VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
24 Mayıs 2013 Cuma | Anasayfa > Haberler > Bu kitabı okumadan tatile çıkmayın
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Bu kitabı okumadan tatile çıkmayın

Uzun yıllardır CNN TÜRK ekranlarında 'Görmeniz Gereken 50 Yer', 'Sahil Günlüğü', 'Karadan Mavi Yolculuk' ve 'Hayat Gezince Güzel' programlarını hazırlayıp sunan televizyoncu ve gezi yazarı Fatih Türkmenoğlu, yeni kitabıyla ülkemizin sahillerinde yapacağımız tatillere yön verecek.

İstanbul ve yakınlarındaki gezi rotalarıyla başlayan 'Hayat Gezince Güzel-Sahilde', İskenderun'a kadar tüm Marmara, Ege ve Akdeniz sahillerini anlatıyor. Kasabalar, köyler, tatil beldeleri yakınlarındaki görülmesi gereken yerlere ait her gezginin işine yarayacak bilgiler, insan öyküleriyle de süslenmiş.

Türkmenoğlu'nun "şu sokağa girip, dutlu kahvede oturan 90'lık Ahmet Amca'yı tanımadan dönmeyin" gibi detayların yanısıra; "ne alınır, ne yenir, nerede kalnır, spor severler ve macera arayanlar ne yapmalı" gibi son derece faydalı ipuçları da var. Yılların deneyimi, yüzlerce programdan süzülen bilgiler ve Türkmenoğlu'nun her çekim gününden sonra aldığı notlarla oluşan kitap, bu yaz gezginlerin elinden düşmeyecek...

Fatih Türkmenoğlu, "Amacım 'bir yerlere gidelim' diyenlere yol göstermek. Onların kısıtlı imkanlarını iyi değerlendirmelerine katkıda bulunmak. Sınırlı tatillerinden maksimum tecrübeyle geri dönmelerini sağlamak. Her yer, aslında perdeyi aralayanlara, başka resimler de sunuyor. Biraz keşfetmeyi ve gezmeyi seven, yorulmaktan korkmayan, kaybolmaktan hoşlanan gezginleri düşündüm. On yılın sahil programlarından süzülenler var bu kitapta. Bizim de çok içimize sindi, umarım faydalı olur" diyor.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam