VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Ekim 2014 Salı | Anasayfa > Haberler > Bir metafor olarak Sontag
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Bir metafor olarak Sontag

Rolling Stone Dergisi'nin kurucu editörlerinden Jonathan Cott'un Susan Sontag ile yaptığı uzun söyleşi röportaj Bilincin Kapısını Aralamak adıyla yayımlandı.Hastalıktan cinselliğe, aşktan evliliğe, tek gecelik ilişkilerden ertesi sabah kahvaltı sendromuna kadar uzanan söyleşi günledik hayatımızda küçük kaygılarmış gibi ortaya çıkan meselelerin derin kökleri olduğunu anlatıyor.

Şöyle diyor Susan Sontag'ın kısa biyografisi: "Amerikalı yazar, eleştirmen, film yapımcısı, öğretmen ve aktivist. 1933’te New York’ta doğdu. 1960 ve ‘70’lerde birçok feministe ve kadın yazara ilham kaynağı olan Sontag, 1989’da PEN American Center’ın başkanlığına getirildi. 2004 yılında New York’ta hayatını kaybetti."
Ama Sontag sıradanmış gibi birbiri ardına sıralanan bu kelimelerin her birinin birkaç hayatı barındaracak kadar hakkını vermiş biriydi. Savaş karşıtıydı. Sadece Wietnam Sbavaşı'na değil, Irak Savaşı'na karşı da sesini yükseltmişti. Dünyanın pek görmek istemediği Yugoslavya iç savaşına da tepkisiz kalmamıştı. Saraybosna Kuşatması sırasında Samuel Beckett’in "Godot’yu Beklerken" oyununun prodüksiyonunu bizzat yönetmişti. Humeyni, Salman Rushdie için ölüm fetvası yayınladığında, yazarın arkasında yer alarak diğer Amerikalı yazarların desteğini sağlayan da oydu. Entelektüel birikimi, bakış açısı da aynı güçteydi. Mesela Roland Barthes ve Ellias Cannetti gibi dünya düşünce hayatının iki görkemli ismini onun ortaya çıkardığını söylemek, ismini saydımız bu iki yazara ayıp olmayacaktır.

KANSERLE İMTİHANI

Tüm bunlara ek olarak kansere yakalanmış ve bu hastalığı yenmişti. Kanser sonrası yazdığı "Bir Metafor Olarak Hastalık" kitabıyla ise, çok da bilinmeyen ya da romantize edilerek anlatılan hastalık ve hastaların dünyasıyla tanıştırmıştı dünyayı. Demişti ki, "kanserin psikolojik bir boyutu yok sadece bedenimizin ürünü."
Rolling Stone Dergisi'nin kurucu editörlerinden Jonathan Cott'un bu özel yazarla yaptığı röportaj "Bilincin Kapısını Aralamak" adıyla yayımlandı. Hastalıktan cinselliğe, aşktan evliliğe, tek gecelik ilişkilerden ertesi sabah kahvaltı sendromuna kadar uzanan söyleşi günledik hayatımızda sadece bizim küçük kaygılarımızmış gibi karşımıza çıkan olguların aslında derin kökler olduğunu anlatıyor.
Peki gündelik hayatın en basit meselelerinin bile aslında aslında birçok şey ifade eden birer metafor olduğunu gören Sontag hayatın rutiniyle nasıl baş ediyordu? Zira kendisi sürekli okuyan biriydi. Canı sıkılınca, sinirlenince, gözünü açar açmaz... Böyle biri toplumla ilişki kurmakta güçlük çekiyor muydu? Sözleri karşısındaki insanlar için fazla kapsamlı mı oluyordu? Ya da kitaplarından bahsettiğinde kendine fazla önem veren biri mi? Söyleşi de Sontag'ın bu sorulara yorumu ise şöyle:

"Bazı şeyler ancak insanların arasındaki sessizlikte ortaya çıkar, ama ünlüysen insanlar senin sürekli anlatmanı, konuşmanı, kişiliğini sergilemeni bekliyorlar. Ben daha onların kim olduğunu bilmeden, benim kim olduğumu bilen o kadar çok insanla tanışıyorum ki! Dolayısıyla birisi benimle arkadaş, sevgili veya ahbap olmak istiyorsa, onları yanında gerilmeyecekleri, sessiz, etten kemikten bir insanla tanıştırmak istiyorum; doğalı da bu. Birimizin diğerini görebileceği şeffaf sessizliği seviyorum. Bazı insanların zeki insanların yaptığı gibi kendimi bölümlere ayırıp “Yazdığım kitapları boş ver, öyle kendi çapımda bir şeyler demişim,” demek de istemem. Bazı yazarlar çevrelerindekileri ürkütmemek için onları yatıştırmaya o kadar teşne oluyorlar ki, kendilerini inkâr ediyorlar. Böyle yapıyor, işlerini bir kenara koyup şaraptan, yemekten, havadan sudan bahsediyorlar, sanki iş, diğerleriyle paylaşılamaz bir şeymiş gibi. Ben ise beni ilgilendiren konulardan bahsetmeyi ve kendimi olduğumdan daha basit göstermemeyi tercih ederim çünkü öbür türlü, insanların sevgisini olmadığın biri gibi davranarak
kazanmış olursun."


Bilincin Kapısını AralamakBilincin Kapısını Aralamak

Susan Sontag

Detay için tıklayın


Paylaş