VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Mayıs 2012 Salı | Anasayfa > Haberler > Bu dosyayı okumadan diyete başlamayın
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Bu dosyayı okumadan diyete başlamayın

İşte sizler için hazırladığımız diyet kitapları listesi. Bu listeyi okumadan diyete başlamayın.

Nehir Demir
Çok değil bundan 10 yıl önce havalar ısınır ısınmaz birkaç kadının bir araya geldiği ortamlarda hararetli bir tartışma yaşanırdı... Kim nasıl kilo vereceğinin hesabını yapardı ama seçenek bol değildi o zamanlarda... Birkaç trend diyetin etrafında dönerdi her şey...
Atkins, İsveç, meyve, bikini diyetleri genelde Hollywood’dan gelen bir rüzgarla gündemimize girer. Evlerde, işyerlerinde diyet listeleri karşılaştırılır. Gazetelerdeki şu ünlü şu meyveyi yemiş de, şu kadar kilo vermiş cümleleriyle başlayan diyet listeleri kesilir, buzdolabına yapıştırılırdı. Herkes bulduğu listeleri değiş tokuş ederdi... Bir ayda en az 3-5 kilo garantili bu mucize formülle diyetler yapılır, yaz için alınan şık elbiselerin içine girilir hatta deniz kenarında arzı endam edilirdi... Tabii şok zaten kısa süreli demekti, etkisi de kısa süreli olurdu. Yaz eğlenceleri, açık mönülü tatiller, alkol, dondurma vs. derken sonbaharla birlikte ise ne diyet kalırdı ne de o incelik... Yavaş yavaş kilolar alınmaya tekrar başlanırdı...

KİTABEVLERİNİN VİTRİNİ ‘FİT’LENDİ
Yıllar geçse de alışkanlıklar pek değişmiyor aslında... 2012 yılında tıp her şeye neredeyse çare buldu ama kilo sorununa bir türlü çare bulamadılar. Bu yüzden de tartışmalar pek değişmedi ama biraz genişledi...
Dünyada 20 binin üzerinde diyet listesi var... Biz bunları dönem dönem gazete ya da televizyonlardan, internetten okusak da... Diyet listeleri dünyayı neredeyse birkaç kez dolaştı. İnsanlar kilo verdiler, kilo aldılar... Kilo verme tutkumuz değişmedi ama bilgiye ulaşma yollarımız değişti.
Artık arkadaşlar arası fısıldanan diyet listelerinin yerini, kitabevlerinin vitrini aldı... Binlerce diyet listesi artık kitaplar aracılığıyla evlerimize giriyor. Trend şimdi diyet kitaplarından yana. 20 bin civarındaki diyet listesi, 200 kitabın içerisinde kadınları ve erkekleri zayıflatma iddiasıyla vitrinlere çıkıyor. İmzaları da diyetisyenlere ve doktorlara ait. Ancak eline aldığı listeyi herkesin kendisine uygulama çabasını sağlıksız bulan beslenme uzmanı ve doktorlar da bu duruma el atmaya karar verdi. İç hastalıkları uzmanları, kardiyologlar hatta yaşam koçları var diyet kitabı yazarları arasında...
Tutku büyük olunca en çok satanlar listesine de mutlaka bir diyet kitabı giriyor tabii... Üstelik eskiden olduğu üzere Atkins ya da İsveç gibi yabancı menşeeli diyetlere de mecbur değiliz. Ülkemizden de bize kilo verdireceğini iddia eden trend diyetler var... Çok satanlar listelerinde uzun süre kalan, ilgi çeken diyetler arasında Beslenme Uzmanı Selahattin Dönmez’in “Fark Etmeden Diyet”; Metabolizma Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Aydın’ın “Taş Devri Diyeti” ile Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay’ın yayınladığı “Karatay Diyeti” kitapları gibi... Bizim topraklarımızdan yiyeceklerle de bezenen bu diyetler öne çıksa da tüm dünyayı neredeyse esir alan “Dukan Diyeti” bugünlerde en çok konuşulan, kitabı en çok satın alınan diyet kitabı oldu... Türkiye’de Pegasus Yayınları’ndan çıkan “Dukan Diyeti” kısa sürede çok satanlar listesine yerleşti.

ATKİNS OUT, DUKAN VE KARATAY IN
Yani Türkiye, protein ağırlıklı beslenmeyi savunan ve modern tıbbın ağır eleştirdiği Atkins diyetinin ardından, onun pabucunu dama atan Dukan diyetiyle kısa sürede tanıştı... Sadece Türkiye değil Fransa’dan başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan Fransız doktor Pierre Dukan’ın on yıl önce oluşturduğu diyet programını anlattığı kitabı hemen her ülkede en çok satanlar listesini zorluyor. Tabii bu zorlamanın arkasında büyük bir PR gücü de yatıyor... Kitap tanıtımlarında yıldız şarkıcı Jennifer Lopez, üstelik de ikiz doğumun ardından bu diyetle formuna kavuşunca denilince, dünyanın gözü bu diyete çevrildi. Bununla da kalmadı, İngiltere Prensesi Kate Middleton’un düğün öncesi iki beden küçüldüğü gibi ifadelerin yer aldığı haberleri Avrupa’dan yayılmaya başlayınca dünyada milyonlarca kişi bu programdan yararlanmak istedi...
Yani siz söyleyin, “Her yaz zayıflamakla uğraşmayın... Ömür boyu zayıf kalın! 5 milyondan fazla Fransız kadını bu diyetle zayıfladı! Spor yapmadan; sınırsız et, tavuk ve balık yiyerek; strese girmeden kilo vereceksiniz! Mucizevi diyet artık Türkçe” cümlelerini okuyup da bu kitabı almaz mısınız?
Dört aşamadan oluşan bir sistem olan Dukan diyetinin en zor bölümü, ilk yani atak aşaması... Dr. Dukan, bir gün boyunca 1,5 litre su içmeniz şartıyla yağsız proteinler, süt ürünleri, yumurta, balık ve kümes hayvanlarını içeren listeden seçtiklerinizi gün içinde istediğiniz saatte, istediğiniz kadar tüketebiliyorsunuz. Pişirme şeklini haşlama, ızgara ya da fırında öneren Dr. Dukan, sıvı ve katı yağı hayatınızdan tümüyle çıkarıyor. Bir de atak dönemini geçirdikten sonra haftada bir perşembe günleri istediğinizi yiyebiliyorsunuz.
Şimdi bilim Dukan diyetinin zararlarını da tartışıyor ama bunlar ortaya çıkana kadar Dukan tüm dünyayı uzun bir süre daha etkisi altına alacak diye görünüyor...
Yine sağlıklı bir şekilde formda kalmak isteyenlerin Türkiye’den başvuracakları bir kaynak da Hayykitap tarafından çıkarılan “Karatay diyeti”... Zaten bugün diyet programı uygulayan birçok kişi “Dukan mı, Karatay mı?” diye birbirine soruyor...
Prof. Dr. Canan Karatay’ın protein ağırlıklı beslenmeyi öne çıkaran, karbonhidratı hayatımızdan çıkaran Karatay diyeti, Türkiye’deki doktorlar tarafından da çok tartışılıyor.
Ara öğün vermeyerek kan şekerini yükseltmemeyi ve insülin direncini oluşturmamayı hedefleyen diyette, ekmek, makarna, pilavın dışında meyveler de “sakıncalılar listesinde”... Karatay kitabında, “Kırmızı etten korkma, karaciğeri yağlandıran şekerler ve meyvelerden kork!” mesajını veriyor... Rafine şeker, un ve tuzdan kaçmamız gerektiğini hep biliyorduk ama iş meyveye gelince başka kardiyologlar, iç hastalıkları uzmanları üstelik de aşırı kırmızı et tüketimini de yaşayan kişilerin vücutlarını zorlayacaklarını görüşünü savunuyor.

HAZIR GIDAYI HAYATINIZDAN ÇIKARIN
Hayatınızdan hazır gıda olan bütün ürünleri çıkarmanız gereken Karatay diyetinin Türkiye’de en çok tercih edilme sebeplerinden birisi de çok yasak içermesine rağmen, lezzetli olan birçok yiyeceğin serbest olması... Örneğin tereyağına kırdığınız yumurtayla yapacağınız ekmeksiz bir kahvaltıyla güne başlayabilirsiniz. Karatay diyetinde sızma ya da tereyağı kullanabiliyorsunuz, diğer bitkisel yağlar ile margarinler ise sakıncalı... Ceviz, fındık pirzola, biftek de rahat tüketilirken; tam tahıllı bile olsa ekmeği evinize bile sokmamanız gerekiyor.
Canan Karatay, yine Hayykitap’tan çıkardığı “Karatay Diyetiyle Yaşam Boyu Sağlık” kitabı ile de programını hayat boyunca sürdürmek isteyenlere sesleniyor. Birçok doktor, birbirine paralel birçok önerisi ortak olan bu iki diyetin “zararları, yararları” yararlarını, verilen kilolaların bir süre sonra aynen geri alınacağını tartışadursun Karatay da Dukan gibi giderek artan bir şekilde satmaya devam ediyor.
Mucize arayışları sadece bu iki kitapla da sınırlı değil. Prof. Dr. Ahmet Aydın’ın “Taş Devri Diyeti” ile “7’den 70’e Taş Devri Diyeti” kitapları da hazır gıdanın değil de, doğal olanın yenilerek hem sağlıklı beslenilebileceği hem de kilo verileceği mesajlarını veriyor. Yani 5-10 bin sene önceki atalarımız gibi beslenerek, teknolojiden uzaklaşarak zayıf kalınabileceğini anlatıyor. Birçok yiyeceğin, gıdanın fayda ve zararlarının da ifade edildiği kitaplarda Prof. Dr. Aydın, şunları öneriyor: “Üç beyaz (tuz, şeker ve un) yasaktır ya da çok azaltılmalıdır. Her yiyecek doğadaki şekline en yakın olarak tüketilmelidir. Yasaklar haricinde yeme sınırı yoktur. Doyuncaya kadar yiyebilirsiniz. Çiğ yiyecekler toplam diyetin en az % 60’ını oluşturmalıdır. Kırmızı et tercihen yemlenen değil, otlayan hayvan eti, sucuk, kavurma, pastırma vb serbest. Sakatat yenilebilir.”

DÜNYA NE DUKAN, NE KARATAY, 17 GÜN DİYOR
Şimdi dünyada yükselen farklı bir diyet trendi var. ABD’li uzman Dr. Mike Moreno, geliştirdiği beslenme yöntemiyle hastalarına 17 günde en az 5-6 kilo verdirmeyi başardığı iddiasıyla “17 Gün Diyeti”ni sunuyor. Amazon’da sıralamaları değiştiren, diyet kitaplarının birinci sırasına oturan bu kitapta ne porsiyon küçültme ne de kalori sayma var. Kitabın çok yakında Türkiye’de yine Dukan Diyeti kitabını çıkaran Pegasus Yayınları tarafından çıkarılması bekleniyor.

Dört aşamadan oluşan ‘17 Gün Diyeti’nde program şöyle:
"HIZLANDIRMA: Vücut kilo vermeye alıştırılıyor, yağ yakımı başlıyor.
HAREKETLENME: Metabolizma sıfırlanıyor.
BAŞARMA: Doğru yeme alışkanlığı geliştiriliyor. Fitness programları uygulanıyor.
AMACA ULAŞMA Temelli olarak iyi alışkanlıklarınızı sürdüreceğiniz şekilde ilk üç döngünün bir birleşimi. Hafta sonları sevdiğiniz yiyeceklerin keyfini sürebilirsiniz!
Yumurtayı seviyor: Bu arada Dr. Moreno’nun önerdiği diyet programında da Karatay diyetiyle benzerlik taşıyan ‘yumurta’ var. Bir günde hem sabah omlet, hem de öğlen haşlanmış yumurta var. Programı ise şöyle:
Kahvaltı: Omlet, 1 Greyfurt, 1 fincan yeşil çay
Öğle: 2 adet haşlanmış yumurta; marul, havuç,brokoli, soğan ve domates ile büyük porsiyon salata.
İKİNDİ: 1 kase taze meyvelerle karıştırılmış yoğurt
AKŞAM: Hindi göğsü, haşlanmış havuç ve kuşkonmaz"

EN ÇOK SATAN DİYET KİTAPLARI
1) Dukan Diyeti/ Pierre Dukan/ Pegasus
2) Karatay Diyeti/ Canan Efendigil Karatay/ Hayykitap
3) Karatay Diyeti’yle Yaşam Boyu Sağlık/ Canan Efendigil Karatay/ Hayykitap
4) Kan Grubunuza Göre Beslenme/ Peter J. D’Adamo/ Yakamoz Yayınları
5) Taş Devri Diyeti/ Ahmet Aydın/ Hayykitap
6) 7’den 70’e Taş Devri Diyeti/ Ahmet Aydın/ Hayykitap
7) Metabolizma Mucizesi/ Diane Kress/ Pegasus
8) Bir Daha Asla Şişmanlamayın/Raymond Francis/ Boutique
9) Zayıflama Kursu/ Marianne Williamson/ Boutique
10) Düz Bir Karın İnce Bir Bel/Liz Vaccariello/ Prestij Yayınları
11) Zayıflatan Tarifler/Arda Akdiş/ Hayykitap
12) Naturel Zayıflama/ Metin Özata/ Hayykitap
13) Dikkat! Dikkat! Acil Kilo Veriyorum/Simge Çıtak/ Destek Yayınları
14) Alkali Diyet Okuyan/ Ayşegül Çoruhlu/Us Yayınları
15) Gİ Diyeti/ Metin Özata/ Erko Yayıncılık
16) Tek Şişman Beyniniz/ Yasemin Soysal/Pozitif Yayıncılık
17) Zayıflamada PH Mucizesi/Shelley Redford Young/Dharma Yayınları
18) Doya Doya Zayıfla/ Elvan Odabaşı Kanar/ Epsilon Yayınları
19) Cep Kalori/ Aytekin Şahan/ Çatı Yayınları
20) Çin Mucizesi/ T. Colin Campbell/Martı Yayınları
21) Diyabetliler İçin Hayatı Kolaylaştırma Kılavuzu/ Emel Özer/ Hayykitap
(Kaynak: D&R)

EN TAZE DİYET FİKİRLERİ
- Dönüşüm Diyeti/ Simge Çıtak/ Destek Yayınları
“Diyet yapmayın, hızlı kilo vermeye inanmayın. Eğer beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmezseniz ve doğru beslenmeyi öğrenmezseniz hayatınız boyunca vicdan azabı çekersiniz.”

- Alkali Diyet/ Dr. Ayşegül Çoruhlu/ Okuyanus Yayınları
“İleri anti-aging yaklaşımlarını ülkemizde ilk uygulayan hekimlerden Dr. Ayşegül Çoruhlu, diyet biyokimyasını hücre düzeyinde bir denge ile açıklıyor. Diğer tüm diyet önerilerinin eksik bıraktığı parçayı tamamlıyor.”

- Sağlıklı Zayıflayın/ Mümtaz Cankurtaran/ Banu Kazanç/ Alfa Yayınları
“Bu çalışmada endokrin (iç salgı) bezleriyle ilgili hastalıklar ve bunlara bağlı olarak gelişebilecek kilo problemlerinin kontrol altına alınabilmesi için diyet uygulamaları ve ilaç tedavileri sizlerin dikkatine sunulmaktadır.”

- İmdadınıza Yetişecek Küçük Diyet Kitabı/ Kimberly Willis/ Epsilon Yayınları
“Kilo vermek... Daha mutlu olmak... Yiyeceklerle daha sağlıklı bir ilişki kurmak mı istiyorsunuz? Bu rehber imdadınıza yetişecek! Hızlı ipuçları, basit stratejiler ve değişim yaşamak isteyen herkes için ayağı yere basan öğütler...”

- Yaşasın Zayıflıyorum/ Berrin Yiğit/ Alfa Yayınları
Bir zayıflama çılgınlığıdır gidiyor. Kimse kendi bedeninin neye ihtiyacı var, sağlıklı beslenme bilinci nedir gibi sorulara odaklanmıyor. Varsa yoksa ince olmanın peşine takılıyor. Oysa Berrin Yiğit hayata katabileceğimiz sahici şeylerden bahsediyor. Onunla birlikte bu kitapta sağlıklı beslenmenin püf noktalarım öğrenme olanağım ve buna bağlı olarak da bilinçli kilo kontrolünü ele geçirme fırsatı bulacaksınız.

- Prof. Dr. Ahmet Maranki/ Elmas Maranki/ Hayat Yayınları
“Kozmik Bilim Ekibi; çağımızda salgın hâle gelen “obezite ve parazit gibi çözümsüz, kronik ve diğer rahatsızlıklardan” kurtularak, kalan ömrünüzü uzun ve kaliteli yaşamanızın yollarını “pratik ve uygulanabilir” olarak göstermek için bu eseri hazırlamıştır.”

Paylaş