VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
13 Şubat 2014 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Böbrek nakli bir çocuğa su içmeyi armağan eder
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Böbrek nakli bir çocuğa su içmeyi armağan eder

Gürkan Tellioğlu’nun kaleme aldığı “Naklen Hayat” kitabı, hepimizin tıbbi bir konu olarak yaklaştığı organ naklinin ‘insani’ boyutunu tüm yönleriyle ele alıyor.

HAKAN GÜRKAN


Neden böyle bir kitap yazma ihtiyacı duydunuz?
Tedavi süreçlerinde hasta ve yakınları ile paylaştıklarımız nedeniyle yüreğimde birikenlerin bir ürünü oldu diyebilirim bu kitap için. Böbrek nakli tedavi olarak çok farklı bir süreci dayatıyor hastaya da yakınına da doktoruna da. Böbrek naklinin gerçekleşebilmesi hem toplumun hem de hastanın yakınlarının duyarlı olması gerekiyor. Keşke toplumsal dayanışmamız öyle bir noktada olsa da sağlıklı insanların böbrek bağışlamasına gerek kalmayacak oranda kadavradan böbrek nakli yapabilsek. Canlı vericili böbrek nakli süreçlerinde yaşananları paylaşmak isteğim, biraz da organ bağış bilincini arttırabilmeyi sağlamaktı. Hastalarımın yaşamlarına dahil olduğum süreçlerin hem coşku hem de keder dolu anları yüreğimden taşdığı için kitap haline gelsin istedim.
“Naklen Hayat” bir öykü kitabı. Organ nakli, organ bağışı ama özünde ‘insan olmak’ üzerine bir öykü kitabı. Oysa biz şu ana kadar doktorlardan bu konuda tıbbi kitaplar duyduk, sizi edebiyata yönelten ne oldu?
Bu kitapta temel derdim bu, ‘İnsan olmak’. Sokakta karşılaştığınız ve geçip gittiğiniz insanların hepsi biricik ve bir hikâyeleri var. Hayatın muhteşem bir hediye olduğunu bir kez anlayabilsek öylesine geçip gidemez hale geliriz. Bizim insanlarımız mantık üzerinden belirlemiyorlar yaşamlarını. Anadolu topraklarında yüreğine dokunamadığınız insanların aklına seslenmekle sonuç elde edemezsiniz. O nedenle gerçek hikâyelerle seslenmek istedim. Teknik terimlere, tanı ve tedavi tekniklerine ihtiyacımız yok. Buna en çok da böbrek naklinde daha doğrusu organ naklinde buna ihtiyacımız var. Kolayca çözebileceğimiz bir sorun bu, tek ihtiyaç duyduğumuz dayanışma ruhu.
Sizce organ bağışının özünde yatan felsefe nedir?
Bugün için kendisine sigorta yapmak gibidir organ bağışı. Herkes organlarını bağışladığında toplum kendi kendisini sigortalamış olur. Bence anlatılması gereken bu. Örneğin çocuğunuza böbrek nakli gerekse ve siz bağışlamak isteseniz ama sağlık durumunuz buna izin vermese, aileden başka böbrek vericisi de çıkmaz ise nasıl tedavi ettireceksiniz çocuğunuzu. İşte bu sorunun cevabı bağışlanacak organlarda saklı.

Paylaş