VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
19 Nisan 2017 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Bir yazarın karısının ruhuyla imtihanı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Bir yazarın karısının ruhuyla imtihanı

İngiliz yazar Noel Coward’ın yeni yazacağı romana konu arayan bir yazarın trajikomik hikâyesini anlattığı “Ben Çağırmadım” isimli oyunu, Reşiha Vafi ile Vasfi Rıza Zobu’nun çevirisi ve Engin Gürmen’in yönetimi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nca sahneye taşınıyor.


Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, İngiliz oyun ve senaryo yazarı Noel Coward’ın “Ben Çağırmadım” isimli oyununu geçtiğimiz hafta Kadiköy Haldun Taner Sahnesi’nde düzenlenen prömiyerle seyirciyle buluşturdu. Yönetmenliğini Engin Gürmen’in, çevirisini Reşiha Vafi ve Vasfi Rıza Zobu’nun yaptığı oyunun konusu şöyle: Yazacağı yeni romana konu arayan Mithat, yakın dostlarını ve doğaüstü yetenekleriyle ün salmış Madam’ı akşam yemeğine davet eder. Mithat’ın amacı hem mesleğine dair biraz gözlem yapmak hem de misafirleri ile keyifli bir akşam geçirmektir. Ancak işler hiç beklenmedik bir şekilde ilerler. Mithat ve karısı Leyla için, o akşamdan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Dramaturgisini Özge Ökten’in, sahne tasarımını Emra Albayrak Şahin’in, kostüm tasarımını Aysel Doğan’ın, ışık tasarımını Murat Selçuk’un, efektlerini Kadir Arlı’nın yaptığı, fotoğraflarını Nesrin Kadıoğlu’nun çektiği oyunda; Neşe Ceren Aktay, İrem Arslan, Tolga Yeter, Engin Gürmen, Betül Kızılok Bavli, Pelin Budak ve Aslı Seçkin rol alıyor.

Günümüze taşıyarak yorumladım
Oyunun rejisini üstlenen deneyimli yönetmen Engin Gürmen “Ben Çağırmadım” için şöyle diyor: “Ünlü İngiliz yazar ve besteci Sir Noel Coward’ın (1899 - 1973) günümüzde klasikleşmiş ‘Blithe Spirit’ adlı komedisinden rahmetli büyük komedyen Vasfi Rıza Zobu tarafından yapılmış uyarlamasıdır. Değerli komedyen aynı zamanda oyunun başrolünü oynamıştır. Bu uyarlama orijinali İngiliz olan oyunu daha sıcak, sempatik bir hale getirmiş. Ben de konuyu günümüze taşıyarak yorumladım. Çoğumuz inanarak veya inanmayarak ruh çağırma seanslarında bulunmuşuzdur. Ölen bir kişinin ruhunun gelmesi Antik Tiyatro’dan başlayarak başta Shakespeare’in ‘Hamlet’i olmak üzere birçok oyuna konu olmuştur. Noel Coward da bu konuyu komedi olarak ele almış. Evli bir adamın ölmüş olan ilk eşinin ruhu gelip eve yerleşirse ne olur? Komedi aynı zamanda karı-koca ve evlilik ilişkilerini de ironik bir şekilde eleştiriyor.”

Oyun 26-29 Nisan ve 3-6 Mayıs tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak.

Paylaş