VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
29 Ocak 2010 Cuma | Anasayfa > Haberler > Bizim Neslin çocuklarına azınlık diye bir kelime öğretilmedi
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Bizim Neslin çocuklarına azınlık diye bir kelime öğretilmedi

Üç kişiliği olan bir kadının hikayesinin anlatıldığı ""Gavurun Dölü""nü yazarı Candan Özer anlatıyor.

İ.Şevket Erkoç

Kişilik bozukluğu olan bir kadının intikam hikâyesiyle başlayan "Gavurun Dölü" sadece tek kişinin değil, birbirine bağlı pek çok hayatın hikâyesini anlatıyor. Yazar, bu kadar çok kişiye kitapta yer vermesini "Bir seyahat sırasında bindiğiniz bir otobüs veya uçağın içindeki herkes o an uçakta buluşmuştur. Yönleri ve kaderleri o birkaç saat için aynıdır. Oysa her birinin kimbilir ne kadar birbirinden farklı amaçları, acıları, mutlulukları gelecekleri vardır. Gazetelerin üçüncü sayfalarına düşen kısacık bir haberin de arkasında kim bilir kaç kişi vardır. Okuma umudunu kaybeden çocuklar, umarsız kadınlar, pişman alacaklılar, kalbi kırık sevgililer, umutları tükenenler. Bu romanı yaşamın kendisi olarak düşünerek yazdım" diye anlatıyor.

Romanda geçen cinayetleri yazarken, kriminal konular hakkında araştırma yapan Candan Özer, psikolog ve psikiyatr arkadaşlarının yanı sıra ‹stanbul ve Anlara Emniyet Müdürlükleri ve Hacettepe Üniversitesi"nden bi profesörle de görüşme yaptığını ifade ediyor.

Candan Özer, romanında, 6-7 olaylarını da fon olarak kullanıyor. Bunun nedenini ise "6-7 Eylül ‹stanbul"unu yakından görmüş ve çocuk kafasında oluşan birçok yanıtsız soruyu hep sorgulamış olan biriyim. Anne babamın ve benim birçok Ermeni,Rum ve Musevi dostlarımız olmuştur yıllarca. Bizim neslin çocuklarına azınlık diye bir kelime hiç öğretilmedi. Orada dükkânları yerle bir edilen bir ailenin kızlarıyla arkadaşlığım çok değişik açılardan bakmama yardımcı oldu o günlere. Hikâyem azınlıklar ile beraber zor günler yaşayan Türkiye vatandaşlarını birlikte anlatıyor, ana fikir de şu aslında: Acılar ne yazık ki cinsiyet, kültür ve soy farkı tanımıyor ve ortak acıların üstesinden gelmenin en güzel yolu edebiyat" şeklinde anlatan Özer, 6-7 Eylül"de yaşanan acılarla paralel bir hikâye anlatıyor.

Nurgül, Aylin ve Aynur kişilikleri üçgeninde bir hayat sürmeye çalışan bir kadınının yaşadığı taciz sonucu intikam almasıyla başlayan hikâyede, Nurgül"ün kocasının, emniyetin ve Nurgül"ün hayatına bir şekilde girmiş diğer kişilerin hayatları zaman zaman ayrı, zaman zaman paralel ilerliyor. Üç ayrı zaman diliminde geçen romanda yazar, Aylin"in kişilğin bastırılmış, iyi niyetli ama zayıf ve edilgen tarafını simgelediğini, karakterin öne çıkan kısmını Aynur"un üstlendiğini anlatıyor. Romanın sonunda ise olan bitenle tükenmişlik mesajını vermek istemeyen yazar "Tam tersi. Her şeye inat hayat devam ediyor. Her şey Nurgül"ün hayatlarına girmeden önceki gibi kısa bir zamanda rayına oturuyor" diyor.

Emekli bir İnglizce öğretmeni olan Candan Özer"in "Gavurun Dölü" dışında öykülerini içeren bir kitabı, iki çocuk kitabı, çekim senaryosu haline getirilmiş 300 sayfalık bir öyküsü ve bitmek üzere olan bir başka romanı daha var.

Paylaş