VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Eylül 2017 Cuma | Anasayfa > Biyografi > Bir zorunlu göç hikâyesi
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Bir zorunlu göç hikâyesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın 2017-2018 sezonu açılıyor. Salih Efiloğlu’nun yazdığı, Kubilay Penbeklioğlu’nun yönettiği “Sızı”, sezonun öne çıkan oyunlarından.


Yıl 1913. Anadolu Coğrafyası dış güçlerin yaratmaya çalıştığı bir kaosun eşiğindedir. Yıllarca yan yana yaşamış, birbirini kardeş bilmiş halk kışkırtılmaktadır. Bir grup Ermeni Ailesi bunun bir parçası olmamak için önce İstanbul’a, sonra Paris’e gitmek zorunda kalır. Yıl 1941 dünya siyaseti daha da büyük bir çıkmaza sürükler onları. Büyüdükçe büyüyen tehlike, yaklaşan savaş, Anadolu özlemi, içinden çıkılmaz bir hale gelince ne yapacaklardır?

Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın prömiyerini Nisan ayında yaptığı oyunu “Sızı”, bir ailenin göçü üzerine kurulu. Bir ailenin ne pahasına olursa olsun hayatta ve birarada kalabilme mücadesine gözler önüne seren oyunun yazarı Salih Efiloğlu “Sızı”nın ortaya çıkışını şöyle anlatıyor: “Kültürün, medeniyetin beşiğidir Anadolu ve tüm insanlığın yoludur. Bereketli ve kıymetli toprakları ve bu topraklarda var olan değerleri vardır. Anadolu insanının sevgi, saygı, merhamet, hoşgörü, doğruluk, dürüstlük, çalışkanlık, hakkaniyet, tevazu gibi önemli özellikleri her zaman her yerde yazılmış ve söylenmiştir. Bundan yüzyıllar öncesinde, Orhun Yazıtları’nda, Dede Korkut Hikâyeleri’nde ve birçoklarında anlatılan renkleriyle ve değerleriyle kardeşliğin, barışın ana yurdudur. Anadolu’dur; anadır, sevdadır… Kucak açandır, koruyandır, kollayandır, doyurandır… Bağrında yetişen değerleri vardır. Hoca Ahmet Yesevi’den başlayarak, bu toprağın acılarını ve sevinçlerini derinlikle anlatan Hace Bektaş-ı Veli, Ahi Evran-ı Veli, Pir Sultan Abdal, Âşık Veysel, Yunus Emre, Mevlana ve daha birçok değeriyle binbir renklidir.

Anadolu’muzda yaşanan savaşların yarattığı acıları ve kardeşçe yaşayan halkların sevgi dolu bütünlüğünü bozmak isteyenlerin olduğu birçok hikâyeyi ninelerimizden, dedelerimizden dinlediğimiz de olmuştur. “Sızı-Acının Kız Kardeşi!...” de benim dinlediğim/yaşadığım bir hikâyedir. Beni derinden etkileyen bu hikâyeyi, sizlerle de paylaşmak istedim.”

Ali Murat Altunmeşe, Emel Bertan, Erhan Özçelik, Ersin Sanver, Esin Umulu, İrem Erkaya, Kamer Karabektaş, Mert Asutay, Musa Arslanali, Oğuzhan Oğuz, Ömer Naci Boz, Samet Silme, Seda Yılmaz, Şirin Asutay, Yasemin Tunca ve Yılmaz Aydın’ın rol aldığı oyunun dramaturgisini Dilek Tekintaş üstleniyor.

Oyun, yeni sezonda da sahnelenmeye devam edecek, kaçırmayın.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam