VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
13 Şubat 2014 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Bir solukta 40 yıl
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Bir solukta 40 yıl

Ünlü İsveçli yazar Klas Östergren, ülkesinde fenomen olan ancak Türkçeye 27 yıl sonra çevrilen romanı “Centilmen”de hem gerilimden, hem biyografiden, hem casusluktan, hem maceradan hem de eğlenceden nasibini almış müthiş bir hikayeyle karşımızda.

Yazar Stieg Larsson’un 41 ülkede rekor satışlara imza atan ve dünya çapında 45 milyondan fazla satan fenomen romanı “Ejderha Dövmeli Kız”, İskandinav edebiyatının kapılarının tüm dünyaya açılmasına vesile oldu. Son birkaç yıldır dünya, tuhaf isimli İskandinav yazarları ve Kuzey Avrupa’nın soğuk ve mesafeli ruhuyla yoğurulmuş vurucu, çarpıcı, şaşırtıcı romanları keşfetme yarışında. İşte bu heyecanlı keşif macerasında kesinlikle gözden kaçırılmaması gereken önemli bir İskandinav isim de 13 roman ve iki öykü kitabının yanında birkaç oyun ve senaryoya da imzasını atmış olan İsveçli yazar Klas Östergren.
Stockholm doğumlu, 59 yaşındaki Klas Östergren, İsveç’in yaşayan en büyük yazarlarından biri kabul ediliyor. Eleştirmenler onu Paul Auster ve Haruki Murakami’yle kıyaslıyor. Sadece İsveç değil tüm İskandinav yarımadasında hatırı sayılır bir şöhrete sahip olan Östergren’in yıldızını parlatan en ünlü eseriyse 1980’de ilk yayınlandığında kısa sürede tüm İskandinav ülkelerinde kült statüsüne erişen dördüncü romanı “Gentlemen (Centilmen)”. II. Dünya Savaşı sonrası yaşanan kültürel değişimle renkli ve hareketli bir bohem hayata ev sahipliği yapan Stockholm’de geçen, hem gerilimden, hem biyografiden, hem casusluktan, hem maceradan hem de eğlenceden nasibini almış heyecanlı hikâyesiyle “Centilmen” kısa zamanda bu coğrafyada bir fenomen olmuş. Öyle ki, son 30 yılda İsveç’ten çıkan en önemli edebi eser olarak görülüyor. Ancak Östergren ve romanları bu coğrafyada kült statüsüne erişmiş olsa da orada kopan fırtınadan dünya uzun zamandır haberdar değildi. 2007 yılında “Centilmen” İngilizceye çevrilene kadar İskandinavya dışında ne yazar ne de romanları biliniyordu. Son yıllara damgasını vuran İskandinav trendi sayesinde, 27 yıl sonra eserleri çevrilmeye başlanan Östergren şimdilerde bir yazar olarak dünyayı fethetmenin keyfini yaşıyor. Östergren’in Türkiye’deki okuyucuyla ilk buluşması ise şimdi gerçekleşiyor. Zira “Centilmen”in Türkçe çevirisi bu ay Pegasus Yayınları tarafından yayınlandı.
İKİ KARDEŞİN HİKAYESİ
“Centilmen” iki sıra dışı kardeşin; karizmatik ve bohem çapkın Henry Morgan ile romantik bir şair ve dâhi olan Leo Morgan’ın hikâyesini anlatıyor. Başarılı caz kariyeriyle tanınan, felsefe ve edebiyat dünyasında ses getiren, yüklendiği gizli görevle bir casus olarak yıllarca Fransa, İngiltere ve İsveç’i dolaşan, 1950’lerden sonra Avrupa’da yaşanan kültürel değişimin başladığı noktada duran ve dünya siyasetini yönlendiren güçlere kafa tutma cesaretini gösteren Morgan kardeşler bir gün aniden, gizemli bir şekilde ortadan kayboluyor. Kardeşlerin çılgın dünyasına dalınca hayatı tamamen değişen ve onların büyük sırrına vakıf olan genç yazar Klas Ostergren (Östergren’in kurgu kahramanı) hayatını tehlikeye atmak pahasına kültürel ve siyasi olayların tam ortasında yerini alan bu gizemli kardeşlerin hikâyesini anlatma
görevini üstleniyor.
Bu vesileyle okuyucuyu 40 yıl öncesine, Morgan kardeşlerin çocukluğuna kadar götüren Ostergren bizi kardeşlerin inişli çıkışlı, hareketli ve şaşırtıcı hayatında müthiş bir yolculuğa çıkarıyor.
Güçlü ve kendine güvenli büyük kardeş Henry yıllar içinde farklı ülkelerde birbirinden çok farklı rollerde karşımıza çıkıyor. Bir caz piyanisti, bir boksör, bir besteci, bir aşık, bir barmen ve hayatı büyük bir parti gibi yaşayan, şık ve sosyal bir centilmen olarak görüyoruz. Umutsuz bir aşk hikâyesinin ardından askere yazılıyor, ancak orada da fazla kalamayıp bir gece firar ediyor; bir gezgin olarak Avrupa’yı baştan aşağı dolaşırken ilginç gönül ilişkileri yaşıyor; Paris’te içine daldığı sanat ortamlarında Sartre ve Dali ile tanışıyor; hatta bir dönem Doğu Berlin’den Batı’ya kaçmak isteyenlere sahte pasaport sağlama işine dahi el atıyor. Sonunda, vefat eden büyükbabasının Stockholm’deki evine gelip yerleşiyor. Ve burada tanışıp kanatları altına aldığı genç yazar Klas ile 1979’un devrim ve değişim rüzgarlarının estiği bir iklimde Stockholm’un renkli bohem hayatının içine dalıyor.
İçine kapanık, karanlık ve hassas ruhlu küçük kardeş Leo ise bir şair, bir filozof , bir siyasi provokatör, nükleere ve baskıcı rejimlere karşı bir yaşam hakkı savunucusu ve bir ayyaş olarak karşımıza dikiliyor. Bir dönemi akıl hastanesinde geçiren Leo da sonunda, fanatiklik ve boşvermişlik, umut ve inançsızlık arasında gidip gelen kasvetli ruhuyla çıkagelip Stockholm’deki ağabeyine katılıyor. Ve üçlü kısa süre sonra kendilerini silahlar, gangasterler, sırlar ve uluslararası entrikaların başrol oynadığı, Morganların ortadan yok olmasıyla sonuçlanacak tehlikeli bir senaryonun içinde buluyor.
Müthiş temposuyla okuyucuyu alıp götüren roman, bu arada her daim yeni sürprizlerle şaşırtan ve sürükleyici hikâyesinin satır aralarında savaş sonrası Avrupasında kendini bohem hayatın kollarına atmış genç neslin fotoğrafını çekmeyi de ihmal etmiyor.
Kısacası “Centilmen” dört dörtlük bir gerilim ve macera romanı olarak tüm ihtişamıyla karşımıza dikiliyor. İsveçli yazar Klas Östergren ise bu romanıyla ismini usta bir hikâyeci olarak hafızamıza kazıyor. Ve geriye söyleyecek tek bir söz kalıyor: Emniyet kemerlerinizi takın ve çılgın bir maceraya hazır olun, zira “Centilmen” tam bir solukta okunacak bir roman.


CentilmenCentilmen

Klas Östergren

Detay için tıklayın

Paylaş