VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
09 Şubat 2011 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > “Bizden” birinin hikayesi
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

“Bizden” birinin hikayesi

Sosyal medya kullanıcılarının yakından tanıdığı Murat Renay""ın ""Söylenmeyen-bir @homohobi kitabı"" Türkiye""de eşcinsellere bakış açısını ""içeriden"" anlatan bir kitap olarak karşımıza çıkıyor.

İ. şevket erkoç

“Öteki” nedir? Türk Dil Kurumu kelime için “Sözü edilen veya benzer iki nesneden önem ve konum bakımından uzakta olan” tabirini uygun görmüş. Aslında nereden baktığımıza bağlı biraz da... Sonuçta Türkiye’de yaşıyor ve burayı dünyanın merkezi kabul ediyor olmak, Çin’i kimilerine göre “öteki” kılsa da sonuçta dünyada yaşıyoruz ve yaşadığımız coğrafya bizi daha insan kılmıyor, değil mi?
Kabul edelim, içinde yaşadığımız toplum ne kadar denersek denesin hep birilerini “öteki” olarak görmeye, hatta hiç görmemeye meyilli... Duymak istemediğini duymayan yaşlılar gibi bir yerde... İşte “Söylenmeyen-bir @homohobi kitabı” de tam bununla ilgili bir kitap.
“Söylenmeyen” insanların cinsel yönelimleri ile alakalı daha önce bizlere pek anlatılmamış ya da anlatılsa da çok da kulak kabartmadığımız bazı “öteki”lerin hikayesini konu alıyor. “Bizden değil” deyip aramıza almadığımız, “Böyle bir şey yok” deyip dinlemeyi reddettiğimiz ama aslında belki kardeşimiz, evladımız, komşumuz ya da iş arkadaşımız olan kişilerin hikâyesini sıcak bir üslupla aktarıyor okuyucuya.
Murat Renay’ın “sıradan bir insanın herkesle kesişen hayatının iddiasız bir otobiyografisi” olarak tanımladığı kitap, çocukluktan itibaren yazarın hayatını eşcinsellik ekseninde ele alıyor ve sonrasında kitabın ortasında yer alan dönüm noktasından itibaren ağırlıkla Türkiye’deki gaylerin hayatına odaklanıp farklı anı-deneme yazılarıyla devam ediyor. Kitabın konu edindiği başlıklar arasında iş hayatı, askerlik gibi alanlarda eşcinsel olmak, zorla evlendirilen eşcinseller ve onların aileleriyle, kadınlarla ilişkileri gibi ilgi çekici konu başlıkları da var.
Kitabın yazarı Murat Renay, sosyal medya kullanıcılarının yakından tanıdığı bir isim... Twitter hesabında kendisini “Erkek Gay Otuzküsur yaşında” şeklinde tanıtan Murat Renay, kitabında büyük bir dürüstlükle Türkiye"de eşcinsel olmayı anlatıyor. Yazar, kendisiyle yüzleşmesindeki cesur yaklaşımı ile dikkat çekerken ana karakter olan yazarımızın en büyük sıkıntısı ailesinin bu durumunu keşfetmesi ile ortaya çıkıyor. Murat Renay, bu “keşfediş”le alakalı olarak kitapta babasının bu durumuyla ilgili olan tepkisini ya da tepkisizliğini şöyle anlatıyor:
“Babam bu konuyu yok sayıyor ve benden hâlâ bir gelin bekliyor. Bana, tanıdıkların kızlarının ayarlanması için yardımcı olmaya çalışıyor. Halen “Sen yeter ki evlen, sana şunu alırım, bunu yaparım” diye rüşvetler vermenin derdinde. Bana, otuzküsur yaşında hayatının aşkını, eşi olacak kadını bulamamış müzmin bekârlar gibi davranıyor. Kısacası hayal âleminde yaşıyor. Ya da belki de o da kendini böyle rahatlatıyor, aslan gibi oğullarının hiç hesapta yokken üzerine çöktürttüğü bu kâbusu aklınca böyle kovuşturuyor zihninden, kim bilir.”
Murat Renay, sadece ailelerin bu konuyla ilgili tepkisini değil, farklı cinsel yönelime sahip insanlara toplumda ne gözle bakıldığını anlatırken adeta okuyucuyu karşısına alıp konuşuyor.
Kitabın önsözünde "Ben de sizlerden biriyim. Her gün yanınızdan geçen, belki adres sorduğunuz, belki de asansörde kaldığınızda aynı korkuları duyduğunuz, sizin gibi, çoğu özelliğimle size çok benzeyen bir insanım. Sanırım homofobiklerin de en çok korktuğu şey de bu." diyen Murat Renay"ı aynı zamanda Twitter"da http://twitter.com/homohobi adresinden ve Facebook"ta Murat Renay"ın sayfasından takip etmek mümkün...

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam