VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
12 Eylül 2018 Çarşamba | Anasayfa > Biyografi > Boğaziçi Üniversitesi Yaratıcı Yazarlık eğitimleri vermeye hazırlanıyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Boğaziçi Üniversitesi Yaratıcı Yazarlık eğitimleri vermeye hazırlanıyor

Boğaziçi Üniversitesi, Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi ve BÜYEM işbirliğiyle “Yaratıcı Yazarlık” eğitimi açılıyor.





Uygulamalı bir seminer dizisi olarak tasarlanmış Yaratıcı Yazarlık Eğitimi, kendi öykü ve romanını yazmak isteyenler için eğitim vermeye hazırlanıyor.Eğitim süresince, kurmaca edebiyat yapıtlarının (öykü ve roman) nasıl üretildiği konusunda bilgiler aktarılacak. Hikâyenin unsurları, kurmaca metinde zamanın kullanımı, mekânın işlevi, karakterlerin yaratılması, olay örgüsünün yapılandırılması, klasik ve modernist anlatım biçimleri, edebi türler, dramatik gerilimin oluşturulması gibi yazma tekniğine ilişkin konular da yetkin örnekler üzerinde tartışılacak.


Programın amacı; katılımcıların kendi kurmaca metinlerini yazarken yaratıcılıklarını daha iyi ortaya koyabilmeleri için yol göstermek ve içgörü kazanmalarına yardımcı olmak olarak belirtiliyor.

Atölye süresince katılımcılar yazdıkları öyküleri tartışacak, yazma tekniğini etkileşimli bir eleştiri ortamında geliştirecek. Büyübozumu:Yaratıcı Yazarlık kitabının yazarı,akademisyen yazar Murat Gülsoy’un on beş yıldır verdiği eğitimin yeni sınıfları 19 Eylül Çarşamba ve 22 Eylül Cumartesi günü başlıyor.


Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam