VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
28 Kasım 2012 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Bir zamanlar çocuktular ve kahramanları vardı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Bir zamanlar çocuktular ve kahramanları vardı

Herkesin çocukluğunda kendiyle özdeşleştirdiği ve çok sevdiği bir edebiyat kahramanı mutlaka vardır. Kimi okuduğu hikayedeki çocuk kahramanı, kimi bir masaldaki süper kahramanı, kimi de uzak diyarlarının güzel prensesi ya da kahraman prensi olmak ister. Peki bu hikayeleri yazan yazarlar kim olmak isterdi? Onların kahramanı kimdi?


"Mutluluk", "Serenad", "Engereğin Gözündeki Kamaşma" romanlarının yazarı, müzik ve sinema alanında verdiği eserlerle de tanınan, çok yönlü sanatçı Zülfü Livaneli'nin kahramanı, yazılmış biri değil tam aksine bir yazar.
Edebiyat ve sanat dünyamızın mihenk taşlarından Zülfü Livaneli’nin edebiyat kahramanı ise bir roman kahramanı romanlarıyla dünya edebiyat tarihine geçen, Nobel ve Pulitzer Ödüllü yazar Hemingway.
Livaneli bir edebiyat karakterini değil, edebiyat karakterlerine hayat veren bir yazarı seçmesinin nedenini ise şöyle anlatıyor:

“Onun hayata karşı erkekçe direnişi, yaşam tarzı, giyimi kuşamı, İspanya İç Savaşı'nda Cumhuriyetçilerin safında yer alması, boğa güreşlerine ve matadorlara duyduğu ilgi, aynen ihtiyar balıkçı gibi Havana'da yaşaması, teknesiyle Karayip denizine açılması beni çok etkilemişti.”
Zülfü Livaneli, henüz 8 yaşındayken çektirdiği bu fotoğrafta, kız kardeşi Seyhan Livanelioğlu ve erkek kardeşi Ömer Asım Livanelioğlu ile birlikte. Sanat hayatında sayısız fotoğrafları çekilen Livaneli'nin ilk fotoğraflarından biri.


"Yaşlı Adam ve Deniz"in yazarı

Ernest Miller Hemingway ( 1899 1961)
ABD’li romancı, kısa-hikâyeci ve gazetecidir. Kısa öykünün ustası sayılan Amerikalı yazar Ernest Hemingway, kısa ve yalın üslubu ile tanınır. Yazarın yapıtlarının konusu başlıca aşk ve ölüm ile insanın hayattaki başarısızlığından ibarettir. Amerikan edebiyatındaki Redskin, Tough Boy gibi, tüm bir yaratıcılık anlayışını, sporcu, avcı, asker portreleriyle dile getirerek başarıyla temsil etti. Hemingway’in çok boyutlu bir ilgi alanı olması ve buna sıkı sıkıya bağlı kalması, yapıtlarının, geçek bir psikolojik çözümleme yerine ucuz kahramanlığa yer veren, yüzeysel bir nitelik taşıdığını düşündürür. Özellikle 20. yüzyıl kurgu romancılığını etkilemiştir. Kahramanları genelde kendisinin bir yansımasıdır ve zor durumlarda gururlarını korumaları gerekir. Hemingway'in çoğu eseri, bugün Amerikan edebiyatının başyapıtlarından kabul edilir.Paylaş