VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
30 Ekim 2018 Salı | Anasayfa > Biyografi > Bir hayatın anatomisi!
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Bir hayatın anatomisi!

Bir dönem her mecrada paylaşılan bir söz vardı; “Başkalarının hayatını o kadar merak ediyorsanız roman okuyunuz.” Kurgu da olsa romanlarda pek çok farklı yaşama, farklı olaya, farklı hikâyelere tanıklık etme şansı buluruz. Peki, bir yaşamöyküsü olduğu gibi yazılsa bile işin içine kurgulama girdiği için o hikâye gerçeklikten uzaklaşır mı?Bir dönem her mecrada paylaşılan bir söz vardı; “Başkalarının hayatını o kadar merak ediyorsanız roman okuyunuz.” Kurgu da olsa romanlarda pek çok farklı yaşama, farklı olaya, farklı hikâyelere tanıklık etme şansı buluruz. Peki, bir yaşamöyküsü olduğu gibi yazılsa bile işin içine kurgulama girdiği için o hikâye gerçeklikten uzaklaşır mı? Bir kişi masasının başına oturup kendi içinde olan biten ne varsa yazıyorsa, üstelik herhangi bir sansür getirmeden olanca yalınlığıyla her şey anlatıyorsa ve bu yazdıkları bir kitap olarak yayımlanmışsa bu kitabı okuduğumuzda bir kurguyla mı karşı karşıyayızdır? Söz konusu kitap bir roman kurgusu içinde değil de bir konuşma şeklinde yazılmışsa örneğin, anlatılanlar giriş-gelişme-sonuç şeklinde cereyan etmiyorsa kurgu işin içine ne kadar girer? Bu kitapta ekranlardan, sahneden ya da başka bir mecradan tanıdığınız bir ünlü anlatıyorsa olanları söylediklerinin gerçekliğine inanır mısınız?
Kerem Fırtına’nın “En Yakın Arkadaşım Daha Deli Daha Öfkeli” adlı yeni kitabını okurken bunlar ve benzeri pek çok soru geçebilir aklınızdan. İlk olarak “En Yakın Arkadaşım Bir Deli” adlı kitabıyla edebiyat dünyasına adım atmıştı Kerem Fırtına. Onu tanıyan, seven binlerce kişiye ulaşmıştı bu kitabı ve şimdi de ikinci kitabıyla yeniden sevenleriyle buluştu. İlk kitabında olduğu gibi bu kitabında ya kendisiyle yüzleşmeye devam ediyor. Hayatının önemli dönüm noktalarını, ilişkiler üzerine düşüncelerini, bağlılık/bağımlılık gibi kavramlara bakışını, yalnızlığı ya da ölümü algılayışını her şeyi ama her şeyi sanki gerçekten o konuşmanın içindeymişsiniz gibi anlatıyor. Bu noktada da aklınıza daha önce sözünü ettiğimiz gibi soruların takılması kaçınılmaz oluyor. Acaba bu anlatılanların ne kadarı gerçek? O beş yaşındaki çocuk gerçekten Kerem Fırtına mı örneğin? Fakat kitabı okumaya devam ettikçe bu soruların hiçbirinin önemi kalmıyor. Çünkü gerçekten o konuşmanın içinde ve anlatılanların hepsi gerçek gibi hissediyorsunuz.
Size bir olay örgüsü, heyecanlı bir kovalamaca, tutku dolu bir hikâye ya da mutlu bir son vaat etmiyor bu kitap. Ama bir insanın hayatını onu tam da en yaralayan, yalnızlaştıran, değiştiren, yıpratan yerlerinden görme şansı veriyor. Kimi zaman beş-altı yaşlarınıza dönüyorsunuz fark etmeden, kimi zaman çok sevdiğiniz birinin acısını nasıl içinizde hissettiğinizi hatırlıyorsunuz. Kabuğunuzdan çıkmak istemediğiniz ya da güvenli bölgenizden uzaklaşmayı reddettiğiniz dönemlerde neler düşündüğünüzü hatırlıyorsunuz. Çünkü hepimizin olmuştur böyle dönemleri… Fakat hepimiz böyle dönemleri atlatmak için kâğıda kaleme sarılmamışızdır, sarıldıysak bile her şeyi olanca açıklığıyla ve bu kadar cesur şekilde ifade etmemişizdir. Kerem Fırtına esas olarak bunu yapıyor. Hepsi gerçek ya da hepsi kurgu olabilecek olaylar, yaşanmışlıklar anlatıyor ve bunu yaparken uzun yıllardır (özellikle ekranlarda) milyonlarca insan tarafından izlenen, beğenilen biri olmasını, söylediklerinin belki de kendisiyle ilgili algıyı değiştirebileceğini umursamıyor. Kendini çırılçıplak bırakma cesaretini gösteriyor.

En Yakın Arkadaşım Daha Deli Daha Öfkeli/Kerem Fırtına/Destek Yayınları/17 TL

Paylaş