VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Mayıs 2018 Salı | Anasayfa > Haberler > Bir sosyal medya fenomenin keşfedilme öyküsü
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Bir sosyal medya fenomenin keşfedilme öyküsü

“Benim Sihirli Dünyam”, sosyal medyada 20 milyon takipçisi olan bir fenomen olan Zach King’in hayat hikâyesini anlatıyor. Beverly Arce’nin illüstrasyonlarının eşlik ettiği kitabın en ilginç özelliği ise bir aplikasyonla birlikte okunduğunda ortaya minik ‘sihirlerin’ çıkması.

DENİZ SERDEN


Video paylaşım sitelerinde yayımladığı - çektiği illüzyon videolarla ve yarattığı içeriklerle adından söz ettiren ve THY ile yaptığı anlaşma ile tanınan Zach King’in ilk kitabı “Benim Sihirli Dünyam / My Magical Life” Yabancı Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı. Gerçek hayatta bir film yapımcısı olan (1990) King, içinde küçük “sihir”ler olan videolar yaratıyor. Çeşitli sosyal medya platformlarında yaklaşık 20 milyon takipçisi bulunan King, dijital medyanın en gözde isimlerinden birisi. Çok küçük yaşlarından itibaren video oyunlarına, filmlere ve dizilere ilgi duyan ve kısa zaman içerisinde bu anlamda araştırmalar yapmaya başlayan King, ilk olarak 7 yaşında kamera ile tanışmış. Zaman içerisinde kendisini sinemada geliştirmek için bu alanda eğitim alan King, ilerleyen süreçte Biola Üniversitesi Sinema ve Medya Sanatları Bölümü’nden mezun oluyor. Ve 2012’de lisans eğitimini tamamladıktan sonra hedefi olan video sanatları üzerine eğitim alıyor.
Gelelim, genç fenomen King’in ilk kitabına… King’in kendi hayatını, Beverly Arce’nin illüstrasyonlarıyla anlattığı “Benim Sihirli Dünyam”ın dikkat çeken bir özelliği de bir aplikasyonla birlikte okuma yapılması… Sonrası King’in çektiği ‘sihirli’ videoların hikâye bulmuş hali. Çocuk kitabı tanımının içini biraz doldurmak gerek yahut bir tık ötesinde yetişkinler de King’in “sihirli dünyası”nın aplikasyonlu haliyle eğlenip, o sihir parçacıklarından nasiplenebilirler.
Kitapta; King’in ailesindeki herkesin sihirli bir gücü olduğu anlatılıyor. Babası zamanı geri alabiliyor, kız kardeşi görünmez olabiliyor ve annesi de sıradan eşyaları sıra dışı eşyalara çevirebiliyor. Zach ise henüz sihirli gücünü bulamıyor. Bu nedenle ailesi ona evde eğitim vermekten vazgeçip, diğer çocuklarla birlikte ortaokula yollamaya karar veriyor. Zach da kendisinin ‘atlanmış’ olabileceğini ve belki de ailesinde sihri olmayacak tek kişi olduğunu düşünmeye başlıyor. Zach, tam bu duruma alışıyorken, diğer çocuklar gibi olmanın da bazı avantajlar getirebileceğini öğreniyor ve komik videolar çeken yeni arkadaşı Aaron ile tanışıyor. Ve bu tanışma Zach’ın yeteneklerini keşfetmesini sağlamasının yanında ‘acımasız Tricia’yı da tanımasına sebep oluyor… Ancak ne olursa olsun King, dünya çapındaki hayran kitlesi için yaratıcı içerikler üreten bir multimedya yapım şirketinin kurucusu oluyor ve “Benim Sihirli Dünyam” adlı ilk kitabını çıkarıyor.

Paylaş