VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Ekim 2015 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Bollywood’un sihirli gözleri
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Bollywood’un sihirli gözleri

“Benim Yolum”, ‘gözleriyle oynayan adam’ olarak tanınan Bollywood sinemasının oyuncu ve yönetmenlerinden Aamin Khan’ın hayatını konu almakta.Hint sineması dendiğinde uzun yıllar akıllara Raj Kapoor’un 1951 yapımlı “Awaara” filmi ve müziği gelirdi. Film o kadar sevilmişti ki, Türkiye’de de üç kez sinemaya aktarılmış hatta Semih Evin imzalı 1964 uyarlamasında Sadri Alışık oynamış, sonrasında “avaremuuuu” nakaratı sokakları kaplamıştı.

Elbette artık Hint Sineması denince akla “Awaara” gelmiyor. Artık milyon dolarlık bütçeli Bollywood filmleri tüm dünyaya göz kırpıyor. Hele hele söz konusu ünlü Hintli oyuncu Aamir Khan olunca işin rengi daha değişiyor.

Zina Khan, diğer bol bütçeli Hint filmlerinin oyuncu ve yönetmenleri gibi Doğu’ya has, özgün, otantik kimliklerine hapsedilemeyen bir isim. İyi bir yönetmen ve “Gözleriyle oynayan adam” olarak anılacak kadar da yetenekli bir oyuncu; kırk yaşındayken 20 yaşında bir genci canlandırabilecek kadar. Üstelik çok da yakışıklı. Tüm bunlara ek olarak pek çok ünlü sanatçının hastalığı olan kibre, şımarıklığa ve bencilliğe karşı da bağışıklık sistemi gayet güçlü.

Zira uzun sure her hafta bir soruna değinen bir televizyon programı ile de uzun süre kendinden bahsettirmişti. Program bir “reality-show”du. Yaşanmış hikayeleri ya da kronikleşmi toplumsal sorunları masaya yatırıyordu. Çocuk istismarı, kadına yönelik ºiddet gibi. Christina Daniels’in kaleme aldığı “Benim Yolum” kitabı işte bu ünlü sanatçının yaşam hikayesini anlatıyor. Gerçek adı Muhammed Aamir Hussain Khan olan ünlü sanatçı, 14 Mart 1965 yılında dünyaya geldi. Yapımcı ve yönetmen olan amcası Nasir Hussain Khan sayesinde genç yaşta filmlerde oynamaya başlayan aktör zamanla ülkenin en sevilen oyuncularından biri oldu. Iki kez evlenen ve bu evliliklerinden üç çocuğu olan Khan, kariyerine amcası Nasir Hussain’in filmi olan Yaadon Ki Baaraat (1973) ile çocuk aktör olarak başlamış, profesyonel kariyerine ise 12 yıl sonra Holi (1984) ve ticari başarı getiren Qayamat Se Qayamat Tak (1988) filmleri ile deval etmiştir.

Hemen hemen tüm ailesi kendisi gibi sinemacı olan Aamir Khan, başarısını şu sözlerle özetliyor: “Eğer bir şeyleri değiştirmek istiyorsak, hepimizin içine dürüst bir şekilde bakması, yanlış bulduğu şeyleri düzeltmek için çalışması gerek. O zaman toplum genelinde büyük bir değişim yaşanır.” “Benim Yolum”, onun çocuk oyunculuktan başarılı bir oyuncu, yönetmen ve yapımcılığa uzanan hikayesini adım adım anlatırken satır aralarında da başarıya giden yola ilişkin pek çok anahtar bilgi sunuyor.


Paylaş