VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
11 Kasım 2018 Pazar | Anasayfa > Haberler > Bu coğrafyada şiirsiz yaşanılmaz
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Bu coğrafyada şiirsiz yaşanılmaz

“Gidenlerin Ardından” ve “Bedo’nun Düşü” kitaplarının yazarı şair Alişan Karahan “Şiir, edebiyatın yorulmayan atıdır. Şiir, toplumun coşkusunu her zaman diri tutar. Dünyada, yüzlerce düz yazı vardır ama şiir bu yazıların içinde her zaman belleklerde yer alan bir kıvılcım gibi kitleleri hayata ve harekete geçirir,” diyor.

NAZLINUR KARAAĞAÇLIŞiirleriniz toplumsal meseleleri konu ediniyor. Sizce edebiyat toplumsal meseleleri çözmek için bir araç olabilir mi? Şiirde toplumun yeri ne sizce?
Şiir, edebiyatın yorulmayan atıdır. Şiir, toplumun coşkusunu her zaman diri tutar. Dünyada, yüzlerce düz yazı vardır ama şiir bu yazıların içinde her zaman belleklerde yer alan bir kıvılcım gibi kitleleri hayata ve harekete geçirir.Toplum, şiirle çözeceği sorunlarına taraftar bularak yol alır.

Aynı zamanda öğretmensiniz. Mesleğinizin yazar/şair olarak size nasıl bir katkısı oldu?
Otuz yıla yakın öğretmenlik mesleğimde halkın tüm dertlerine gözlemci ve çareci olarak yaşamım boyunca destek olmanın yollarını aradım.Ülkemin köylerinde yirmiyıl öğretmenlik yaptım.Hiçbir zaman o yoksul insanların haksızlık karşısında ezilmemeleri için çare aramayı kendimde bir boyun borcu olarak gördüm.On bir yaşında merekten olan bir okul denen yığma damlı penceresiz yerde ilkokula başladım.Yılmadan ,okumaktan yana mücadele ederek öğretmen olmayı başardım.Kır yoksulu ailemin On dört çocuğunun okulla tanışan tek evladıyım.Bundan dolayı görev yaptığım tüm okullarda çocukların okumaları ve ülkesine faydalı birer birey olmalarını canı gönülden istedim.Her zaman Atatürk’ün ‘’Eğitim,zenginin faizi,yoksulun sermayesidir.’ ’özdeyişini kendime ilke edindim.

Sizce şiir yazmak nedir? Şiir insanı nasıl etkiler?
Şiir,edebiyatın kıvılcımı ve kısa yoldan yol göstericisidir. Şiir yazmak kişinin kendi iç dünyasına ve toplumun yaşam biçimine ayna tutmaktır.İlla şiir yazacam diye bir kural yoktur.Düşünmek ,yaşamak ve yaşadığı toplumda gelişen tüm olguları dile getirip yol göstermektir.Çağımızda ,edebiyatın bir yerde şifreli anahtarı olan şiir toplumun geleceğine ışık olan bir anahtardır.

Şiir yazarken hangi kaynaklardan besleniyorsunuz?
Geldiğimiz ve yaşadığımız coğrafya şiir yazmak için bulunmaz bir materyal. Benim şiir yazmama yol gösteren dünya ve ülkemizin emekten ,ezilenlerden yana tavır koyan şairler çok etkili olmuşlardır. Köyümüzde ve görev yaptığım köylerde hak aşıkları,onların dilden dile sözlü edebiyat olarak yaşayan deyişleri,şiirlerime bir ayna gibi ışık tutmuşlardır.Bunca zorluklara göz yummak ,görmemekten gelmek bir şaire yakışmaz.Bunun için ilk şiir kitabımı “Birliktelik- Gidenlerin Ardında” koydum. Kitabımda ülkemizin ve dünyanın tüm mücadele eden emekten, haktan yana özlemleri ,çareleri yer alır.

Kendi şiir anlayışınız bağlamında günümüz şiir anlayışını nasıl değerlendirirsiniz?
Ben ,örnek aldığım kitabımın önsözünde de değindiğim şairlerin izinde yürümeyi, sözü dolandırmadan gerçekleri haykırmayı bir ilke edindim.Önemli olan süslü sözcüklerle betimlemelerle halkı uyutmak değil onlara yol göstermek şiirimde temel ilkem olmuştur.Dünya şairlerinden Pablo Neruda, ülkemizin yetiştirdiği Nazım Hikmet, Ahmed Arif, Hasan Hüseyin Korkmazgil, Orhan Veli Kanık, Abdülkadir Paksoy, Enver Gökçe, Ahmet Erhan, Can Yücel ve nicesi şiirlerime ilham kaynağı olmuşlardır.Tabii ki Ahmet Telli ve Şükrü Erbaş bunların içinde ayrı bir yer tutar. Cahit Zarifoğlu da esin kaynaklarımdan olmuştur. Köyde okuduğumuz Sümmani, Reyhani, Aşık Kerem, Pir Sultan Abdal, Şah Hatayi gibi halk ozanları yaşamımda silinmez yerleri olan kişilerdir.

Günümüz şairlerinden beğendiğiniz/takip ettiğiniz kimler var?
Şair adı zikretmekten çok halkın özlemlerine ışık olan ve tüm serbest vezinle şiir yazan şairlerimiz ve halk ozanlarımız en büyük ilham kaynaklarımdır. Ülkemizin adı Anadoludur. Bu coğrafyada şiir yazmadan yaşanamayacağını hayatım boyunca hissettim. Yazdım, unutulmasın geleceğe ışık tutsun istedim.

Paylaş