VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
22 Temmuz 2017 Cumartesi | Anasayfa > Haberler > Bu yaz ne okumalıyım diye düşünmeyin!
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Bu yaz ne okumalıyım diye düşünmeyin!

Yayıncılara, editörlere ve yazarlara “Yaz aylarında neler okunmalı”, diye sorduk. Eski-yeni baskılar, tekrar tekrar okunanlar, yeni keşfedilen kitaplar art arda sıralandı. Şiir önerileri de var listelerde, felsefe de; bilimkurgu da Nobelli yazarlar da; bir günde bitecek keyifli okumalar da var sizi başka arayışlara sürükleyecek derin içerikler de. Uzun yaz günleri için uzun bir liste hazırlayacaksanız, bu öneriler işinizi kolaylaştıracak.

CANER ALMAZ

İyi edebiyat sevenler için

İnci Aral - Yazar

Çernobil Duası Geleceğin Tarihi / Svetlana Aleksiyeviç
(Kafka Yayınları)


2015 Nobel Ödülü’nü alan yazar kitabında Çernobil nükleer felaketini ve sonrasını olayın tanıklarını konuşturarak aktarıyor ve can yakıcı bir sözlü tarih çalışmasına imza atıyor.
Antilop ve Flurya / Margaret Atwood
(Oğlak Yayınları)

Atwood, bu romanında karanlık, ürpertici bir geleceği anlatıyor. Olacakları ustaca betimliyor ve anlattığı dünyaya okuru inandırıyor.
Bir Kardeş Cinayeti / Franz Kafka
(Kırmızı Kedi Yayınları)

Kafka’nın en etkileyici öykülerinden seçmeler.

Kedi ve Fare / Günter Grass
(Kırmızı Kedi Yayınları)

Yazarın önemli eserlerinden biri olan roman, savaş zamanında insanların neye dönüşmek zorunda kaldığını, toplumla birey arasındaki kedi fare oyunu metaforuyla sorguluyor.
Keşke Bugün Kendimle Karşılaşmasaydım / Herta Müller (Siren Yayınları)
Tek Bacaklı Yolcu / Herta Müller
(Siren Yayınları)

İyi edebiyat sevenler için özgün, benzersiz romanlar. Doğudan Batı Almanya’ya göçmüş olağanüstü bir yazar. Tüm kitapları okunmalı.

Yeni keşifler

Nilüfer Kuyaş - Yazar

Bülbülü Öldürmek / Harper Lee
(Sel Yayınları)

Beni sevindiren birkaç keşfimi önerebilirim okurlara bu yaz tatili için. On üç yaşındaki manevi kızıma yaz tatilinde okuyacağı bir kitap ararken, arkadaşlarımın önerisi üzerine, Harper Lee’nin “Bülbülü Öldürmek” romanını satın aldım. Aynı yaştayken okulda büyük merakla okuduğum bu romanı yıllar sonra elimde tutunca, Türkçesi nasılmış diye birkaç satırında göz gezdireyim derken, tamamen kapılmışım, elimden bırakamadım. Okumamış olanlara, hatta benim gibi yıllar sonra tekrar okuyacaklara, bir numaralı önerim. Ele aldığı adalet teması çok da güncel.
Yasak Olmayan Hazlar / Adam Phillips (Metis Yayıncılık)
Yıllarca İngiltere’de oturduğum halde, İngiltere’nin en ünlü, en ilginç, en iyi deneme yazan psikanalistini, Adam Phillips’i bugünlerde keşfetmiş olmam tuhaf. YouTube’da sürekli konferanslarını izliyorum şimdi! “Yasak Olmayan Hazlar” kitabını hararetle tavsiye ediyorum. Sonuçta okumak da yasak olmayan bir haz (tabii bu bile tartışılır hale geldi, o da ayrı.) Kitabı özetleyen bir cümle: “Yasak hazlara ayrıcalık tanımak insanların birbirlerinden aldıkları hazları büyük oranda daraltabilir.”
Yalnız Kadın / Bernardo Atxaga (Aylak Adam Yayınları)
Son keşfim Bask asıllı İspanyol yazar Bernardo Atxaga’nın “Yalnız Kadın” romanı. Bugüne kadar bu yazarı hiç duymamış ve okumamıştım, çok keyifli bir keşif oldu. Barselona’dan Bilbao’ya yapılan bir otobüs yolculuğu, yolda rastlanılan insanlar ve sonuçta bir iç yolculuk. Şu anki Türkiye’ye söyleyecek çok sözü olan bir kitap. Biz insanların kendimize ettiğimiz yazıklara başka bir açıdan bakış. İyi ki okumak var, yoksa ne yapardık?


Hayal gücünü kamçılayan seçki

Murat Menteş - Yazar

Kan ve Gül / Alper Canıgüz
(April Yayıncılık)

Dâhiyane bir roman okumanın hazzını ve kıvancını yaşamak için...
Cadılık ve Büyü / Christopher Dell(Yapı Kredi Yayınları)
Hayal gücünü kamçılayan, ilginç bir eser.
Hikâye Anlatma Sanatı / Ashley Ramsden- Sue Hollingsworth (İletişim Yay.)
Zihin açıcı bir kılavuz.
Bir Ömür Düşünmek - Ahmet Arslan’la Nehir Söyleşi (Eksi Kitaplar)Bir felsefe profesörünün olağanüstü hikâyesi. Türk usulü aydınlanma macerası. Felsefeyi ve Türkiye’yi anlamak isteyenler için ideal bir kitap.
Gençler İçin En Güzel Fransız Devrimi / Michel Vovelle (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Küçük, sevimli ve öğretici.
Yalancılar ve Sahtekarlar Ansiklopedisi / Roelf Bolt (Domingo Yayınevi)
Son derece matrak ve enteresan bir kitap.

Yaz, şiirsiz olmaz

Aslı Perker - Yazar

Yaşlı Adam ve Deniz / Ernest Hemingway (Bilgi Yayınevi)

Benim için her yaz bir kez daha okunması gereken bir kitap. Ben balığa çıkıp da iki saatte bir şey tutamazsam moralim bozuluyor, 84 güne nasıl dayanırım bilemem. Bu kitap başarı ve zafer kavramlarını yeniden tanımlaması bakımından önemli.
Kan ve Gül / Alper Canıgüz
(April Yayıncılık)

Alper Canıgüz benim için bu yaza damgasını vurdu. “Kan ve Gül” ile başladım, bütün kitaplarıyla devam ediyorum. Olur olmadık yerlerde kendimi sesli gülerken yakalıyorum, ama sonra boş veriyorum. Bu kadar iyi mizah yaparken bu kadar derine inip insanı en çirkin halleriyle yüzleştirenini bulmak zor.
Yaz Sıcağı / Defne Suman (Doğan Kitap)
“Yaz Sıcağı”, Kıbrıs Harekatı’nın sonuçlarıyla yüzleştiriyor bizi. Bu yüzden çok önemli buldum kitabı. Yazın sıcağını, nemini, terini, ateşini, aşkını hissettiğimiz bir kitap.
Büyük Türk Şiiri Antolojisi
Ataol Behramoğlu tarafından hazırlanmış olanı en kıymetlisi olabilir, ama onun kadar kıymetli olan daha eski basımlar da var. Hangisi olursa olsun ben her yaz Foça’daki kütüphanemden çıkartırım antolojimi, bir kez daha şiir okurum. Hele ki bir de yaz ortasında yağmur yağarsa, o anlara doyum olmaz.
Bebeğinize Fransız Kalın / Pamela
Druckerman (Gün Yayıncılık)

Yaz ayları benim Türk bebeleriyle Batılı bebeleri en çok karşılaştırdığım aylar. “Biz nerede yanlış yapıyoruz”u soruyorum kendime sık sık. Bu kitap tam olarak sorularımın cevaplarını verdi.
Bir Uyumsuz Bulut / Tuna Kiremitçi (Karakarga)
Serin bir yer bana kalbinizde:
Yaz sıcak geçecek, belli.
Bu şiir yaza çok güzel bir merhabaydı. Kitap sakin, huzurlu bir şiir seçkisi. Tuna Kiremitçi nihayet yuvaya döndü bu kitapla.

Herkes okusun

Emrah Serbes - Yazar

Bozkırda Altmışaltı / Mustafa Çiftçi
(İletişim Yayınları)

Mustafa Çiftçi bozkırda yaşayan bir arkadaşımız. Yozgat’ta yaşıyor ve yazıyor...
Varoş / Mustafa Yurthan (İletişim Yayınları)İzmir’de yaşayan ve mesleği bakkallık olan biri Mustafa Yurthan. Dilin kurallarıyla oynadığı “Varoş”u mutlaka okunmalı.
Çoluk Çocuk / Patti Smith
(Domingo Yayınevi)

Patti Smith çok iyi bir yazar. Yaş ayrımı yapmadan “Çoluk Çocuk” kitabını muhakkak herkesin okuması gerekiyor.
Factotum / Charles Bukowski
(Metis Yayıncılık)

Filmini de çektiler. Üzerine konuşmaya pek gerek yok. Bukowski’den bahsediyoruz…
20 Şehre Göçen Eşek / Levent Cantek (İletişim Yayınları)
Tek bir şey söyleyeceğim: Herkes okusun bu kitabı.


Kısa ama verimli okumalar

Murat S. Dural - Yazar

Barbarın Kahkahası / Sema Kaygusuz (Metis Yayıncılık)

Tek kelimeyle harika bir kitap. Özellikle konu ve kurgusu açısından tatilde okumak için ideal. Büyülü gerçeklik ve fantastik, bazen korku öğeleri barındıran kitabın gerçeklerle yoğrulmuş eleştirisel, gücünü oradan alan bir kurgusu var. Çok eğleniyor, üzülüyorsunuz ve diline, kurgusuna, anlatmak istediği şeye ve anlatma şekline bayılıyorsunuz.
Çocukluğun Sonu / Arthur C. Clarke
(İthaki Yayınları)

“Çocukluğun Sonu”, dünyanın geleceğine dair çok farklı bir tablo ortaya koyuyor. Bu ortaya koyuş harika bir dil ve akışkanlıkla bezenmiş. Kitap bitti diye üzülmeyin, ardından John Wyndham’ın “Krizalitler”ini okuyabilirsiniz. Birbirine bağlı sayılabilecek iki harika kitap.
Süper İyi Günler / Mark Haddon
(Türkiye İş Bankası Yayınları)

Engellilik üzerine yazılmış sayılı enfes kitaplardan. Kitapta ilerledikçe bir otizmlinin gözünden görmeye, onları anlamaya başlıyorsunuz. Fantastik mi? Hayır. Gerçeküstü? Hayır. Bu, otizmin olağanüstü halleri ile yazılmış bir kitap. Birey olarak düşünceleri aile hayatına, oradan da küçük bir polisiyeye dönüyor.
Hayal Et Hikayeleri / Murat Başekim (İletişim Yayınları)
Korku ve fantastik edebiyatın en iyi yazarlarından olan Murat Başekim’in en güzel eserlerinden. Kısalığı yanında olağanüstü bir anlatım tarzına sahip “DG” haricinde “Hayal Et Hikayeleri” ve onun devamı niteliğinde yazdığı “Demir Dövme Hikayeleri” gerçekten yazarın başarılı dilinin, farklı bakış açısına sahip kurgularının birer ispatı.
İt Gözü / Deniz Tarsus (Can Yayınları)Deniz Tarsus son dönemin en iyi korku, fantastik yazarlarından. Güncel olaylara bakış açısındaki başkalık, haklı kazanılmış ödülleri bir tarafa dili kullanışı, kuvvetli kurgularını sunuşundaki başarı, özenle yazılmış karakterleri ile benim için çok özel bir yere sahip. Eğer Deniz Tarsus okumaya devam etmek isterseniz “Ayrıkotu”nu da öneririm.
Muhtelif Evhamlar Kitabı / Ömür İklim Demir (Yapı Kredi Yayınları)
Her açıdan akışkan, zarif öyküler. Çok dengeli ve akıcı bir dil, bağımlılık yaratan bir anlatım tarzı. Müptelası olunacak bir yazar. Ödüllü yeni bir yazar ve birbirinden ilginç öyküler okumak istiyorsanız kesinlikle “Muhtelif Evhamlar Kitabı”nı kaçırmayınız.
Bir Yeniçeri Masalı / Hamit Çağlar
Özdağ (İthaki Yayınları)

Uzun bir aranın ardından bu sene çıkan, beklediğimize değen bir Hamit Çağlar Özdağ “eser”i. Dili, kurgusu, akışkanlığı olağanüstü. Okumaya başladığınız andan itibaren elinizden düşüremiyorsunuz. Dili kullanışı, kurgu zenginliği ile İhsan Oktay Anar’ı çok andırıyor. Çok zengin bir Osmanlı görselliği, fantastik bir rüya vaat ediyor.
Pusova / Galip Dursun
(İthaki Yayınları)

Sek tekinsiz, sayfada basmadık yer bırakmayan gerilim, keskin kurgu. Korku okumayı seviyorsanız elinizdeki kitap daha fazlasını vaat ediyor benden söylemesi. “Pusova” ile sarsılmaya, endişelenmeye ve puslu diyarlarda yolunuzu kaybetmeye hazır olun.
Benim Güzel Ölülerim / Özlem Ertan
(İthaki Yayınları)

Özlem Ertan’ın ilk kitabı “Aşık Kadınlar Denizhanesi”nden sonra uzun zamandır beklediğim bir kitaptı “Benim Güzel Ölülerim”. Kitaba ilk başladığınızda fantastik öğelerle bombalanıyorsunuz, ardından gerçeğe, yaşanmışlar ve yaşananlara uzanan bir yola giriyorsunuz. Özlem Ertan bana göre dilinin ve yaşadıklarının samimiyeti ile çok başka yazan bir yazar. Her şeyin ötesinde son derece dürüst ve gerçek.


Hamdi Koç - Yazar

Ölümsüzlük / Milan Kundera (Can
Yayınları)
Madde 22 / Joseph Heller (İthaki Yayınları)
Gecenin Sonuna Yolculuk / Louis Ferdinand Celine
(Yapı Kredi Yayınları)
Kitle ve İktidar / Elias Canetti (Ayrıntı Yayınları)
Totaliterizmin Kaynakları / Hannah Arendt (İletişim Yayınları)Ustalar ve daha fazlası

Levent Tülek Tiyatro sanatçısı / yazar

Charley ile Amerika Yollarında / Geert Mak (Literatür Yayıncılık)

Efsanevi yazar John Steinbeck’in 1960’da köpeği Charley ile yaptığı büyük Amerika yolculuğundan tam elli yıl sonra onların izinden aynı rotayı dolaşıp kaleme alan Hollandalı Geert Mak’ın anlatısı. Hem edebiyat, hem gezi, hem de tarihsel dokunuşlarıyla şahane bir yaz kitabı.
Kul / Seray Şahiner (Can Yayınları)
Yine bir kadın hikâyesi, yine kanıksanmış bir Seray Şahiner dokunuşu. Kocası tarafından terk edilen bir temizlikçi kadının hayatından çıkan buruk ama Şahiner’in lezzetli humoruyla bir solukta okunan lezzetli bir metin. Bu yazın değil yılın kitaplarından.
Sevgili / Marguerite Duras (Sel Yayıncılık)
Sel Yayıncılık yeniden bastığı klasiklere Duras’ın “Sevgili”sini de ekledi. Her edebiyatseverin bildiği, okuduğu, fikir sahibi olduğu kitabı yeniden okumak, bilmeyenlerin keşfetmesi için iyi bir fırsat. Aşk, tutku, cinsellik ama en çok da özgürlük meselesini temel alan roman, Jean Jacques Annaud tarafından 1992 yılında sinemaya da uyarlanmıştı.
Sona Ermek / Selim
İleri (Everest Yayınları)

Selim İleri son romanında, son romanını yazamayan ve yarım kalmış romanlarını son bir gayretle bu romana katmaya çalışan, geçmişiyle ve bugünüyle hesaplaşan bir yazar ekseninde kuruyor kitabını. Roman çok katmanlı dokusuyla dikkat çekiyor. Usta yazarın kendine özgü dili, duygusu ve ironisinin en yoğun olduğu işi “Sona Ermek”.


Hikâye etme coşkusu

Behçet Çelik Yazar

Ölümü Resmetmek / Tim Parks (Alef)

Parks’ın Türkçede daha önce yayımlanan romanları edebiyatseverlerden haklı bir ilgi görmüştü; hayatın sert ve kaçınılmaz yanlarıyla yüz yüze gelen insanın iç dünyasında yaşanan tuhaf çalkantıyı, arzularla zorunlulukların geriliminde yaşanan iç çelişkileri trajik yanı ve ironisiyle birlikte en iyi aktaran yazarlardan biri Parks.
Montano Hastalığı / Enrique Vila-Matas (Jaguar Kitap)
Romanın denemeye yaklaştığı, edebi türler arasındaki sınırların ihlal edildiği bir roman. Hayatı edebi bir gözle görmenin bir hastalık olduğundan kuşkulananlar ya da şifayı bu bakış açısında bulanlar için.
Mevsim Yas / Mehtap Ceyran (Sel Yayıncılık)
Batman’ın 1990’lar ve 2000’lerdeki ağır atmosferi, ölümler, katliamlar, işkenceler ve bütün bunların üzerini örten inkâr, unutma-unutturma sisi. Edebiyatın bu kesif sisi yırtma, anlatılması zor ve imkânsız olanı anlatma yolları olduğunu gösteren bir roman.
Pera Mera / Murat Yalçın(Can Yayınları)
Son yıllarda unutulan ya da atlanan bir şeyi, anlatma, hikâye etme coşkusunun yanında edebiyatın aynı zamanda bir dil sevinci, dil coşkusu da barındırdığını hatırlatan hikâyeler.
Aram Derler Adıma / William
Saroyan (Aras Yayıncılık)

On bir - on iki yaşındaki bir delikanlının ve çevresindekilerin başlarından geçenler. İnsanların dünyanın öbür ucuna gitseler, göçseler de, yanlarında atalarına ait ya da onlardan kalma bir şeyler mesela hikâyeler, alışkanlıklar, dik kafalılıklarına ya da akıl yürütmelerine dair hatıralar götürdüklerinde eski memleketlerini de yanlarına aldıklarını, oraların hâlâ memleketleri kaldığını duyuran hikâyeler.

Fanteziden zarif anlatıya

Barış Müstecaplıoğlu - Yazar

Kirpinin Zarafeti / Muriel Barbery (Kırmızı Kedi Yayınları)

On üçüncü yaş gününde intihar etmeyi planlayan on iki yaşında, üstün yetenekli bir kız çocuğu; hizmet ettiği insanların yanında cahil numarası yapan, aslında müzik, resim ve felsefe meraklısı, Rus edebiyatı ve Japon sineması tutkunu elli dört yaşında bir kapıcı kibar bir Japon beyefendisi aynı öyküde buluşurlarsa ne olur?
Dokunmadan / Nermin Yıldırım(Hep Kitap)
Dokunmadan”, yakında öleceğini öğrenen genç bir kadının, geride kalan hayatını sorgulamasını, insanlardan hep uzak durmasına ve yaşamı ıskalamasına yol açan “ilk günahını” hatırlamaya çalışmasını anlatıyor. Böyle başlayan öykü, bizi kendi içimize derinlemesine bakmaya sevk eden incelikli bir anlatıya dönüşüyor. Nermin Yıldırım’ın bir yandan yüreğimize dokunurken diğer yandan sade kalmayı başaran, kendine özgü dili kitabın en güçlü yanlarından biri.
Maderzad Palas / Erbuğ Kaya (Kırmızı Kedi Yayınları)
Fantastik edebiyatımızın genç kalemlerinden Erbuğ Kaya’yı “Giddar” isimli diyar fantazyası eseriyle tanıyıp sevmiştik. İstanbul’da geçen yeni romanında, bizleri birbirinden ilginç karakterlerle tanışacağımız bir düşler mekânında misafir ediyor. Büyücülerin ejderhalara değil otobüse bindiği, iyilik ve kötülüğün birbirinden kolay kolay ayırt edilemediği “Maderzad Palas”, hayal gücünün son derece eğlenceli kullanıldığı bir eser.

Yaratıcılık Mitleri / David Burkus (Nobel Akademik Yayıncılık)
Profesör David Burkus’un seneler süren araştırmalarının sonucu olan, Yrd. Doç. Dr. Gamze Sart’ın dilimize kazandırdığı bu çarpıcı kitap, yenilikçi şirketlerin ve kişilerin yaratıcı fikirleri nasıl oluşturduklarını anlatıyor. Bizim de bunu başarmamızı mümkün kılmak için, yaratıcılıkla ilgili zihinlerimize kodlanmış önyargıları bilimsel bir bakış açısıyla tek tek yıkıyor.

Hayata dair

Murat Uyurkulak - Yazar

Mevsim Yas / Mehtap Ceyran(Sel Yayıncılık)

Gözümüzü, kulağımızı kapattığımız Kürt diyarlarına dair sarsıcı bir roman...
Kan ve Gül / Alper Canıgüz (April Yay. )
Büyük bir zekâdan eğlenceli, hüzünlü, heyecanlı bir roman... Niye 500 sayfa değil diye üzüldüm bittiğinde...
Din Devlet Demokrasi / Taha Parla
(Metis Yayıncılık)

Büyük hoca Taha Parla’dan yakın tarihin ufuk açıcı dökümü...
Kendine Ait Bir Roma / Cemal Kafadar (Metis Yayıncılık)
Yaşadığımız toprakların mazisini anlamak isteyenlere... Cemal Kafadar’ın şahane muzip üslubu da cabası...
Gecenin Sonuna Yolculuk / Louis Ferdinand Celine (Yapı Kredi Yayınları)
Ömrüm oldukça önereceğim... Edebiyat seviyorsanız ve hâlâ okumadıysanız muhakkak...
İmamın Ordusu / Ahmet Şık (Kırmızı Kedi Yayınları)
Ahmet’le ve bu kitapla ilgili fazla söze gerek var mı?

Birçok farklı açı

Kalem Ajans ekibinin seçtikleri

Tüketilmiş / David Cronenberg (Yapı Kredi Yayınları)

Kitap iki gazetecinin araştırdığı iki farklı haber özelinde röntgenciliğe indirgenmiş gibi görünse de metalaştırılmış hasta bedenler, teknoloji fetişi, tüketme alışkanlığı ve tüketimin cinsellikle olan ilişkisi etrafında şekilleniyor. Cronenberg, filmlerinde bu temaları izleyiciyi rahatsız edici bir şekilde kullanıyor. “Tüketilmiş” kitabında ise bu hissi okuyuculara sunduğunu söylemek mümkün. Temelde Marksist bir filozofun işlediği cinayet üzerinden kurgulanan polisiye-gerilim tarzını araya giren uzun felsefi tartışmalar izliyor. Günümüz için bir gerilim romanında tartışacak daha iyi bir konu var mı?
Kayıp Parça / Pedro Mairal
(Sel Yayınları)

Konuşma yetisini kaybet tiği için kendini resme adayan bir adam, yaşadığı her yılı temsil eden tuvaller, bunlar birleştiğinde oluşan dört kilometrelik bir hayat öyküsü... Ana karakter Miguel, babasının hayatını onun ölümünden sonra araştırıp bu tuvallerin her birinin, babasının hayatında bir yıla, o yılda yaşadığı tüm olayları resmedişine denk geldiğini anlayınca, kayıp olan koca bir yılda neler yaşandığına dair meraklı bir arayış başlıyor…
Vakit Hazan / Aslı Perker (Everest Yay.)
“Vakit Hazan”, okuru Birinci Dünya Savaşı sonrası, Osmanlı’nın işgali döneminde tarihsel bir maceraya çıkaran bir tür “espiyonaj novella”. Osmanlı nüfusunun, Milli Harekat Destekçileri ve Padişah destekçileri olarak kalben ikiye ayrıldığı bu dönemin hikâyesini 18 yaşında genç bir kızın ağzından dinliyoruz. Handan, Meşrutiyet döneminde görev almış saygın bir paşa ve kadın hareketlerinde önemli bir role sahip olan ancak erken yaşta hayatını kaybeden aydın bir annenin tek çocuğudur. Osmanlı’nın yıllardan beri gelen gelenekleri ile giderek modernleşen İstanbul hayatı arasında kalan toplumun izlerini Handan’ın arada kalmış hislerinde takip ediyoruz. Aslanları Uyandırmak / Ayalet Gundar Goshen (Koton Kitap)
Sosyolojik ve politik yönleri olan psikolojik gerilim romanı. Arabasıyla bir mülteciye çarpıp ölümüne sebep olan doktor, kariyerini tehlikeye atmamak için olay yerinden uzaklaşır. Ancak ölen adamın karısı kazayı görür ve doktora diğer yasadışı mültecilerin saklandığı barınaktaki hastaları tedavi etmesi için şantaj yapar. Doktor için çember daralırken kötüler çoğalır, kötülükler katmanlaşır. Vicdanî sorularla baş başa kalınan birçok sahneden kolaylıkla sıyrılamıyorsunuz.
Bir Zamanlar Hayat Bizimdi / Marian Izaguirre (Deli Dolu)
Savaştan önce çok önemli yazarların kitaplarını basan bir yayınevi, artık sadece ikinci el kitaplar ve kırtasiye malzemeleri satarak geçimini sağlayan küçük bir dükkandır. Lola ve Matias, savaşın getirdiği yıkımları tüm şiddetiyle yaşayıp hayatın artık onlara ait olmadığını hissederken bu küçücük dükkan sayesinde yaşama tutunurlar. Bir gün satın aldıkları ikinci el kitapların arasında buldukları farklı bir kitap, hayatlarını hiç ummadıkları bir yöne doğru sürüklemeye başlar.

Okuma üzerine
Cem İleri - Everest Yayınları Yayın Yönetmeni


Mevsimsiz bir “okuma üzerine” okumalar listesi. Bu kitaplardan hareketle onlarca, yüzlerce kitaba ulaşabilir dileyen okur.
Kış Yolculuğu / Georges Perec (Nisan Yayınları)
Okumadığımız Kitaplar Hakkında Nasıl Konuşuruz? / Pierre Bayard (Everest Yayınları)
Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın / Umberto Eco - Jean-Claude Carrière (Can Yayınları)
Okuma Üzerine / Marcel Proust (Notos Kitap)
Okumanın Tarihi / Alberto Manguel (Yapı Kredi Yayınları)
Klasikleri Niçin Okumalı? / Italo Calvino (Yapı Kredi Yayınları)
Kitap Evi / Enis Batur (Sel Yayıncılık)
Okuma Uğraşı / Akşit Göktürk (Yapı Kredi Yayınları)Klasikler ve Murakami
Handan Akdemir - Doğan Novus Yay. Yön.


Sputnik Sevgilim / Haruki Murakami (Doğan Kitap)
Muhteşem Gatsby / F. Scott Fitzgerald (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Mutsuz Olmak / Wilhelm Schmid (İletişim Yayınları)
Bir Aşk Söyleminden Parçalar / Roland Barthes (Metis Yayıncılık)
Justine / Lawrence Durrell (Can Yayınları)
Gölge / İsmail Güzelsoy (Doğan Kitap)
Öyle miymiş? / Şule Gürbüz (İletişim Yayınları)
Kambur / Şule Gürbüz (İletişim Yayınları)
Çıplak ve Yalnız / Hamdi Koç (Doğan Kitap)
Biraz felsefe,
biraz tarih
Devrim Çetinkasap - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Editörü
Gençler İçin Batı Felsefesi / Luc Ferry (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Cahil Hoca / Jacques Ranciere
(Metis Yayıncılık)
Poetika / Aristoteles (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Kutsal ve Kutsal Dışı / Mircea Eliade
(Alfa Yayıncılık)
Mezopotamya Mitolojisi / Jean Bottéro ve Samuel Noah Kramer (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
İçimizdeki Maymun / Frans De Waal (Metis Yayıncılık)
Osmanlı Hakimiyetinde Arap Toprakları / Jane Hathaway (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Bir Akşamdı / Peyami Safa
(Ötüken Neşriyat)
En Eski Yüz / Pelin Buzluk
(İletişim Yayınları)


Edebiyat aşkına!
İthaki Yayınları editörlerinin ortak listesi

Hiç / Suat Derviş (İthaki Yayınları)
Tehdit Mektupları / Aslı Biçen (Metis Yayıncılık)
İyimser Olmayan Umut / Terry Eagleton (Ayrıntı Yayınları)
Hoşbeş / John Berger (Metis Yayıncılık)
Bernie Gunther Serisi / Philip Kerr (Alfa Yayıncılık)
Uzumaki / Jinjo İto (Gerekli Şeyler)
Hızlandıkça Azalıyorum / Kjersti Skomsvold (Jaguar Kitap)
Watchmen / Alan Moore (İthaki Yayınları)
Kaplan! Kaplan! / Alfred Bester (İthaki Yayınları)
Can’dan seçmeler
Sırma Köksal Can Yayınları Genel Yay. Yön.
(Köksal, kendi yayınevinden öneriler sundu)
KUL / Seray Şahiner
Afet / Mehmet Anıl
Mutlak Mutluluk Bakanlığı / Arundhati Roy
Türkiye Hikâyelerini Anlatıyor
Ölen Sevgilimin Şiir Defteri / küçük İskender
Moskova Defteri / Bahar Aslan
Çelişki / Barış İnce
2001.Eski Türkiye’nin Son Yılı / Mirgün Cabas
Sibop / Başar Başarır
Yolun Gölgesi / Behçet Çelik
Orada Bir Yerde / Engin TürkgeldiPaylaş