VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Şubat 2017 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Bir dilekle başlayan aşk
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Bir dilekle başlayan aşk

Yazar İrem Yöndem’in “Yıldızların Altında” adlı kitabı, 18 yaşındaki bir genç kızın mucizelerle dolu hayat hikâyesini konu alan sürükleyici bir roman.


Hikâye, tiyatro metinleri yazma ve oyuncu olma hevesiyle dolup taşan Güfte’nin tiyatro oyuncusu Okan’a olan hayranlığıyla şekilleniyor. Onunla tanışmak için gittiği bir tiyatro oyunundan elleri boş dönerken bir dilek diler. İşte bu noktada, kitabımızdaki gerçeküstü karakter olan Kızıl Saçlı Peri işin içine girer ve Güfte’ye dileyeceği bir şeyin DUD (Dilek Uygulama Dairesi) aracılığıyla 3 aylığına gerçek olacağını söyler. Bu üç aylık süreden sonra ise herkes hayatına normal bir şekilde devam edecek, yaşananları sadece Güfte hatırlayacaktır.

Güfte, bu durumun yaratabileceği sonuçları hiç düşünmeden dileğini diler: “Okan Özdemir’i tanıyabilmek, onunla zaman geçirmek istiyorum. Üç aylığına ben ve çevremdeki insanların ilerideki hayatlarını yaşamasını ve günlerin bu istek üzerine şekillenmesini diliyorum.” Güfte, ertesi güne 27 yaşındaki hâliyle başlar. Okan Özdemir’le aynı sokakta oturmakta ve onunla birlikte rol alacağı bir tiyatro oyununun hazırlıklarına başlamak üzeredir. Okan’la tanışır. Birbirlerine olan ilgileri zamanla aşka dönüşür. Bu sırada okuyucuyu güldüren birçok olay yaşanır.
Ancak Güfte’nin aklında sürekli dileğin biteceği ve her şeyin normale döneceği endişesi vardır. Bu yüzden Okan’a ayrılık sözleri söylemeye başlar. Ocak ayında başlayan dilek, mart ayının sonunda bitecektir. 31 Mart günü geldiğinde Kızıl Saçlı Peri, Güfte’ye DUD’da işlerin karıştığını, her an dileğin bitebileceğini ve Okan’a veda etmesini söyler. Güfte, Okan’a kötü bir şekilde veda eder ve iki sevgili küs bir şekilde ayrılırlar. Dilek biter.

Ertesi gün, Okan güne inanılmaz bir baş ağrısıyla başlar. Güfte’den ayrılmak onu çok üzmüştür. Tiyatroya gittiğinde her şeyde bir gariplik olduğunu fark eder. Kafası oldukça karışmıştır. İşin aslı şudur ki, normalde hiçbir şey hatırlamaması gereken Okan, bu dileğin her şeyi hatırlayan tarafı olmuştur.


Paylaş