasıl üstesinden gelebileceğinizi roman türünde anlatan bir çalışma.

İster kişisel gelişim ve iş kitabı okuru olun, isterseniz de edebiyat okuru, bu kitabın malzemesi iki farklı türün de okurunu tatmin edecek kalibreye sahip. Kitabı okurken çatısı iyi kurulmuş, ayakları yere sağlam basan ve son derece akıcı kurguya sahip bir anlatıyla karşı karşıya olduğumuzu söylemek mümkün. Üstelik romanın en önemli unsurlarından olan karakter meselesinin de son derece gerçekçi bir şekilde kotarıldığı söylenebilir.
Romandaki karakterlerin en az birkaç tanesi size çok tanıdık gelecek figürler.
Kitap, roman kurgusuyla yazılmış kendi türünün en iyi iki örneğine sık sık selam göndermeyi de ihmal etmiyor: Dr. Eliyahu Goldratt’ın yazdığı ve bugün bir klasik haline gelmiş olan “Amaç” adlı kitabı ile Patrick Lencioni’nin “Ekiplerin Beş Temel Aksaklığı” adlı eseri. Her iki kitap da, yazarların kendi öneri setlerini bir hikâye içine yedirmeleri ve dertlerini bir roman kurgusu ile anlatmalarıyla büyük beğeni topladı. Zaten “Bitmeyen Proje”nin yazarları da bu iki kitaptan özellikle beslendiklerini ve esinlendiklerini her fırsatta dile getiriyorlar. Kitabın son bölümünde ayrıca, romanın içine yedirilmiş çeşitli iş süreç yönetim teknikleriyle alakalı özet mahiyetinde bilgiler verilmekle birlikte ve ilgili okurun merakını uyandırabileceği düşünülen farklı kitaplara da atıflar yapılmış. “Bitmeyen Proje”, ister bir edebiyat okuru isterse de iş kitabı okuru olun size iyi kotarılmış bir anlatı vaat ediyor.

Paylaş