VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
23 Temmuz 2012 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Bu haftanın yaz kitapları önerileri Sayım Çınardan...
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Bu haftanın yaz kitapları önerileri Sayım Çınardan...

Bavul Ajansın sahibi Sayım Çınarın favorileri arasında Umberto Eco ve Cemil Kavukçu var...

Günlük Yaşamdan Sanata/ Umberto Eco/Can Yayınları

Umberto Eco, adını, edebiyat dünyasında estetik, iletişim ve göstergebilim konularında yazdığı kuramsal kitaplarla duyurmuştu. 1981’de yayımlanan ‘Gülün Adı’ romanı kısa süre içinde pekçok dile çevrilerek Eco’nun uluslararası bir üne kavuşmasına yol açtı. Kemal Atakay’ın çevirdiği ‘Günlük Yaşamdan Sanata’ adlı derlemede Eco’nun çeşitli gazete ve dergilerde çıkan güncel yazıları ile belli bir tema çevresinde yazdığı denemeleri bulacaksınız. Eco bütün yapıtlarında olduğu gibi bu yazıları da geçmişle şimdiki zaman, uzak ülkelerle yaşadığı ortam arasında anlamlı ve aydınlatıcı bağlar kuran, okurun günlük yaşamdan sanatın değişik alanlarına ulaşmasına yardımcı olan eşsiz bir kılavuz olarak karşımıza çıkıyor.

Kusursuz Cinayetler/ Cihangir Kıraç/Sayfa6 Yayınları

Kusursuz Cinayetler, 2002 yılından bu yana polisiye denemeler yazan Cihangir Kıraç’ın ilk romanı. Kitabın adından anlaşılacağı gibi romanın kurgusu, bir seri katilin cinayetleri etrafına şekilleniyor. Romanda öne çıkan karakterlerden dedektif William Smith, New York’un sakin bir bölgesinde görevli memurdur. Polis merkezine gönderilen bir zarf, polisleri harekete geçirir; zarfın içinden bir fotoğraf ve fotoğraftaki kişinin gün bitmeden öldürüleceğine dair kısa bir not çıkar. Polisler fotoğraftaki kişiyi bulana kadar, katil amacına ulaşmış ve kurbanının ölümünü sağlamıştır. Polisleri şaşırtan asıl olay ise, cinayetin fotoğraftaki adamın karısı tarafından işlenmiş olmasıdır. Cihangir Kıraç, cinayet soruşturmasının ayrıntılarını anlatarak, okurlarını polislerle birlikte adım adım katile götürüyor. Kusursuz Cinayetler polisiye kurguyu sevenlerin kaçırmaması gereken bir roman.

Eş İşten Geçmeden/ Yonca Eldener/Cinius Yayınları

Dergi ve televizyonlarda gördüğünüz ideal kadın veya erkek gibi olmayınca mu huzursuzluğa mı kapılıyorsunuz? Her konuyu bir proje gibi mi ele alıyorsunuz; eşinizle ilişkiniz dahil? O zaman bu kitap tam size göre. Kendisi de çalışan bir anne olan Dr. Yonca Eldener, Türkiye’nin önde gelen yerli-yabancı perakende şirketlerinde ticaret direktörü olarak görev yapıyor. Dr. Yonca Eldener’in ilk kitabı ‘Eş İşten Geçmeden’ raflardaki yerini aldı ve ikinci baskısını yaptı bile. Dr. Eldener’in sade ve akıcı bir dille kaleme aldığı kitap güldürücü, şaşırtıcı ve düşündürücü tarzıyla dikkat çekiyor. Uluslararası bir şirkette, Türkçe’de tuhaf çağrışımlara sebep olan “Kukuzia” marka parfümü pazarlamaya çalışan Zeynep’in yaşadığı sorunlar, yıllardır terfi alamamış olmanın verdiği moralsizlik, şirketin aldığı küçülme kararı sonrası işini kaybetme korkusu, yoğun rekabet gibi tüm çalışanları yakından ilgilendiren olaylar konu ediliyor kitapta. Eğlenceli bir roman okumaya hazır mısınız?

Yalnız Uyuyanlar İçin/Cemil Kavukçu/Can Yayınları

Cemil Kavukçu’nun bu öykü kitabı ilk yayınladığında beni çok etkilemişti.Kitabın içindeki öykülerin birinde bir davulcu vardı. Ramazan Davulcusu olan bu davulcuya bu öyküde ulaşmak imkansızdı. Çocukluğunun ramazan davulcusunu arayan hüzünlü yetişkinler için bu kitabı tekrar öneriyorum.

Bu da çocuklar için:

Buz Devri/ Çevirmen: Petek Demir /Altın Kitaplar

Küçük, büyük hepimizin sevdiği Buz Devri serisi dördüncü filmi gösterime girdi. Özlediğimiz kahramanlar Sid, Manny, Scrat ve daha fazlası yeni maceralarıyla bizimle. Şimdi, Buz Devri eğlencesini evinize taşıyabilirsiniz. Buz Devri’nin sevimli kahramanlarını evinize götürmek ister misiniz? Onlar sizinle gelmek için can atıyor. “Buz Devri: Kıtalar Ayrılıyor” sanal gerçeklik kitabı, Altın Kitaplar etiketiyle raflarda yerini aldı. Kitabın içindeki CD’yi bilgisayarınıza yükleyin, hareketlendirici kartları ekrana doğru tutun ve eğlence başlasın. Çocuklar İçin Harika Bir Karne Hediyesi, Tatil Eğlencesi. Çocuğunuz “Buz Devri: Kıtalar Ayrılıyor” sanal gerçeklik kitabı ile hem Buz Devri kahramanlarını daha yakından tanıyacak hem de dört ana karakteri bilgisayarlarında canlandırarak eğlencenin tadını çıkaracak.

Paylaş