VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Temmuz 2013 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Bu kitabı okuyan stratejist olur
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Bu kitabı okuyan stratejist olur

Şirketlerin giderek holdingleştiği, rekabetin gün geçtikçe daha çok arttığı iş dünyasında, strateji hayati bir değer taşıyor. Holdinglerin tedarikçileriyle, müşterileriyle ve rakipleriyle ilişkilerini çeşitli stratejiler belirliyor.

GÜLŞAH İLÇE
gulsahilce@hotmail.com

Rakiplerinden önde olmak isteyen yöneticiler bu stratejiler sayesinde şirketlerinin büyüme hızlarını arttırıyorlar.

Yöneticilere hayat kurtarıcı stratejiler hakkında ipuçları veren Strateji, raflarda ki yerini aldı. Kitap Harward Business Rewiev’ den derlenen 10 makaleden oluşuyor.
Michael E Porter, James C. Collins , Mark W. John son gibi önemli ekonomistler makalelerinde stratejiyle alakalı her türlü konuda bilgi veriyorlar.
Günümüzde aynı ürünü üreten birçok farklı firma bulunuyor. Fakat bazı markalar ürünün önüne geçebiliyor. Bunun en bilindik örneği ise taşınabilir eğlencede devrim yapan Apple.
Apple, sadece üç yıl içinde ipod/itunes kombinasyonunu gelirinin neredeyse yüzde ellisini oluşturarak 10 milyon dolarlık bir ürün haline getirdi. Apple’ ın toplam piyasa değeri 2003 başlarında bir milyar dolarken 2007 sonlarında 150 milyar doları buldu.Apple’ in öyküsü iyi biliniyor; daha az bilinen ise Apple’ in dijital müzik çalarları piyasaya sokan ilk şirket olmadığı. Diamond Multimedia, 1998 yılında Rioyu; Best Data ise 2000 yılında Cabo’ yu piyasa sürmüştü. Her iki ürün de iyi çalışan, şık taşınabilir ürünlerken neden ipod başarılı oldu ?
Apple iyi bir teknolojiyi alıp onu şık bir şekilde ambalajlamaktan çok daha akıllıca bir şey yaptı. Donanım, yazılım ve hizmeti bir araya getirdi. Yani ipod u ve i tunnes i bir arada verdi. Böylelikle, diğer şirketleri geride bırakarak alanında dünya devi haline geldi ve büyümeye büyük bir hızla devam ediyor.
Kitapta bu ve bunun gibi birçok örnekle Procter&Gamble, Hewlett-packard, Johnson&Johnson, Sony gibi şirketlerin başarı öyküleri anlatılıyor.Şirketlerin strateji yöntemleri hakkında bilgi veriliyor.
Makaleler, iş hayatında da değişimin olmazsa olmaz olduğunu ve bu nedenle stratejinin hayati önem taşıdığını anlatıyor. Kitap şirketinizi rakiplerinizden nasıl farklılaştıracaksınız, nasıl bir gelecek vizyonu oluşturacaksınız, önceliklerinizi nasıl belirleyecek, kaynaklarınızı nasıl yöneteceksiniz, büyük şirketlerin strateji planları nelerdir, son dönemde yaygınlaşan trade-off ne anlama geliyor gibi soruların cevaplarını veriyor. Bu cevapları verirken de Amerika’ da ki büyük şirketlerin strateji planlamalarından ve faaliyet sistemi haritalarından örnekler sunuyor.
Kitaptaki makaleler içeriklerine göre sıralanıyorlar. Öncelikle Porter’ ın iki makalesiyle strateji ve stratejiyi şekillendiren beş kuvvetten söz ediliyor. Bu iki makale sayesinde strateji hakkında hiçbir fikri olmayan bir yönetici bile iyi bir stratejist haline gelebilir. Ve şirketini belirlediği stratejilerle yönetebilir.
Her makalenin sonunda yayımcının hazırladığı geniş özetler yer alıyor. Ayrıca makaleler arasında da dipnotlarla konular genişletiliyor.
Kitapta, şirketinin piyasadaki yerini üst sıralara taşımak isteyen her yönetici ihtiyaçlarına karşılık verecek fikirler bulabilir.
Michael E. Porter, Strateji Nedir?
Michael E. Porter, Stratejiyi Şekillendiren Beş Rekabet Kuvveti Nedir?
James C.Collins ve Jerry I. Porras, Şirketinizin Vizyonunu Oluşturmak
Mark W. Johnson & Clayton M.Christensen & Henning Kagermann, İş Modelinizi Yeniden Yaratmak
W.Chan Kim ve Renée Maubeorgne, Mavi Okyanus Stratejisi
Gary L. Neilson, Karla L. Martin & Elizabeth Powers, Başarılı Strateji Yürütmenin Sırları
Robert S. Kaplan & David P.Norton, Dengeli Sonuç Kartını Stratejik Bir Yönetim Sistemi Olarak Kullanmak
Orit Gadiesh ve James L. Gilbert, Ofis Katı Stratejisini Cephe Eylemine Dönüştürmek
Michael C.Mankins & Richard Steele, Muhteşem Stratejileri Muhteşem Performansa Dönüştürmek
Paul Rogers ve Marcia Blenko, Karar Yetkisi Kimde?

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam