VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Ekim 2016 Cuma | Anasayfa > Haberler > Bir kitabı gezmek
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Bir kitabı gezmek

Edebiyata meraklı, gezmeyi seven ve okuduğu romanların geçtiği atmosferi yazarıyla birlikte adımlamaktan haz alacaklar için başlatılan gezilerin ilki, Gülşah Elikbank’ın “Yalancılar ve Sevgililer” adlı romanına arka plan oluşturan Romanya’da gerçekleştirildi.

BURAK ELDEMYeşilin her tonunun göz kamaştırıcı bir uyumla kucaklaştığı tepelerde, bir süre kıvrımlı yolları ve bize eşlik eden akarsuyu izledikten sonra Braşov sınırlarına giriyoruz. Otobüsün içindeki herkesin yüzünde, Transilvanya’nın en güzel bölgelerinden birinde yolculuk yapıyor olmanın getirdiği huzurlu tebessüm var. Nasıl keyifli olmayalım ki, deniz seviyesinden yaklaşık bin dört yüz metre yükseklikte ve sık ormanların içinde, alışık olmadığımız yoğunluktaki bir oksijen kürüne bünyeleri teslim ederken, dört gün sürecek bir edebiyat yolculuğunun tadını çıkarmaya hazırlanıyoruz hep birlikte. Bükreş’teki şehir turumuzun ve göl kenarındaki güzel bir öğle yemeğinin ardından asıl hedefimize doğru yola çıktığımızdan beri, hepimizin elinde Gülşah Elikbank’ın “Yalancılar ve Sevgililer” adlı romanı var; günümüzde geçen bir aşk hikâyesiyle, tarihin derinliklerindeki dehşet verici gerçekliklerin sarmal biçimde buluştuğu, fantastik ögeler içeren bir roman bu. Sayfaları çevirdikçe, hikâyenin değişik yerlerinde Vlad Tepeş’in gölgesi karşımıza dikilip duruyor. Dilimizdeki adıyla “Kazıklı Voyvoda” ya da şu popüler “Dracula” mitlerine esin kaynağı oluşturan Eflak hükümdarının soluğunu ensemizde hissederek, Transilvanya tepelerinde yol alıyoruz.
Otobüsümüz anayoldan ayrılıp küçük bir köy yoluna saptıktan kısa bir süre sonra, sık ormanlarca kuşatılmış puslu tepelerin eteklerindeki otelimize varıyoruz nihayet. Tüm ayrıntılar düşünülerek, Ortaçağ atmosferini konuklarına olanca canlılığıyla hissettirmek üzere, bir şato görünümünde inşa edilmiş, taş bir bina bu. Otobüsten inip ana kapıya geldiğimizde, hepimizin yüzünde bir tebessüm beliriyor ister istemez: Kalacağımız mekânın adı “House of Dracula”, yani “Dracula’nın Evi”. Güneş çoktan tepelerin ardında alçalmış, akşam çökmeye başlamış, büyüleyici bir sessizliğe sahip Transilvanya dağları gölgeler arasında iyiden iyiye etkileyici hâle gelmişken, ev sahibimizin tarihin derinliklerinden çıkıp gelmiş bir vampir olduğunu hissettiren otele adım atmak, hepimizi iyice havaya sokuyor. Odalara yerleşirken, birbirimize gece pencerelere sarımsak asmak ya da yatağımızın yanı başında sivri bir tahta kazık bulundurmakla ilgili önerilerde bulunup gülüşüyoruz. Transilvanya bizi çoktan büyüsünün içine çekmiş durumda.

Projenin ilk ayağı
Katıldığımız gezi, uzun soluklu ve kendi içinde sonsuz olanakların getirdiği bir sürekliliğe sahip oldukça özel bir projenin, ilk adımı niteliğini taşıyor. Pronto Tour’un, yazar Gülşah Elikbank’ın önerisiyle yaşama geçirme kararı aldığı; benzerlerine turizm dünyasında pek sık rastlamadığımız bir “kitap turları” projesi bu. Edebiyata meraklı, gezmeyi seven ve okuduğu romanların geçtiği atmosferi yazarıyla birlikte adımlamaktan haz alacak insanlar için, her bir adımı gerçekten titizlikle belirlenmiş bu geziler serisi, 2017’den itibaren “resmi olarak” yaşama geçirilecek ve isteyen herkesin katılımına açık olacak. Bizim katıldığımız bu ilk adım ise, projeyi edebiyat/kitap dünyasına tanıtmayı amaçlayan bir basın gezisi. Seçilen ilk merkez de, Gülşah’ın “Yalancılar ve Sevgililer” adlı romanına arka plan oluşturan Romanya.


Burak Eldem, Gülşah Elikbank ve Mehmet Güneli ile birlikte...Okur-gezerler için
Bükreş’in bir yönüyle sade ve alçakgönüllü, bir yönüyle de oldukça görkemli çarpıcı dekoru içinde başlayan gezimiz, bu anlamda hem Romanya’nın tarihi ve kültürünü daha yakından tanıma olanağı sunuyor bize hem de oldukça ilginç bir romanı, yazarıyla birlikte ve gerçek atmosferini soluyarak adımlamanın hazzını yaşatıyor. Okuduğu ve hoşlandığı romanların geçtiği şehirlerde, kitabın akışına uygun biçimde gezintiye çıkıp karakterlerin izini sürmek ve kilit olayların yaşandığı sahneleri birinci elden görmeyi kim istemez ki? Üstelik, gezi boyunca yazar hep yanı başınızda ve aklınıza gelen her soruyu yanıtlamaya hazır. Gerçekten hem iyi bir okur hem de meraklı bir gezgin olanlara keyifli günler yaşatacak, çok akıllıca bir projeye imza atmış Pronto.

Romanya/Transilvanya merkezli bu ilk etapta, gezinin ana eksenine “fantastik” bir karakterin yerleşmesi, işin keyfini iyice artıran bir başka unsur oldu bizim için. Boris Karloff’tan tutun, Christopher Lee’nin ünlü Dracula tiplemesine dek, çocukluğu/gençliği korku sineması ve gerilim edebiyatının labirentlerinde geçmiş benim gibi biri için, doyulmaz lezzette bir gezi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Diğer yandan, işin bir başka cazip boyutu da, 15’inci yüzyılın Balkan coğrafyasında yaşanan gelişmelerine daha yakından bakmak ve edebiyat keyfini bir tarih yolculuğuyla birleştirmek olanağıydı. Peleş Sarayı’nı, Bran Kalesi’ni ve Transilvanya topraklarını dolaşırken, resmi tarihin ısıtıp önümüze sürdüğünden çok daha derin bir Vlad Tepeş portresini inceleme fırsatı da bulduk. Titizlikle seçilmiş otantik mekânlardaki akşam yemekleri sırasındaki edebiyat ve tarih sohbetlerinin de tadına doyum olmadı gerçekten.

Kitap turları, 2017’de Ayşe Kulin, Tuna Kiremitçi, Yekta Kopan gibi yazarlarla devam edecek. Kitap dünyasının verdiği geniş olanaklar sayesinde ucu açık hâldeki bu projeye, ilerleyen zamanla birlikte çok sayıda yazar, kitap ve ülke de eklenecek. Dileyelim, bu tür kültür turları zaman içinde çoğalarak sürsün ve geniş bir “okur-gezer” kitlesine seslenebilsin.


Kitapla yazarı buluşturan geziler
Açılışı “Yalancılar ve Sevgililer” romanı üzerinden, Transilvanya’daki dört günlük geziyle yapılan Kitap Turları’nın yaşama geçirilme hikâyesi, bir yılı aşkın bir geçmişe sahip. Yazar Gülşah Elikbank, romanların geçtiği kentlere yapılacak özel kültür gezileri fikrini kendi içinde olgunlaştırdıktan sonra, bu projeyi profesyonel ellerin katkısıyla uygulamak üzere, Pronto Tour’un kapısını çalmış. Bu kadar hızlı ve pozitif bir yanıt almayı çok da beklemediğini kendi de itiraf ediyor Elikbank. Çok kısa bir süre sonra, Pronto’nun İçerik ve Yayınlar Müdürü Mehmet Güneli’yle birlikte, “Kitap Turları”nın çerçevesini tüm ayrıntıları içerecek biçimde çizmeye başlamışlar. Transilvanya gezisinin ardından, “Sevdalinka” romanının izinde, Ayşe Kulin’le gerçekleştirilecek bir Bosna gezisi var. Sonraki adımlarda, Tuna Kiremitçi, Yekta Kopan ve diğer yazarlarla kitap turları olacak. Görünüşe bakılırsa, edebiyat kokusuyla, seyahat dünyasına yepyeni bir tat geliyor.

Paylaş