VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Ağustos 2012 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Bostan ve Gülistan’a yeni yorum
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Bostan ve Gülistan’a yeni yorum

13. yüzyılın önemli şairlerinden Sadi Şirazi’nin “Bostan” ve “Gülistan”ı tekrar Türkçede.

Atom Damalı

Alemde köşe bucak çok gezdim, herkesle günler geçirdim, her köşede faydalı bir şeyler buldum. Şiraz’ın temiz halkı gibi görmedim ve içimden Mısır’dan gelirken Şiraz’daki dostlara armağan olarak şeker yerine, şekerden tatlı sözler getirdim” cümleleriyle öğütlerine başlayan Sadi Şirazi’nin mesnevi nazım tarzındaki eserlerinden alınacak önemli dersler var...
Orta çağın en önemli şair ve yazarlarından olan İran’lı Sadi Şirazi, sadece Müslüman toplumlara değil, batılı kaynaklara da sosyal ve ahlaki derinliği olan eserleriyle kendini kabul ettirmiştir.
Şirazi zorluklar içerisinde geçen gençliğinde Bağdat’da dini eğitim gördükten sonra, Moğol istilasından kaçarak 30 yıl Anadolu, Ortadoğu ve Hindistan şehirlerini dolaşarak, zengin bir kültür karışımı özümseme fırsatını bulmuş.
SADECE ADALET YOK
13.yüzyıl başlarında Şiraz’da dünyaya gelmiş Sadi Şirazi bakın bugün dahi birçok devletin en önemli gündem maddelerinden biri olan adalet kavramıyla ilgili neler yazmış: “Göz at zindandakilerin haline/ Suçsuz olabilir çünkü içlerinde.”
Şirazi’nin yüzyıllar önce yazdıkları sadece adaletle ilgili değil. Hepsi bugün dahi geçerli olabilecek iyilik, aşk, tevazu, kanaat, terbiye, şükür gibi birçok konularda ilham alınabilecek önerileri var...
Şirazi’nin en önemli eserleri olan “Bostan” ve “Gülistan” Türkiye’de daha önce 15 yayınevi tarafından basılarak okuyucularla buluşmuştu. Ancak Kapı Yayınları tarafından yayımlanan son yorum, Ankara Üniversitesi’nin Fars dili profesörlerinden Hicabi Kırlangıç’ın değerli tercümeleriyle önemli bir farklılık yaratıyor. Nedir bu kitapların özelliği.
“Bostan” Şirazi’nin iyi telkinleri temel aldığı eğitim ve öğretimde, özellikle de Osmanlı medreselerinde sık sık kullanılan bir eser olarak günümüze gelmiştir. Şirazi “Bostan” eserinin başında Allah’ın yüceliğini, “Canı yaratan Allah adıyla, dilde sözü yaratan hikmet sahibinin adıyla” anarak başlayıp, Hazreti Muhammed’i “seciyeleri üstün, huyları güzel, yaratılmışların Nebisi, ümmetlerin şefaatçisi, Resullerin imamı, yolun önderi” sıfatlarıyla resmediyor. Eserde kısa hikayelerle davranış ve ahlakla ilgili birçok hatırlanacak dersler verdikten sonra, “Gel gönülden el açalım, çünkü toprağın altından el açılmaz yarın” dizeleriyle okuyucuyu duaya davet eder.
Şirazi, “Gülistan”ı ise; resim ve nakışlarla süslü bir yer olarak hayal eder. Akarsularının tatlı, kuşların seslerinin vezinli, bahçelerinin rengarenk lalalerle, ağaçlarının lezzetli meyvelerle dolu olduğu, bukalemunu andıran halı serilmiş bir yer olarak tanımlar. Tabii ki bu kadar kutsal bir şehirde padişahların hayat tarzı, dervişlerin ahlakı, kanaat etmenin faziletleri, susmanın faydaları,aşk ve gençliğin coşkusu, ihtiyarlığın etkinliği, eğitimin etkisi, arkadaşlığın adabı hakkında kısa hikayelerde Şirazi’nin verdiği dersler alınsa her şehir cennet olur...

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam