VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Mayıs 2014 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Bilgi keyifli aktarılırsa öğrenilir
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Bilgi keyifli aktarılırsa öğrenilir

Alfa Yayınları’nın çok sevdiğim bir dizisi var: “Büyük Fikirleri Kolayca Anlayın” isimli.


Dizinin ilk yayını “Felsefe Kitabı”ydı. Mizah duygusu gelişmiş uzmanlar tarafından hazırlanan kitap, felsefe tarihinin en karmaşık kavramlarını bile hem kısa hem de keyifli bir üslupla aktarıyordu.

Kitabı, benzerlerinden ayıran ise “kısacık”mış gibi görünen bu bilgilerin bir parfüm esansı gibi büyük bir birikimin özü olmasıydı. Açık konuşalım, tüm dünyada tembel ama “bilgili” gözükmek isteyen “kitap tüketicisi” adaylar vardır. Bunlar nitelik olarak asla okur mertebesine çıkamazlar ancak yayıncılık sektörü için de bir “hedef kitle”dir. Yani yayıncılar sayıları hiç az olmayan ve kar vaad eden bu tüketici grubuna seslenmek için sık sık “blöfçünün el rehberi” mealinde kitaplar yayımlar. Bir ara hatırlarsanız, ortalık “99 sayfada bilmem ne” serilerinden geçilmiyordu. Ne yazık ki yayımlandığında peynir ekmek gibi satan bu kitaplardan geriye bir şey kalmadı. Kendileri silinip gittiği gibi kitap dünyasına okur da kazandıramadılar. Çünkü az yazıyla bol bilgi anlatma paniğiyle hazırlandıkları için okuyana keyif vermiyorlar ve tam da bu yüzden hiçbir bilgiyi aktaramıyorlardı.

Bizim meslekte bir söz vardır; “Yazı yazmak kolaydır, zor olan kısa yazmaktır” diye. Size ayrılan kısıtlı bir alanda hem bilginizi aktarmanız, hem kendinizi okutmanız, dahası yazdıklarınızdan bahsettirmeniz beklenir. İşte bilgiyi özümsemek ve üslup sahibi olmanın gücü de budur.

“Büyük Fikirleri Kolayca Anlayın” dizisi işte bunu başarmış bir dizi. Mesela bu dizinin son kitabı “Dinler Kitabı”nda Budizm Bölümü’nün açılış cümlesi gibi; “Orta yolu bulmak/ Buda’nın Aydınlanması.” Ama bu cümlenin hemen yanında da gözleri ve burnu kefeleri eşit duran bir teraziden oluşan ve de kocaman gülümseyen bir adam çizimi var!

İşte iyi bir “popüler kültür” kitabı hazırlamanın sırrı da bu. Bu tür kitaplar “popüler” sıfatı taşısa da altlarında büyük bir derinlik vardır. Yani sadece metne değil görsel ve tasarıma da dayalı bir mantık üzerinde yükselirler. Ama en önemlisi ele aldığı ve aktardığı bilgiyi, tıpkı bir annenin akşam yemeğini anlattığı gibi doğal, sıcak ve özümsemiş bir üslupla anlatırlar. Bu noktada, yine “Dinler Kitabı”ndan bir örnek vermek isterim. Protestan reformunun anlatıldığı bölüm şu cümle ile açılıyor: “Tanrı sözünün aracılara ihtiyacı yoktur.” Hemen yanındaki çizim ise şöyle: Gökyüzündeki buluttan uzanan bir el insana telefon ahizesi uzatıyor.

Din gibi insanların en hassas olduğu alanda bile okuru asla rahatsız etmeyen, incitmeyen bu mizahın aktarım gücü de kitabın kalitesini arttırıyor. Çünkü kitaptaki her bilgi belli bir terbiye ve ciddiyetin ürünü. “Dinler Kitabı”nı sırf bu nedenle bile önermek isterim.
Özetle; felsefe, ekonomi, siyaset, psikoloji ve din gibi disiplinler hakkında keyif veren kitaplar arıyorsanız bu seriyi kaçırmayın. Elbette bu kitapları okuyan filozof ya da psikolog olmayacak ama inanın çok keyif alacak.

Dinler KitabıDinler Kitabı

Kolektif

Detay için tıklayın


Fıstık gibi festival
Gaziantep denince akla baklava gelir ve zengin bir mutfak kültürü gelir. Ama en çok da zengin bir şehir... Ne yazık ki, Gaziantep’in bu zenginliği eğitim ve okuma alışkanlığına hiç yansımaz. Üniversite sınavı başarı grafiği en düşük şehirdir.

Bu nedenle Ahmet Ümit’in koordinatörlüğünde ilki gerçekleşen kitap festivalini çok önemsiyorum. Gaziantep için Ahmet’in varlığının bir rol model olacağına eminim. Bu yüzden sevgili arkadaşım Ahmet’e teşekkür etmek isterim. Tabii bir teşekkür de Şirehan Otel ve Sahan Restoranlar’ın sahibi Tahir Tekin Öztan için... Zira kendisi hem Gaziantep Kitap Festivali’ne hem de İTEF sponsorlarındandı. Darısı Türkiye’nin insan kalitesi açısından gelişmesi gerektiğine inanan diğer işadamlarının başına!

Peki, bir yazar neden bir festival düzenlenmesi için uğraşır? Neden mahremiyetinden, yazı masasından feragat edip insanlarla uğraşır? Ahmet, bu soruya “doğup büyüdüğüm topraklar için” diyerek yanıt veriyor ve şöyle devam ediyor: “Gaziantep farklı kültür ve medeniyetlerdin kavşak noktalarından. Bir yanda Karkamış Antik Kenti, Yesemek Açık Hava Heykel Atölyesi, Zeugma Antik Kenti, Dülük Mitras Tapınağı, Osmanlı hanları, Selçuklu camileri, Cumhuriyet dönemine ait anıtlar, Kurtuluş Savaşı’ndaki o büyük 11 aylık direniş gibi. Bence bunların her biri Gaziantep’i bir kültür başkenti yapmaya yeter de artar.

Üstelik tüm bunlara Antep yemeklerini de eklemek gerek. Amerikalı bir gurme şöyle diyor: ‘Antep mutfağı Fransız mutfağı ile başa çıkacak kadar zengindir.’ Üstelik çok zengin ve gelişmiş bir şehir olmasına rağmen. Unutmayalım, Antep’in işadamları ‘ilk 10’ içindedir.

Ne yazık ki, bu zenginliğine rağmen Antep kültür ve eğitimde çok geri ve bunun üzerine gitmek gerek. Şayet, Antep bu zenginliklerini keşfederse bir kültür başkenti olabilir. Bunun yolu da her zamanki gibi sanattan geçiyor. Çünkü tarih boyu insanlık kendini sanatla ifade etmiş ve tanımlamıştır. Elbette bunun da bazı koşulları var. Mesela Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin beni arayıp ‘Bu projeleri birlikte hayata geçirelim’ dediğinde iki şart öne sürdüm; ‘Birincisi gönüllü olarak çalışacağım, yani bu iş için ücret almayacağım. İkincisi ise bu işe siyaseti bulaştırılmayacak.’ O da kabul etti.
Yani üst kimlik Anteplilik olacaktı. Bu amaçla ilk olarak bir gurme festivali yapmıştık, bunu kitap festivali takip etti. Sırada sinema, tiyatro ve ışık festivalleri var.”

Çok sevindim
Müge İplikçi’nin çok sevdiğim “Kafdağı” isimli kitabı İngiliz Milet Yayınevi tarafından İngilizce’ye çevrilmiş. Çok sevindim, hak etmiş bir başarı.


Bir aya iki kitap fuarı
Mayıs ayı, artık kitap fuarı ayı demek. 20 Mayıs’ta başlayacak ve dört gün sürecek olan Diyarbakır Kitap Fuarı’na 150 yayınevi ve 300 yazar katılıyor. 17 Mayıs tarihinde başlayacak olan Kocaeli Kitap Fuarı’nın bu yıl da geçen yıllarda olduğu gibi çok renkli geçmesi bekleniyor. Bu yüzden ajandalarınızı bu iki fuar etkinliklerine bakmadan yapmayın. Web sitemizden (www.vatankitap.com.tr) ve twitter hesabımızdan (@vatankitap) bu iki fuardaki etkinlikleri gün gün duyuracağız.


Paylaş