VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
05 Şubat 2014 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > ''Bıyık'' ve ''Sakal''ın tarihine yolculuk
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

'Bıyık' ve 'Sakal'ın tarihine yolculuk

Sakal, bıyık ve favoriler... Sakalın tarihçesine bakmaya ne dersiniz? Sel Yayıncılık tarafından yayınlanan '1001 Sakal: Sakalın Kültürel Tarihi', sakalın sosyal,dini ve kültürel tarihini anlatıyor.


Keçi, çene altı, yuvarlak, dudak altı, favoriler, bıyıklar… Her erkeğin (ve hatta kadının) tercih ettiği farklı sakal türleri var. Kimisi yüzünde olduğunu düşündüğü bir kusuru gizlemek gibi işlevsel iken kimisi ideolojik, kimisi bir altkültüre aidiyeti simgelerken kimisi dini gereklilik. Yüzyıllar boyunca modeli ve anlamları değişse de modası hiç geçmeyen bir olgu sakal bırakmak.

Allan Peterkin antik çağlardan günümüze sakal bırakmanın sosyal, dini ve kültürel anlamını mizahi bir dille inceliyor. Sakal bırakmanın bilinçaltındaki bağlamından döneminin bütün erkeklerini peşinden sürüklemiş ünlülere, adı kötüye çıkmış sakallılardan şekillendirme stratejilerine; efsanelerde, edebiyatta, gey barlarda sakalın ve dolayısıyla tıraşın izini sürüyor, kıl tüy mevzularına dair oldukça bilgilendirici ve eğlenceli bir yaklaşım geliştiriyor.
Allan Peterkin kimdir?
Torontolu doktor ve üniversite profesörü. Çocuklara ve yetişkinlere yönelik on dört kitabı bulunmaktadır. Makaleleri New Yorker, Wall Street Journal, Publisher’s Weekly gibi önemli dergilerde yayınlanmaktadır. ARS MEDICA: a Journal of Medicine, The Arts and Humanities adlı edebiyat dergisinin de kurucu editörüdür. "1001 Bıyık, Bıyığın Kültürel Tarihi" isimli kitabın yazarıdır.

1001 Sakal1001 Sakal

Allan Peterkin

Detay için tıklayın

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam