VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Aralık 2017 Cuma | Anasayfa > Haberler > Bizim Aile özlemi son buluyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Bizim Aile özlemi son buluyor

Başrollerini Münir Özkul ile Adile Naşit’in paylaştığı Yeşilçam’ın unutulmaz filmlerinden “Bizim Aile”, bu kez tiyatroya uyarlandı. İBB Şehir Tiyatroları’nca Aziz Sarvan’ın rejisiyle sahneye aktarılan oyun, o sıcak bir aile portresini yeniden hatırlamak isteyenler için biçilmiş kaftan.

İPEK CEYLAN ÜNALANMünir Özkul, Adile Naşit, Tarık Akan, Itır Esen, Şener Şen ve Ayşen Gruda… Onlar üzerinden kaç yıl geçerse geçsin Yeşilçam sinemasının o sıcak ve birbirine sıkı sıkıya bağlı aile tablosunun fertleri. “Neşeli Günler” ile hafızalarımıza kazanan “Bizim Aile” ile daha da aşina olduğumuz o samimi, ve her şeyden önemlisi “insan gibi insan” olan ailenin. Unutulmayan, unutulamayan ailenin. “

“Senede Bir Gün” ile “Seven Ne Yapmaz” şarkılarının ve Kemal Sunal filmlerinin pekçoğunun yazarı olan Sadık Şendil’in benzersiz kaleminden çıkan “Bizim Aile” 1975 yılında beyazperdeye ilk taşınışında büyük bir ilgi gördü ve kült yapımlar arasında yerini aldı. Şimdi ise İBB Şehir Tiyatroları, bu büyük eseri tiyatroya taşıyor. Geçtiğimiz haftalarda ilk gösterimi yapılan oyunun rejisini üstlenen Aziz Sarvan’ı gerek hikâye anlatımı gerek sahneye aktarıştaki başarısı için kutlamadan geçmemek lazım.

Sinem Bayraktar’ın aslından ödün vermeyerek ustalıkla oyunlaştırdığı, müziğini Mertol Şalt’ın, dramaturgisini Hatice Yurtduru’nun, sahne tasarımını Ayhan Doğan’ın, kostüm tasarımını Ayşen Aktengiz’in, ışık tasarımını Murat İşçi’nin, koreografisini Özge Midilli’nin, efekt tasarımını Gökhan Suna’nın yaptığı, fotoğraflarını Ahmet Çelikbaş’ın çektiği oyunda; Funda Postacı, Nevzat Çankara, TevŞahin, Müge Çiçek, Ercan Demirhan,Yalçın Avşar, M.Soner Dinç, Onur Demircan, Yiğit Ali Uslu, Tarık Köksal, Pınar Demiral, Zeki Yıldırım, Züleyha Karyağdı, Esra Ülger, Tankut Yıldız, Serkan Bacak, Alp Tuğhan Taş, Cihat Faruk Sevindik, Gülsün Odabaş rol alıyor.

Sevgiye inananların hikâyesi
Oyunun yönetmeni Aziz Sarvan “Bizim Aile”nin hatırlattıklarını ve önemini şöyle anlatıyor: “Sevmek, bir insanı sevmekle başlar her şey” der öykü ustası Sait Faik. Üsküdar’da doğdum ben sevgiyle. Kocaman bir aileydik, çok kalabalık yaşadık bizim evde. Anne, baba, anneanne, dede, dayılar, yengeler, damatlar, ablalar, kardeşler, teyzeler. Yani alışığım “Bizim Aile” nin trafiğine. Sevginin gücünü ve aile değerlerini anlatır “Bizim Aile”. Ama bunun dışında da anımsattıkları vardır. Gaz kuyrukları, yağ kuyrukları, bakkala veresiye yazdırmak, çocukluk aşkları, Kıbrıs Barış Harekâtı ve karartma geceleri, sonra en yakın arkadaşımın parkasıyla yanımda vurulup, öldürülüşü, kar yağdığında Doğancılar yokuşundan Ahmediye’ye kayan dolmuşlar, daha da önemlisi Bizim Sineması’nda “Bizim Aile” filmini, yanımda annemin kokusuyla izleyişim ve daha bir sürü... Bu oyunu çalışırken böyle bir serüven yaşadım. “Bizim Aile” sevgiye inananların, umudunu yitirmeyenlerin, emek ve özgürlüğe inananların hikâyesidir.”


Paylaş