VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Mayıs 2015 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Bir katilin izinde
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Bir katilin izinde

Harry Potter efsanesinin yaratıcısı J. K. Rowling’in Robert Galbraith mahlasıyla yazdığı İpekböceği romanı Türkçede. Guguk Kuşunun devamı niteliğindeki roman, esrarengiz bir şekilde öldürülen bir yazarın hikâyesini anlatıyor.
“Harry Potter” serisinin yaratıcısı J.K. Rowling'in kullandığı mahlaslardan biri Robert Galbraith ismi. Rowling kitap satışlarının adının önüne geçmesini önlemek adına bazı kitaplarını takma isimlerle yayınlıyor. Ancak yine de gerçek kimliğinin ortaya çıkmasına engel olamıyor. Nitekim Robert Galbraith mahlasıyla yayınlanan ilk kitabı "Guguk Kuşu"nun "bir ilk roman için fazla iyi olduğu iddiaları" üzerine ismin ardında kimin bulunduğunu araştıran Sunday Times gazetesi edebiyat editörleri bu mahlasın J. K. Rowling tarafından kullanılan bir mahlas olduğunu ortaya çıkarmıştı. Bunun üzerine Rowling romanı başka bir adla yazma gerekçesi olarak "Beklenti ve reklam gürültüsü olmadan kitap yayımlanın harika bir duygu" olduğunu söylemiş kitabının satışında popülerliğini kullanmak istemediğini dile getirmişti. ABD'de Robert Galbraith'in gerçek kimliği açıklanana dek 500'den az satan "Guguk Kuşu" haber duyulunca çok satanlar arasına girmişti. Rowling'in "Guguk Kuşu"nun devamı niteliğindeki yeni romanı "İpekböceği" Türkçede. Roman, esrarengiz bir şekilde öldürülen bir yazarın hikâyesini konu alıyor.

DEDEFTİFLER İŞ BAŞINDA

Serinin ilk kitabı "Guguk Kuşu" Londra'da esrarengiz bir ölümü araştıran bir dedektifin hikâyesini anlatıyordu. İlk romanda dedektif Cormoran Strike ve asistanı Robin Ellacott tanımış ve cinayeti çözmedeki ustalıklarına ve yöntemlerine hayran kalmıştık. Serinin ikinci kitabı "İpek Böceği"nde ise Cormoran Strike ve asistanı bu kez Owen Quine adlı yazarı öldüren bir katilin izini sürüyor. Yazarın eşi, Quine'in, daha evvel de yaptığı üzere, birkaç gün kafa dinlemek için bir yere tatile gittiğini sanıp Strike'ı kocasını eve geri getirmesi için tutuyor. Ancak Strike'ın araştırmaları sonucunda Quine'in öldürüldüğü anlaşılıyor. Strike, daha önce karşılaştıklarına hiç benzemeyen bir katilin bu acımasız cinayeti neden işlediğini bulmaya çalışıyor.


5 KİTAP DAHA VAR

"İpekböceği", yedi kitaptan oluşan serinin ikinci kitabı. Evet, seri yedi kitaptan oluşuyor. İlk kitabı Amerika'da yayımlandıktan bir yıl sonra okuyabilen biz Türk okurlar ikinci kitabı okumak için bir yıl daha beklemek durumunda kalmıştık. Serinin üçüncü kitabı "Little" ise 19 Haziran ’da İngiltere, 24 Haziran ’da ise ABD’de yayımlanacak ve muhtemelen bizler üçüncü kitabı önümüzdeki yıl bu zamanlar Türkçe çevirisiyle okuyabileceğiz. Diyeceğim o ki Rowling'in yedi kitaplık serisinin tamamını okuyabilmek için daha önümüzde epeyce bir zaman var.

İpekböceği
Robert Galbraith
Çev: Zeynep Heyzen Ateş
Pegasus YayınlarıPaylaş