VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Temmuz 2016 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Bir gelişme olmazsa kendimi öldürecektim
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Bir gelişme olmazsa kendimi öldürecektim

Ataol Behramoğlu’nun “Aziz Nesin’li Anılar” kitabı, Behramoğlu’nun Nesin’le karşılıklı mektuplaşmalarını, anılarını ve fotoğraflarını içeriyor. Aziz Nesin’in intiharı düşündüğü anlardan edebiyat üzerine yorumlarının yer aldığı kitaptan birkaç alıntı:
Eski moda vatanseverlik
“9 Haziran 1985 tarihli mektubunda, benim aydınlar ve genel olarak Batı konusunda yazdıklarıma yanıt olarak şunları söylüyor: ‘Gerçek Türk aydınının ve özellikle yazıncı yazarların Türkiye’de, ne yazık ki devleti olmamıştır. Bir sağcı ya da gerici bu sözümü duysa, kendi devletini kurmak istiyor diye düşünüyor. Hayır, istediğim ne benim, ne ötekinin olan devlet… Kendi değerlerini yok etmeyen, yemeyen devlet. İşte Fransa’da ve genellikle Batı’da hiç olmazsa- bu var.’”(s. 60)

“Ölümü yeneceğimi anladım”
“Bir umar aramak ve düşünmekten uykusuz geceler geçiriyordum. Sonunda inme bindirdi.
Bir yanım hiç tutmuyor ve konuşamıyorum. Karar verdim, bir hafta dayanacaktım, bir gelişme olmazsa kendimi öldürecektim. Çok ‘anti Aziz’ bir hastalıktı çünkü. Onurum kırılıyordu, başkalarını gereksinerek yarım yamalak kendi gözümde aşağılanıyordum. Ama yirmi dört saat sonra sağ ayak parmağım oynayınca, ölümü yeneceğimi anladım. Çünkü bu dünyaya, serçe parmağımızın tırnağının ucuyla bile dokunabiliyorsak, ne olursa olsun, yaşamayı sürdüreceğiz. Ölümle aramda korkunç bir savaş başladı, amansız bir savaş… Yeneceğime inanıyordum; çünkü daha yapacak çok işim vardı.” (s. 66)

Nâzım, Mayakovski’den etkilenmedi
“Nâzım ve Mayakovski üzerine söylemek istediğim var. Özellikle Nâzım’ın, ‘serbest nazım’ denilen uyaksız ölçüsüz bir şiir biçimini Mayakovski’den etkilenerek aldığı söylenir ve bilinir. Hatta Behçet Yazar’ın bu konuda eski Yedigün dergisindeki (sanırım 1945 filan) bir yazısını anımsarım. Hakkı Süha Gezgin de bu konuyu, Nâzım’ı küçültmek için bir yazısında kullanmıştı. Bu yazıları kesik olarak saklamıştım. Ama şimdi yok, yiten belgelerimden… Vâlâ bir konuşmamızda, Nâzım Hikmet’in daha Moskova’ya gidip Mayakovski’yi tanımasından ve onun şiirleriyle de tanışmasından önce, gerek yolda, gerek Bakü’de ‘serbest vezin’le şiir yazdığını söylemiştir. Hangi şiirler olduğunu da söylemişti. Sanırım kesin bilemiyorum ama- Vâlâ bunu ‘Bu Dünyadan Nâzım Geçti’ kitabında da yazdı. Seni ilgilendiriyorsa araştır. Sorun, Nâzım’ın ille de Mayakovski’den etkilenmediği falan değil elbet… Etkilendiği de kesin.” (s. 73-74)


Paylaş

Yeni sayı yeni heyecanBu ay kapağımıza Türk edebiyatının yaşayan en büyük yazarlarından Selim İleri'yi aldık. Selim İleri, edebiyatta 51 yılı geride bıraktı ve bu yıl karşımıza iki yeni romanla çıktı.

Devam