VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Aralık 2016 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Bir roman dört kaybeden
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Bir roman dört kaybeden

Hanzade Servi’nin ilk yetişkin romanı “Elmanın Öbür Yarası”, aşka ve evlilik kurumuna bakış açısı, sürprizlerle dolu olay örgüsü ve yaşananları dört karakterin gözünden anlatan sürükleyici hikâyesiyle dikkat çekiyor.

İPEK CEYLAN ÜNALAN


Aşkın ne olduğunu merak ediyorsan, onu hiç yaşamamış birinden daha güvenilir bir kaynak bulamazsın.” Hanzade Servi yeni kitabı “Elmanın Öbür Yarası”nda bu temanın peşinden giden bir hikâye sunuyor okura. Servi, bir aldatma hikâyesini dört farklı karakterin ağzından anlattığı romanında, okuru sonunda herkesin kaybettiği bir hikâyeye götürüyor. Rüya ve Buyruk okul yıllarından başlayan arkadaşlıklarını evliliğe taşıyan, Martı adında bir kızları olan bir çifttir. “Huzur” üzerine kurulu bir evlilikleri vardır. Buyruk, bir gün karşısında genç bir gazeteci adayı Kuğu’yu bulur ve henüz üniversitede okuyan bu genç kız avukatlık yapan Buyruk’tan bir araştırma haberi için röportaj istemektedir. Ancak bu röportaj Buyruk’un hayatını tamamen değiştirecektir çünkü Kuğu’ya âşık olur. Buyruk Kuğu’da dışarıdan kusursuz gibi görülen evliliğindeki eksikliği bulduğunu düşünmektedir: Heyecan ve aşk. Kuğu da kendisinden on bir yaş büyük olan Buyruk’tan etkilenmiştir; aralarında karşı konulmaz bir çekim ve yasak bir ilişki başlar. Kuğu, evli bir erkekle birlikte olmaktan rahatsızdır ancak Buyruk’tan bir türlü vazgeçememektedir. Buyruk ise karısı ve Kuğu arasında kalmıştır. Bir yandan huzurlu evliliğini bozmak, diğer yandan da âşık olduğu kadını kaybetmek istemez. Ya boşanacak ya da Kuğu’yu kaybedecektir. Karısına bu durumu söylemeye karar verdiği gün evde karısının cansız bedeni ile karşılaşır. Karısı intihar etmiştir. Peki, bu intiharın sorumlusu kimdir? Karısı gerçeği öğrendiği için mi yaşamına son vermiştir yoksa işin içinde başka şeyler mi vardır?

Ustaca işlenmiş karakterler
“Elmanın Öbür Yarası” dört farklı karakterin aşk için neleri göze alabildiklerini ve aşkın nelere mal olabileceğini sorgulatan bir roman. Romanı şekillendiren dört karakter var: Rüya, Buyruk, Kuğu ve Kargın. Bu dört karakterin ağzından ilerleyen romanda dördünün de olaylara bakış açılarını görüyorsunuz ve her birine hak vermeden edemiyorsunuz. Karakterlerin diğer bir özelliği de çok iyi işlenmiş ve “gerçekçi” olmaları. Sanki çevremizden, ailemizdenmiş gibi… Yerine kendisini koyabildiği karakterler yazdığını söyleyen Hanzade Servi karakterlerinin bu denli gerçek olmasının nedenini şöyle açıklıyor: “Karakterleri yaratırken, onların her yönünü göstermeye çalıştım. Gerçekçi olmalarını sanırım bu sağladı. Başlarda kızdığınız bir karaktere, birkaç bölüm sonra bambaşka duygularla yaklaşabiliyorsunuz. Kimin haklı olduğuna karar vermek çok zor. Aslında hepsi haklı ve hepsi haksız. Ben yazarken, hikâyeyi her karakterle birlikte yaşadım. Kendimi hepsinin yerine tamamen koyabildiğim için, hepsinin duyguları çok gerçek oldu.” Evlilik kurumunu da sorguluyor “Elmanın Öbür Yarası”. Evliliğin çoğunlukla toplum baskısı yüzünden gerçekleşen, yalnız kalma korkusu, üreme isteği ya da aşk yanılgısı nedeniyle düşülen bir hata olmasına da dikkat çekiyor.

Yazmaya yetişkin öyküleri ve romanlarıyla başlayan Servi edebiyat dünyasına çocuk kitaplarıyla adım attı. Servi’nin kaleme aldığı çocuk kitaplarının şöyle bir özelliği var; yetişkinler de heyecanla ve etkilenerek okuyorlar. İlk romanını neden bu kadar geç yayımladığı sorusuna Hanzade Servi şöyle yanıt veriyor: “Aslında bu romanı yazmaya üniversite yıllarında başlamıştım. Birkaç bölüm yazdıktan sonra bıraktım ve çok uzun yıllar hiç elimi sürmedim. Öyle ki, artık tamamlanmadan kalacağına emin olmuştum. Ama bir süre önce, aniden o yarım kalan dosyayı önüme çektim ve hız kesmeden yazarak bitirdim. Ve sonra ‘İyi ki üniversite yıllarındayken bitirmemiştim’ dedim. Çünkü o zaman bambaşka bir kitap çıkacaktı ortaya. Demek ki üniversitede okuyan Hanzade’nin başladığı ‘Elmanın Öbür Yarası’nı, otuz sekiz yaşındaki Hanzade’nin bitirmesi gerekiyormuş.” Yani bu, çok uzun zamana yayılmış bir hikâye...”Paylaş